MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki piekarnik wybrać?

Wybór odpowiedniego piekarnika bez kozery można porównać z przygotowaniami do lotu w kosmos: dzisiejsza technologia jest nieziemska. Termosondy, wózki, teleskopy, pyroliza, konwekcja, wkłady katalityczne… Dużo trudnych słów. Jak się w tym połapać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu idealnego piekarnika do naszej idealnej, choć ziemskiej kuchni?

W dzisiejszych, pełnych teoretycznych udogodnień, czasach nic nie jest proste. I podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń nad właściwościami idealnego piekarnika musimy się zastanowić w trakcie remontu, a jeszcze lepiej: już na etapie prac projektowych.

Podłączenie gazowe czy elektryczne, połączony z płytą czy wolnostojący? A może do zabudowy? Jeśli do zabudowy, to gdzie ma stać? Na wysokości wzroku, w słupku, a może niżej, pod blatem? Jak tłumaczy Joanna Alaborska z Pracowni Aranżacji Wnętrz „O-Kreślarnia”, piekarnik jest montowany najczęściej na dwa sposoby, czyli na dwóch wysokościach. „Po pierwsze, poniżej blatu, pod płytą grzewczą. Drugi sposób to montaż w wysokiej zabudowie, nad blatem. Ta druga wersja jest wygodniejsza w codziennym użytkowaniu, piekarnik jest łatwo dostępny, użytkowanie nie wymaga schylania się, ale musimy pamiętać, że zabierze nam 60 cm ewentualnego blatu, co w przypadku małej kuchni może być kluczowe. Piekarnik montowany nad blatem często znajduje się obok lodówki, tworząc wraz z nią jednolita wysoką zabudowę. Bez konieczności tworzenia dwóch wysokich, kominowych elementów w jednej przestrzeni. Jest to możliwe, jeżeli oba sprzęty są zabudowane, co stanowi wystarczającą dla prawidłowego działania izolację” – podpowiada. Odpowiadając sobie na podstawowe pytania o sposób podłączenia i lokalizację, możemy przystąpić do właściwej selekcji modelu.

Blomus PILARE Stojak na Wino - Regał na Butelki Niski

Blomus PILARE Stojak na Wino - Regał na Butelki Niski

299 zł

Rozmiar ma znaczenie

Wielkość piekarnika zależy od tego, ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Najpopularniejsza opcja na rynku, elektryczny do zabudowy, występuje zazwyczaj w dwóch wersjach (standardowej – o wymiarach 60 x 60 x 60 cm i kompaktowej – o wymiarach 45 x 60 x 60 cm), jednak szeroka gama wariacji pozwoli nam dobrać właściwą. Piekarnik kompaktowy jest niższy od standardowego, ale jego szerokość może wynieść nawet 90 cm. Może ulegać też modyfikacjom „in minus”, osiągając 50 cm szerokości. Głębokość piekarnika również jesteśmy w stanie dopasować. Jest to kluczowy aspekt, zwłaszcza przy zabudowie. Wszelkie zmiany wymiarowe wpływają oczywiście na pojemność urządzania. Standardowo mieści się ona w granicach 50 – 55 l. Przy jednoosobowym gospodarstwie domowym warto rozważyć opcję kompaktową z pojemnością jedynie 40 l. Jeżeli gotujemy dużo, dla dużej liczby osób, sprawić sobie możemy piekarnik o pojemności 70 l. Zagwarantuje nam to obfite Święta Dziękczynienia, do takiego piekarnika zmieści się naprawdę pokaźnych rozmiarów indyk.

Im większe urządzenie tym większe zużycie prądu? Niekoniecznie. Dziś tak naprawdę trudno jest znaleźć urządzenie o klasie niższej niż B. A to już niemal standard, a najkorzystniejszy wpływ na portfel konsumenta mają piekarniki o oznaczeniu A+++.

