5 najmodniejszych trendów w kuchni, które musisz znać

Kuchnia to nie szafa – nie zmieniamy jej zawartości co sezon, ale planując domową metamorfozę warto zapoznać się z wnętrzarskimi trendami, które ewoluują w rytm zmieniających się przyzwyczajeń. W tym sezonie kuchnia powinna być domowa i przytulna, dyskretna w kolorystyce i wyróżniająca się świetnym, nowoczesnym designem sprzętów.

Neutralność jest w modzie

Po modzie na bajecznie kolorowe kuchnie nadszedł czas wyciszenia spod znaku barw Japonii i Skandynawii. Modna kuchnia jest biała, szara lub beżowa, a więc elegancka, minimalistyczna oraz jednolita, więc w trendach jest dopasowywanie koloru sprzętów AGD do zabudowy. Tę potrzebę dostrzega coraz więcej producentów, w tym Amica, która w najnowszej linii Amica IN. umieściła sprzęty w trzech barwach wpisujących się w zasadę elegancji i minimalizmu: pure white, black magic i manhattan beige. W tym wypadku barwy beżu, czerni i bieli przyjmują nie tylko fronty piekarników czy lodówek, ale także płyty grzewcze i okapy, co pozwala skompletować zestaw w pełni jednolity kolorystycznie i płynnie wkomponować go w kuchenną zabudowę.

Lekka góra, mocny dół

Pełna zabudowa kuchenna obchodzi do lamusa. Tam, gdzie to możliwe, górne szafki znikają lub zostają zastąpione przez lekkie, otwarte półki, na których ozdobna zastawa lub ozdobne pojemniki na przyprawy czy makarony można zaprezentować w pełnej krasie. Trend również wpisuje się w minimalistyczną filozofię, ponieważ zmusza do dokładnego przemyślenia zawartości szafek albo pozostawienia wyłącznie tego, co niezbędne. W tak zaprojektowanej kuchni bardzo ważna jest dobrze przemyślana dolna zabudowa. Można pomyśleć o pogłębieniu blatu, instalacji szafek typu cargo i zamiany półek z drzwiczkami na funkcjonalne szuflady.

białe meble kuchenne, miedziany taboret, srebrna lodówka Amica

Wyróżnij się!

Jednolita kolorystyka nie oznacza, że kuchenne sprzęty powinny być niewidoczne. Wręcz przeciwnie – designerskie AGD jest największą ozdobą kuchni i decyduje o jej charakterze w równym, jeśli nie większym stopniu niż meble, którymi je obudujemy. Miłośnicy kuchennego designu z najwyższej półki znajdą go również u polskich producentów. Sprzęty z linii Amica IN. zdobyły wzorniczego Oscara, czyli Red Dot Design Award w kategorii Product Design, a także nagrodę iF Design Award. Oba wyróżnienia są przyznawane nie tylko za wygląd, ale też funkcjonalność nagradzanych sprzętów. Czerwone podświetlenia sprzętów z linii Amica IN. są nie tylko ozdobą, ale tez informują o statusie ich pracy. Dyskretne, dotykowe wyświetlacze ułatwiają obsługę urządzeń, a szklane wykończenia uszlachetniają minimalistyczne konstrukcje.

białe szafki kuchenne, czarna lodówka, białe firanki, minimalistyczna kuchnia

Meble nie-kuchenne

Mebli do kuchni nie musisz szukać w poświęconym im dziale w sklepie – projektanci radzą, żeby urządzać kuchnię meblami różnego typu, również tymi na co dzień widywanymi w salonie. To odpowiedź na coraz większą popularność łączenia obu pomieszczeń, które powinny wzajemnie się komplementować. Stosunkowo najtrudniej zastąpić dolną zabudowę dostosowaną do instalacji piekarnika, płyty czy zmywarki, ale jeśli chodzi o resztę kuchni, możliwości są nieograniczone. Designerska komoda w roli wyspy, gablotki na naczynia w zastępstwie górnych szafek czy pluszowy fotel przy kuchennym stole – wszystkie chwyty są dozwolone, byleby uczynić kuchnię bardziej domową.

kuchnia połączona z salonem, szary pikowany narożnik na drewnianych nóżkach, nowoczesne szafki kuchenne, czarne meble kuchenne

Wielki powrót tapety

Kiedyś dominowała w naszych domach, później na długo wyparła ją farba, ale dziś znów jest w modzie. Tapeta w ostatnich latach służyła przede wszystkim jako stosowana z umiarem, efektowna dekoracja pokoi, a teraz projektanci wieszczą jej powrót do kuchni. Oczywiście nie wyprze płytek, ale może być łącznikiem między elementami kuchennego wyposażenia w różnym stylu lub oryginalnym wyróżnikiem stonowanego wnętrza. Warto pamiętać, że kuchenna tapeta powinna być dodatkowo wzmocniona powłoką winylową, która zwiększa jej odporność na wilgoć i zabrudzenia.

biała płyta indukcyjna, brązowe szafki kuchenne, grafitowy blat

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze