Co szukasz?
Zobacz także

Wąska i długa kuchnia? To nie problem!

Wąskie i długie kuchnie to rozwiązanie typowe dla starego budownictwa. Architekci ochoczo wdrażali je w życie, bo pozwalało – mimo ograniczonej powierzchni – utworzyć zamknięte pomieszczenie, przeznaczone wyłącznie do gotowania.

wąska kuchnia
Urządzając długą i wąską kuchnię, nie doprowadźmy do przeładowania – starajmy się zachować proporcje

Dzisiaj, gdy gotujemy rzadziej i mniej obficie, zamknięta kuchnia przestaje być koniecznością. Inwestorzy coraz częściej łączą ją z salonem, żeby uzyskać otwartą przestrzeń. Właściciele starych mieszkań mogą pójść ich śladem i wyburzyć ścianę, która oddziela obydwa pomieszczenia. Niestety – w niektórych przypadkach – usunięcie przegrody wiąże się z dużym ryzykiem lub zupełnie nie wchodzi w grę. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak polubić obecny układ i zaaranżować kuchnię w taki sposób, aby zwiększyć jej funkcjonalność. Zobacz, jak urządzić wąską i długą kuchnię, która sprosta codziennym wyzwaniom.

  1. Układ mebli w długiej i wąskiej kuchni
  2. Jak wybrać meble do długiej i wąskiej kuchni?
  3. Praktyczne rozwiązania do małej i wąskiej kuchni: dodatki i akcesoria
  4. Jak zmieścić stół w wąskiej i długiej kuchni?
  5. Jakie kolory pasują do małej, wąskiej kuchni?
wąskie kuchnie
wąska kuchnia jak urządzić

Układ mebli w długiej i wąskiej kuchni

W wąskiej, długiej kuchni nie ma miejsca na przypadkowość. Układ mebli i sprzętów musi być dobrze przemyślany – w przeciwnym razie do pomieszczenia wkradnie się chaos. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, należy urządzić kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta roboczego (lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny wyznaczać jego wierzchołki). Dzięki temu najważniejsze sprzęty zostaną rozmieszczone w optymalnych odległościach, a prace kuchenne będą przebiegać szybko i sprawnie.

Jaki układ kuchni wybrać? W przypadku długich, wąskich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się trzy rozwiązania:

Zabudowa w kształcie litery “L”

W tym wariancie zabudowa mieści się na dwóch, przylegających do siebie ścianach. Taki układ mebli i sprzętów pozwala zagospodarować pomieszczenie zgodnie z zasadą trójkąta roboczego i urządzić bardzo przyjazną, ergonomiczną kuchnię.

Kuchnia w kształcie litery “L” wymaga sprytnego zaaranżowania strefy narożnej. Głęboka szafka w rogu pomieszczenia pomieści dużą ilość naczyń i garnków, ale – w połączeniu z tradycyjnym półkami – będzie skrajnie niepraktyczna. Aby uniknąć uciążliwego schylania się i myszkowania w szafce, zainstaluj w środku tzw. karuzelę, czyli obrotowe półki, które zapewniają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów.

Zabudowa dwurzędowa

Zabudowa dwurzędowa obejmuje dwie przeciwległe ściany. W rezultacie zapewnia dużą, wygodną przestrzeń do pracy i mnóstwo miejsca do przechowywania. Niestety niektóre kuchnie są zbyt wąskie, aby pomieścić dwa długie rzędy zabudowy – zgodnie z wytycznymi odległości między szafkami musi wynosić minimum 120 cm.

Zabudowa jednorzędowa

Zabudowa jednorzędowa to rozwiązanie do bardzo wąskiej i długiej kuchni. Zajmuje tylko jedną ścianę, więc pozwala wygospodarować miejsce na nieduży stół. Niestety ma kilka poważnych mankamentów: wyklucza możliwość zaaranżowania kuchni zgodnie z zasadę trójkąta roboczego, zapewnia bardzo ograniczoną powierzchnię do pracy i przechowywania. Aby zwiększyć funkcjonalność kuchni jednorzędowej, warto ustawić sprzęty w następującej kolejności: na skraju lodówka, obok blat, na który można odłożyć produkty, dalej kuchenka i zlewozmywak przedzielone blatem.

wąska kuchnia aranżacja
długa wąska kuchnia pomysły

Jak wybrać meble do długiej i wąskiej kuchni?

Urządzając długą i wąską kuchnię, warto pomyśleć o meblach na wymiar, które pozwalają wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem będzie płytka, ale sięgająca sufitu zabudowa kuchenna o głębokości maks. 50 cm. Z jej pomocą zagospodarujesz całą ścianę i zyskasz mnóstwo cennej powierzchni do przechowywania.

Projektując dolną część zabudowy do długiej i wąskiej kuchni, radzimy przeznaczyć jak najwięcej miejsca na szuflady – są zdecydowanie wygodniejsze od szafek z drzwiczkami. Zapewniają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów, a ich zawartość jest widoczna jak na dłoni. Szuflady w nowoczesnych systemach kuchennych mają nawet 120 cm szerokości, więc bez trudu pomieszczą komplet garnków, zastawę stołową czy robota kuchennego.