Better safe, than sorry

Umówmy się: wszystkie pieką mniej więcej w taki sam sposób. To, czym się tak naprawdę różnią, jest dodatkowe wyposażanie. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru piekarnika powinno być zatem bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę na dodatkowe wyposażenia ochraniające nas, np. podczas sprawdzania, czy danie jest już gotowe lub wyjmowania blachy. To, w jaki sposób ją wyjmujemy, jest istotny. Powoli do lamusa odchodzą blachy umieszczone we wgłębianiach ścianek urządzenia, tzw. prowadnice drabinkowe. Są one podatne na ścieranie, mogą się zakleszczyć itd. Znacznie bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe. Blacha umieszczona jest na ruchomych szynach - podczas wyjmowania potrawy po prostu przesuwamy szynę. Nie wymaga to siły fizycznej i gwarantuje bezpieczeństwo. Spotkać też możemy mechanizm pozwalający na wysuwanie całej szuflady piekarnika. Blachy przytwierdzone są bezpośrednio do drzwi. Otwierając je, wysuwamy automatycznie całe wnętrze.

Pozostając przy temacie drzwi: te nie powinny nagrzewać się do poziomu wyższego niż 29°. Coraz częściej można spotkać takie, które pomimo wysokich temperatur panujących w środku, na zewnątrz są zupełnie zimne. To bardzo istotne, jeśli posiadamy dzieci. Niektóre modele wyposażane są w specjalne blokady, właśnie z myślą o najmłodszych. Dzięki nim nikt niepożądany nie włączy urządzenia, nie zmieni programu ani tym bardziej nie otworzy drzwi podczas pracy.

Częste mycie…

Sukces kulinarny i efekt pieczenia zależy od czystości piekarnika. Pozostałości po poprzednich działaniach, zaschnięty tłuszcz, trudno zmywalne zacieki mogą pozbawić nasza potrawę walorów smakowych. Czasochłonne szorowanie, godziny machania gąbką z głową wewnątrz piekarnika na szczęście minęły bezpowrotnie. Teraz piekarnik sam nas wyręczy. Zapytajmy sprzedawcę o dostępne funkcje auto-czyszczenia. Do najpopularniejszych należy czyszczenie parowe: należy napełnić specjalny pojemnik bądź do środka wstawić blachę z wodą, a następnie uruchomić program czyszczący. Krążąca wewnątrz para wodna usunie zabrudzenie. Nie jest to jednak opcja idealna, nie zawsze poradzi sobie z zaschniętymi plamami tłuszczu. Na takie dobrze jest podziałać pyrolizą. „Nie ma efektywniejszego i mniej angażującego użytkownika sposobu czyszczenia piekarnika niż pyroliza. Owszem, trwa to 1,5 – 3 godziny, a piekarnik rozgrzewa się do 500° C, jednak jest to proces bezpieczny, urządzenie posiada odpowiedni system chłodzący obudowę oraz drzwi. Poza tym takie czyszczenie kosztuje nie więcej niż 2-3 zł”- podkreśla Joanna Krzywda z firmy Amica.

Pokaż kotku, co masz w środku

Mnogość funkcji może przytłoczyć. Większość modeli wyposażana jest w ten sam, znany wszystkim szereg opcji: pieczenie „góra-dół”, grill, podtrzymywanie ciepła, podgrzewanie naczyń, rozmrażanie, rożen obrotowy, szybki nagrzew, termo obieg. Nie będziemy ich tu opisywać. Najciekawsze są te „dodatkowe” funkcje, takie jak wyposażanie piekarnika w dwie niezależne komory umożliwiające przygotowanie dwóch zupełnie różnych potraw jednocześnie. Nowością jest połączenie piekarnika z kuchenką mikrofalową. Możemy też spotkać połączenie piekarnika z piecem konwekcyjnym umożliwiające pieczenie na parze. Ciekawym dodatkiem jest termo sonda – kontroluje ona temperaturę przygotowanych potraw poprzez czujnik wbijany w potrawę. Dzięki temu rozwiązaniu piekarnik wyłączy się automatycznie, kiedy danie osiągnie wymaganą temperaturę. Koniec z suchą pieczenią!

FLUT SP1 MAŁY CZARNY Ideal Lux

FLUT SP1 MAŁY CZARNY Ideal Lux

197 zł

„Specyfikacja piekarników podawana przez producentów jest pełna informacji, których wartość trudno zważyć w momencie zakupu. Często postępujemy według zasady: im więcej funkcji, tym lepiej. Jednak tak naprawdę istotne funkcje w tych urządzeniach, to te, które faktycznie ułatwią nam przygotowanie w nich potraw” – mówi ekspert firmy Amica. Pamiętajmy: gadżety są fajne, ale liczy się funkcjonalność, wygoda oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu w swojej kuchni poczujemy się naprawdę kosmicznie.


Inne artykuły w tej kategorii