Kiedy salon staje się sypialnią

Sypialnia to najbardziej intymne pomieszczenie w całym domu. To zaciszny kąt, do którego uciekamy, by zregenerować siły lub uspokoić zszargane nerwy. Jednak nie w każdym domu znajduje się dodatkowy pokój przeznaczony do stworzenia alkowy. W takiej sytuacji azylem staje się pokój dzienny.

Mogłoby się wydawać, że tylko w przypadku aranżowania dużego, wielopokojowego mieszkania lub domu można puścić wodze fantazji. Z całą pewnością jest to łatwiejsze niż w przypadku kawalerek lub niewielkich mieszkań dwu- bądź trzypokojowych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych, a najważniejsze jest dokładne planowanie.

sypialnia połączona z salonem

Duży salon, mały kłopot

Zanim rzucimy się w wir dekorowania wnętrza powinniśmy zastanowić się, na ile kreatywności możemy sobie w tej aranżacji pozwolić. Powierzchnia i ustawność danego pokoju to podstawowe elementy, które mają wpływ na końcowy efekt. Jeżeli przygotowujemy się do stworzenia sypialni w salonie o dużym metrażu, możemy pokusić się o podzielenie pokoju na dwie osobne części – dzienną i nocną. Dużym atutem rozwiązania, w którym postawimy ściankę działową jest stworzenie niemalże odizolowanych od siebie pomieszczeń. Warto wyznaczyć sobie niewielkie miejsce w pokoju, gdzie za ścianą dzielącą obie strefy postawimy łóżko sypialniane. W ten sposób schowamy je przed wzrokiem gości oraz zyskamy intymny kącik. Ścianę działową można udekorować fototapetą, obrazem lub powiesić na niej telewizor. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mieszkania kilkupokojowego, jak i sporej kawalerki z aneksem kuchennym.

Niewielki metraż, duży efekt

Stworzenie sypialni w pokoju dziennym o niedużej powierzchni wymaga nie lada kreatywności. Musimy pamiętać, by podzielić przestrzeń w taki sposób, aby wieczorem nie kłaść się spać obok stołu, przy którym chwilę wcześniej biesiadowali nasi goście. Warto pamiętać, że pomieszczenie będzie spełniało rolę eleganckiego salonu, gdzie przyjmujemy gości, ale również stanie się naszym zaciszem. Najważniejsze jest wtedy odpowiednie ustawienie kanapy czy narożnika, pełniącego również rolę łóżka sypialnianego. Pierwsza rzecz, którą widzimy zaraz po przebudzeniu, ma istotny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Żeby nie budzić się z widokiem na drzwi wejściowe lub w przypadku pokoju z aneksem kuchennym z widokiem na zmywarkę, warto ustawić kanapę tak, by była skierowana na okno balkonowe lub ścianę, którą można przyozdobić rodzinnymi fotografiami lub ulubionym obrazem. W ten sposób uda nam się stworzyć klimat na miarę prawdziwej sypialni. Podczas aranżacji tego typu wnętrza warto trzymać się zasady „im mniej, tym lepiej”. By nie wprowadzić chaosu do pomieszczenia, najlepiej zrezygnować z dużej ilości elementów dekoracyjnych. Można postawić na jasny wystrój, który optycznie powiększy pomieszczenie. Dodatkowo warto zastanowić się nad wyborem gładkich szaf przesuwnych, a odejść od komody czy kredensu z drewna, ponieważ przytłaczają swoją fakturą i wielkością.

czarna sofa, łóżko za białą zasłoną, białe biurko, białe żaluzje wewnętrzne, salon połączony z sypialnią

Jeżeli mamy w pokoju wnękę, warto oddzielić to miejsce zasłoną, koralikami lub baldachimem i przeznaczyć ją na strefę sypialnianą.

łóżko za zasłoną, lampy industrialne, miętowe poduszki, drewniana podłoga
Duży wybór pościeli >

Do odważnych świat należy

Dekoratorzy domowej przestrzeni z głową pełną pomysłów i chęciami do działania mogą w swoim salonie stworzyć naprawdę oryginalną sypialnię. Niebanalnym rozwiązaniem jest budowa podestu, który pozwoli nam wyróżnić daną część pomieszczenia, na przykład strefę gościnną. A jeżeli w naszym mieszkaniu znajduje się wysoki sufit, efektownym rozwiązaniem będzie zbudowanie antresoli, na której będzie znajdować się tylko łóżko. W ten sposób uda nam się zachować całość powierzchni salonu i wykorzystać ją na dodatkowe wyposażenie według indywidualnych potrzeb.

kawalerka w stylu skandynawskim, sypialnia na antresoli, drewniana podłoga, metalowe schody, biała cegła, czarna lampa podłgoowa

Posiadanie sypialni połączonej z pokojem dziennym nie sprawi, że stracimy funkcje tych pomieszczeń. Całokształt aranżacji oraz użyteczność zależne są od odpowiedniego zaplanowania powierzchni wspólnej.

kawalerka w stylu skandynawskim, biała cegła, szara ściana, beżowa podłoga, metalowe krzesło, drewniany stół
łóżko chowane w ścianie w kawalerce, metalowe krzesło, biała cegła, duże lustro ścienne, stolik na kółkach z palet
Zobacz produkty do urządzenia wymarzonej sypialni >

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Salon
Zobacz więcej artykułów w kategorii Salon
Komentarze

Zobacz więcej produktów