Długie i wąskie kuchnie (zwłaszcza w układzie dwurzędowym), mogą sprawiać wrażenie zagraconych. Łatwo uniknąć tego efektu, rezygnując z pełnych drzwiczek w górnej zabudowie na rzecz “lżejszych” przeszklonych frontów lub otwartych półek. Bardzo atrakcyjnie zaprezentują się szafki wiszące dwupoziomowe – u góry głębsze, u dołu płytsze – które różnią się kolorem. W przeciwieństwie do monolitycznej zabudowy wyglądają lekko i nowocześnie.

Meble do wąskiej i długiej kuchni powinny mieć proste, gładkie fronty bez zdobień. Rzeźbione drzwiczki i dekoracyjne uchwyty nie sprawdza się w ciasnym wnętrzu, bo mogą je łatwo przytłoczyć. Oprócz tego są skrajnie niepraktyczne. Wystające elementy zabierają cenne miejsce i mogą przeszkadzać domownikom w trakcie kuchennych prac.

Praktyczne rozwiązania do małej i wąskiej kuchni: dodatki i akcesoria

W sklepach znaleźć można szereg praktycznych akcesoriów, które ułatwiają organizację wąskiej i długiej kuchni. Na uwagę zasługują relingi, szyny, haczyki i listwy magnetyczne, a więc wszelkie gadżety, które pozwalają zagospodarować pustą ścianę nad blatem. Z ich pomocą odciążysz kuchenne szafki, półki i parapety, a przy okazji nadasz kuchni stylowy wygląd.

długa kuchnia w bloku pomysły

Kuchenna zabudowa pomieści więcej dobytku, jeśli wyposażysz meble w praktyczne akcesoria i systemy przechowywania. W dolnych szafkach zainstaluj kosze lub półki na prowadnicach, które można całkowicie wysunąć, a w razie potrzeby bez problemu zdemontować. Dzięki temu zyskasz swobodny dostęp do zgromadzonych wewnątrz przedmiotów. Aby utrzymać w ryzach zawartość kuchennych szuflad, sięgnij po niedrogie organizery, wkłady i przegródki.

Jak zmieścić stół w wąskiej i długiej kuchni?

W długiej i wąskiej kuchni trudno znaleźć miejsce na stół. Największą szansę powodzenia mają osoby, które planują urządzić kuchnię jednorzędową lub w kształcie litery “L”. Tym samym dysponują co najmniej jedną wolną ścianą do zagospodarowania.

Jaki mebel wybrać i gdzie go umieścić? Stolik do wąskiej kuchni powinien być lekki i nieduży. Świetnie sprawdzą się modele kwadratowe (70x70 cm lub 80x80 cm) i podłużne (100x60 cm), które mogą stanąć pod dłuższą ścianą lub w kącie pomieszczenia. Jeśli w kuchni brakuje miejsca na klasyczny stół, warto sięgnąć po składany stolik ścienny lub podwieszany wąski blat. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo praktyczne – po skończonym posiłku można łatwo złożyć mebel i całkowicie “uwolnić” przestrzeń.

Organizacja kuchni -> zobacz produkty
kuchnia wąska w bloku pomysły

Jakie kolory pasują do małej, wąskiej kuchni?

Odpowiednio dobrane kolory to podstawa udanej aranżacji. Z ich pomocą optycznie powiększysz wnętrze i skorygujesz proporcje zbyt długiej i wąskiej kuchni. Świetny efekt uzyskasz, sięgając po białą zabudowę meblową i drewniane akcenty. Duże, jasne powierzchnie będą pięknie odbijać światło, a drewniane blaty i dodatki urozmaicą wystrój i dodadzą wnętrzu przytulności. Jeśli szukasz alternatywy dla białej, nieco sterylnej kuchni, sięgnij po dwukolorową zabudowę (np. w wydaniu biało-brązowym lub biało-szarym).

Wiele osób podziela przekonanie, że ciemne kolory pomniejszają wnętrze, więc nie zdadzą egzaminu w długiej, wąskiej kuchni. Nic bardziej mylnego. Ciemne kolory budują wrażenie głębi i stanowią piękne tło dla jasnych mebli. Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy stosować je z umiarem – najlepiej na jednej ścianie.

Długa, wąska kuchnia w bloku może być piękna i praktyczna. Wystarczy odpowiedni układ mebli, starannie dobrane kolory i kilka sprytnych akcesoriów, aby stworzyć przyjazne miejsce, w którym przebywa się z przyjemnością.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Taką to i ja bym chciała mieć, a mam 2x2metry, tak, że wszystko u mnie wisi, nawet okap prawie u sufitu (kupiłam przez internet, okapy kuchenne czy coś takiego...)
  • Dodano 3 lata temu
Te wszystkie kuchnie mają ponad 2m szerokości. Waska kuchnia to dla mnie 120. 60 na szafki i 60 na przejście. Jak się projektuje kuchnie z wyspą to na przejście zostawia się 80cm czyli tyle ile mają przeciętne drzwi
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów