-15% na wszystko w Bonami z kodem - promocja trwa tylko do 24.10!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Łóżko dla 3-latka – jakie wybrać, by było bezpieczne i funkcjonalne?

Łóżko dla 3-latka: jeszcze dziecięce czy już „dorosłe”? Na jakie rozwiązanie warto postawić? 3-letnie dziecko jest już za duże na to, by spać w ciasnym, niemowlęcym łóżeczku. Staje się ono dla niego za małe, a dodatkowo barierki ograniczają swobodę ruchu. Czas więc na zmiany! Jakie łóżko dla 3-latka będzie dobrym wyborem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Łóżko dla 3-latka – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

3-letnie dziecko jest już na tyle duże i ma swoje upodobania, że bez wątpienia przy wyborze mebli i dekoracji do jego pokoju trzeba wziąć pod uwagę jego zdanie. Jednak wygląd łóżka to jedna kwestia. Musisz pamiętać także o innych, bardzo istotnych kwestiach. To przede wszystkim:

  • materiał wykonania – dla malucha lepiej wybrać łóżko drewniane niż z metalu. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale także dla komfortu dziecka. Dotykanie zimnego (lub latem: rozgrzanego) metalu szybko zrazi je do korzystania z łóżka;
  • sposób wykończenia – ładny wygląd to jedna sprawa. Druga to jakość wykończenia. Łóżko kilkulatka będzie pełniło więcej funkcji niż tylko miejsce do spania. Dziecko będzie po nim również skakać i bawić się na nim. Niejeden raz złapie się za ramę lub nawet odbije się od niej. Dlatego zwróć uwagę na to, by łóżko było wykończone solidnie i z uwzględnieniem bezpieczeństwa malucha. Jeśli będzie drewniane, wszystkie elementy muszą być dokładnie oszlifowane. Nie mogą wystawać żadne drzazgi, gwoździe czy inne ostre elementy, o które maluch mógłby się skaleczyć;
  • elementy łącznikowe – łóżko będzie musiało wytrzymać wiele godzin zabawy i skakania. Dlatego upewnij się, że wszystkie elementy łącznikowe są solidne i dobrze zamocowane!
  • dodatkowe funkcje – w zależności od tego, na jaki czas przewidujesz łóżko, pomyśl o dodatkowych funkcjach. Już na etapie wyboru łóżeczka niemowlęcego możesz wziąć pod uwagę meble, które… rosną razem z dzieckiem. Takie łóżeczka, przewidziane do użytkowania przez wiele lat, mają np. opcję demontażu barierek, dzięki czemu mebel posłuży dziecku przez dłuższy czas.

Jak duże powinno być łóżko dla 3-latka? Popularne wymiary to 140 x 70 cm i 160 x 80 cm. Jeżeli jednak chcesz, by maluch mógł korzystać z niego jeszcze za kilka lat, rozważ „dorosłe” łóżko dla 3-latka z materacem.

Pokój dziecka jest urządzony w minimalistycznym lub skandynawskim stylu? Białe łóżko dla 3-latka to w tym przypadku dobry pomysł, jednak aby aranżacja wnętrza nie była zbyt surowa, pomyśl o przytulnych dekoracjach: maskotkach, narzutach i kolorowej pościeli. Innym, często stosowanym rozwiązaniem jest łóżko rozkładane dla 3-latka.

SELSEY Łóżko Meryl ze zjeżdżalnią sosna

SELSEY Łóżko Meryl ze zjeżdżalnią sosna

1019 zł
Łóżko piętrowe 3-osobowe IRIS wiele rozmiarów i kolorów

Łóżko piętrowe 3-osobowe IRIS wiele rozmiarów i kolorów

1349 zł
Łóżko piętrowe 3-osobowe DENIS wiele rozmiarów i kolorów

Łóżko piętrowe 3-osobowe DENIS wiele rozmiarów i kolorów

1439 zł
Łóżko piętrowe MARCIN wiele rozmiarów i kolorów

Łóżko piętrowe MARCIN wiele rozmiarów i kolorów

1079 zł

Jakie łóżko dla 3-latka najlepiej się sprawdzi?

Jak duże łóżko dla 3-latka będzie odpowiednie? To zależy od kilku czynników, między innymi od tego, jak długo w założeniu ma mu posłużyć. Jeśli chcesz, by dziecko korzystało z niego nadal mając 5, 6 czy nawet 10 lat, wybierz „dorosły” rozmiar, np. łóżko o wymiarach 140 x 200 cm. Weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię: z pewnością jeszcze przez jakiś czas będziesz usypiać malucha, dlatego wybierz taką szerokość mebla, by zapewnić sobie komfort.

Co sprawdzi się lepiej: łóżko ze szczebelkami czy bez? Wszystko zależy od temperamentu i stopnia rozwoju malucha. Jeśli wie, że może spaść z łóżka, wchodząc na nie samodzielnie i poczeka na rodziców, nie ma problemu z wyborem „dorosłego” modelu o odpowiednich wymiarach.

Jeżeli jednak maluch jest niesforny i ryzyko tego, że może spaść z łóżka, jest spore, lepiej postaw na model z bocznymi barierkami. Najlepiej wybierz model z odkręcanymi barierkami, dzięki czemu gdy dziecko podrośnie, bez problemu je zdemontujesz.

Łóżko piętrowe dla 3-latka – czy to dobry pomysł?

Łóżko piętrowe dla 3-latka to dobry czy raczej kiepski pomysł? W tym przypadku znów wszystko zależy od charakteru, temperamentu i stopnia rozwoju dziecka. Bezpieczne łóżko dla 3-latka to takie, z którego dziecko będzie potrafiło korzystać. Dziecięce łóżka piętrowe są niższe i mniejsze niż dla dorosłych, dlatego jeśli maluch potrafi ocenić zagrożenie przy wchodzeniu do góry po drabince i schodzeniu z niej, raczej nie powinno być problemu.

Innym rozwiązaniem jest łóżko na antresoli dla 3-latka. To także opcja dla dziecka, które potrafi mniej więcej ocenić wysokość. Jeśli jednak łóżko dla dziecka znajduje się na antresoli, to lepiej, aby była to również sypialnia dla rodziców, by mogli mieć malucha na oku.

Łóżko dla 3-latka – chłopca i dziewczynki

Jakie łóżko wybrać dla chłopca, a jakie dla dziewczynki w wieku 3 lat? Różnice w wyglądzie tych mebli nie mają większego znaczenia – chyba że maluch ma wobec tego specjalne preferencje i bardzo chce np. łóżko nawiązujące do jakiejś postaci czy motywu z ulubionej bajki. W pozostałych przypadkach warto stawiać na proste, estetyczne formy łóżek dziecięcych. Ważniejsza jest bowiem pościel i ewentualne maskotki, które się na nim znajdą i je przykryją.

Łóżko dla 3-latka – gdzie je ustawić?

Ostatnią kwestią związaną ze zmianą aranżacji pokoju malucha jest to, gdzie postawić łóżko dla 2-3 latka. Dobrze, by znajdowało się w rogu pokoju. W takim przypadku dziecko będzie chronione z dwóch stron przed wypadnięciem z niego. Łóżko nie powinno znajdować się bezpośrednio za drzwiami: ich częste otwieranie i zamykanie ich spowoduje zaburzenie poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

Nawet niskie łóżko dla 3-latka nie powinno znajdować się w pobliżu okna. Dziecięca wyobraźnia jest nieoceniona, dlatego należy minimalizować ryzyko wypadku. Łóżko nie powinno być ustawione również blisko półek i szafek, by dziecko nie wspinało się na nie.

Jednoosobowe łóżko drewniane z szufladami Nixer

Jednoosobowe łóżko drewniane z szufladami Nixer

1278 zł
SELSEY Łóżko jednoosobowe Azmidi z materacem białe-dąb nash 90x200 cm

SELSEY Łóżko jednoosobowe Azmidi z materacem białe-dąb nash 90x200 cm

1129 zł
Łóżko pojedyncze KAJA wiele rozmiarów i kolorów

Łóżko pojedyncze KAJA wiele rozmiarów i kolorów

799 zł
Łóżko do pokoju dziecięcego Kacper - sosna

Łóżko do pokoju dziecięcego Kacper - sosna

598 zł

Jakie łóżko wybrać dla 3-latka? Nie ma na to jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od temperamentu, charakteru i stopnia rozwoju malucha. Do wyboru są w zasadzie 3 rozwiązania: piętrowe łóżko dla dziecka, „dorosłe” łóżko z materacem lub łóżko z odczepianymi barierkami. Druga kwestia to ta, na jak długo przewidujesz mebel. Jeśli na kilka lat, lepiej wybierz model dla dorosłych!


Inne artykuły w tej kategorii