Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wybrać oświetlenie by uwydatnić zalety i ukryć wady mieszkania?

Oświetlenie mieszkania nie tylko wpływa na samopoczucie domowników, ale również - dzięki swoim właściwościom - staje się wnętrzarską bronią do zadań specjalnych. Odpowiedni dobór lamp, kinkietów czy diod może uwydatnić zalety i ukryć wady każdego z mieszkań.

Dobrze zaplanowane oświetlenie może poprawić niekorzystne proporcje mieszkania – obniżyć zbyt wysoki sufit, powiększyć wąski pokój czy rozświetlić ślepe pomieszczenie. Dodatkowo oryginalne wzornictwo lamp są gwarantem ciekawej dekoracji. Należy jednak pamiętać, że każde z pomieszczeń pełni inną funkcję, zatem wybór oświetlenia powinien zostać dostosowany do nich indywidualnie.

W salonie często jemy posiłki, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się czy oglądamy telewizję. Każda z tych czynności potrzebuje innego oświetlenia, dlatego w tym pomieszczeniu warto zainstalować kilka rodzajów światła. Poza głównym źródłem światła – najczęściej górnym oświetleniem umieszczonym na środku sufitu, które jest surowe i pozbawione nastrojowości – w salonie powinny znaleźć się lampy lub lampki o niższej mocy, dzięki którym wprowadzimy do pomieszczenia pożądany klimat. Duża stojąca lampa ustawiona przy sofie lub fotelu najlepiej sprawdzi się podczas wieczornego czytania książki lub podczas spotkań z bliskimi. Najczęściej nie dają one rażącego światła, które wypełnia każdy zakamarek pomieszczenia, ale rozświetlają miejsca, na które są skierowane. Jednak wybór głównego oświetlenia to nie jedyny wybór, który przed nami stoi. W wysokich salonach warto obniżyć sufit nad telewizorem i zamontować lampki lub diody LED, które dają delikatne światło. To oświetlenie najlepiej sprawdzi się podczas wieczornego oglądania telewizji lub romantycznych spotkań. Delikatne światło wprowadzi do pomieszczenia nutę romantyczności i przytulności, co na pewno spodoba się wszystkim domownikom.

Funkcjonalnie w kuchni i łazience

W przypadku łazienki i kuchni równie ważne jest zainstalowanie kilku źródeł światła. W kuchniach najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie halogenów pod szafkami, najlepiej z osobnymi włącznikami, co umożliwia odrębną regulację oświetlenia. Powinny znajdować się one nad blatem, zlewem oraz przy kuchence lub płycie. Jeżeli w kuchni znajduje się także jadalnia, nad stołem warto zamontować pojedynczą lampę na długim sznurze. Natomiast w łazience główną rolę gra główne przysufitowe światło oraz zamontowane przy lustrze lampki, które umożliwią na przykład wykonanie precyzyjnego makijażu oraz dokładne golenie. W przypadku dużych łazienek z wanną warto rozważyć zainstalowanie nad nią niewielkiego oświetlenia ledowego, które pozwoli zrelaksować się podczas długiej kąpieli.

Romantyczna sypialnia

Światło w sypialni powinno być kojące i kameralne. Sypialnia to bardzo intymne miejsce dlatego należy w niej zastosować łagodne i nastrojowe światło. Warto zdecydować się na kinkiety lub halogeny, dzięki którym światło będzie idealnie rozproszone po pomieszczeniu. Jeżeli czytamy książki, rozwiązujemy krzyżówki lub przeglądamy ulubione portale internetowe w łóżku, należy w jego pobliżu zamontować lub ustawić lampkę nocną, która będzie przydatna podczas wykonywania tych czynności. Posiadacze szaf przesuwnych mogą dodatkowo zamontować w nich lampki, które będą się włączały po przesunięciu drzwi. Ułatwi to z jednej strony korzystanie z szafy, a z drugiej doświetli pokój.

Wybierając odpowiednie oświetlenie, należy kierować się wielkością pomieszczenia, ilością mebli i dekoracji oraz tym, jaki efekt chcemy uzyskać. W dużym lub wysokim pomieszczeniu pięknie prezentować się będzie duży żyrandol lub lampa z kilkoma źródłami światła, natomiast do małych lub niskich pomieszczeniach lepiej wybierać plafony lub lampy wiszące na ozdobnym łańcuchu. Należy również pamiętać, że lampa musi pasować do wystroju, ponieważ ona sama staje się często jedną z najważniejszych dekoracji. Dodatkowo warto zapamiętać, że światło skierowane do góry ulega rozproszeniu po całym pomieszczeniu. Z kolei ciemny abażur zagwarantuje przygaszone klimatyczne oświetlenie, a biały lub przezroczysty - zintensyfikuje je.

Odpowiednio dobrane oświetlenie może stać się głównym elementem dekoracji, ale również pomocnikiem, który uwydatni zalety oraz zamaskuje wady każdego z pomieszczeń.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności