Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Na co zwrócić uwagę kupując okna?

Niektórzy mówią, że przez okna ma się wgląd do duszy domu, podobnie jak przez oczy – do duszy człowieka. Rzeczywiście, zerkając w okna domów, można wiele z nich wyczytać. Te ukwiecone zdradzają zamiłowanie domowników do bliskości natury, opatrzone lekkimi koronkowymi firankami, ich romantyczne usposobienie, a ozdobione aksamitnymi storami, słabość do eleganckich, wyszukanych dodatków.

Urokliwa uprawa okien jest niezwykle istotna - dodaje wnętrzom charakteru i sprawia, że stają się bardziej kameralne. Zanim jednak wybierzesz dekorację idealną, dobrze zastanów się nad samymi parametrami okien. To, jaką mają budowę i z czego są wykonane jest niezwykle istotne dla komfortu wszystkich domowników. Na co zatem zwracać szczególną uwagę podczas zakupu okien? O tym, w poniższym artykule.

Dlaczego okna powinny być ciepłe i przewiewne jednocześnie?

Okna ciepłe, ale przewiewne - oto okienny ideał wart upolowania. Pamiętaj, że odpowiedni współczynnik infiltracji (czyli przepuszczania powietrza) świadczy o jakości okien. Co ciekawe, nie ma znaczenia czy postawisz na okna drewniane czy plastikowe - oba rodzaje mogą pochwalić się identycznymi parametrami. Warto wspomnieć, w budynkach z tzw. wentylacją grawitacyjną (inaczej naturalną, która funkcjonuje dzięki naturalnemu przepływowi powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia), powinny pojawić się okna, których współczynnik infiltracji wynosi minimum 0,3. Infiltracji nie myl z mikrowentylacją, z którą masz do czynienia, przy okazji rozszczelnienia okien przy pomocy klamki. Infiltracja jest współczynnikiem stałym, który zapewnia oknom naturalną wentylację, nie wpływając przy tym na parametry cieplne czy akustyczne produktu. Jeżeli zatem wahasz się pomiędzy oknami drewnianymi, a plastikowymi, podpowiadamy: zarówno jeden, jak i drugi model potrafi mieć taki sam współczynnik infiltracji i być tak samo przewiewny. Jedyna różnica może być widoczna w kwestii trzymania ciepła. Współczynnik przenikania drewna to - uśredniając - 1,4 W/m2K, podczas gdy dla okien z klasycznego PCV wynosi on aż 1,9 W/m2K. Porównanie to dowodzi, że ciepło szybciej "ucieka" przez ramy wykonane z plastiku. Wyjątkiem bywają plastikowe okna wielokomorowe (np. siedmio-), oraz te wyprodukowane w specjalnej termo-technologii, które mogą pochwalić się dodatkową uszczelką i parametrami doskonale trzymającymi ciepło. Wysoko izolacyjne tworzywa, podobnie jak drewno, zapewnią Ci nie tylko przytulne wnętrza, ale i znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak wybrać okna, które są bezpieczne?

Kolejną ważną kwestią w kontekście wyboru okien jest bezpieczeństwo. Aspekt tyczy się zwłaszcza najmłodszych domowników. Jeśli w domu grasują ciekawe świata szkraby, warto wyposażyć okna w tzw. okucia blokujące rozwarcie. Dzięki nim, skrzydło okienne po przekręceniu klamki, nie otworzy się całkowicie tylko pozostanie lekko uchylone. Jeśli rozważasz kupno okien dachowych, postaw na modele wyposażone w system górnego otwierania, który sprawia, że dziecko nie będzie w stanie do niego samodzielnie dosięgnąć. Oprócz tego weź pod uwagę zaawansowane systemy antywłamaniowe, w które można wyposażyć zarówno drewniane, jak i plastikowe okna. Mowa o m.in. pancernych, praktycznie niemożliwych do rozbicia szybach, klamkach zamykanych na klucz oraz punktach ryglujących, zwanych grzybkami. Te ostatnie to nic innego, jak elementy zabezpieczające skrzydło okienne przed wyjęciem. Przyglądając się modelom okien pod kątem bezpieczeństwa, warto pamiętać, że drewniane profile są zazwyczaj sztywniejsze od plastikowych, a co za tym idzie, trudniejsze do sforsowania przez włamywacza. Oprócz tego należy przeanalizować zakup okien w kontekście ochrony przeciwpożarowej. PCV jest samogasnące i nie rozprzestrzenia ognia, natomiast drewno można zabezpieczyć preparatami ogniochronnymi, które utworzą powłokę utrudniającą dostęp tlenu do ogrzewanej powierzchni i ograniczą emisję palnych produktów z drewna.

Kare Design Poduszka Stich różowa - 36705

Kare Design Poduszka Stich różowa - 36705

139 zł
EMOS Podświetlane serce, 10 szt LED, BEZPŁATNY ODBIÓR: WARSZAWA, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW!

EMOS Podświetlane serce, 10 szt LED, BEZPŁATNY ODBIÓR: WARSZAWA, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW!

39 zł
Stolik kawowy Concrete

Stolik kawowy Concrete

2150 zł
Taca śniadaniowa, okrągła, bambusowa, ZELLER

Taca śniadaniowa, okrągła, bambusowa, ZELLER

96 zł

Które okna będą służyć Ci przez długie lata?

Jak dowodzą eksperci okna wykonane z solidnego, szlachetnego drewna, potrafią przetrwać nawet 90 lat! Jest to spowodowane w dużej mierze tym, że pozostają odporne na wysokie temperatury. Niestety, okna ze zwykłego PCV pod wpływem intensywnych promieni słonecznych mogą zmienić kolor lub zacząć się wypaczać. To dlatego tak ważne jest, aby w ścianach mocno nasłonecznionych montować solidne okna plastikowe w kolorze białym (ciemne barwy przyciągają słońce) lub okna drewniane. Warto pamiętać że okna drewniane co 5-10 lat wymagają odnowienia. Wówczas wystarczy papier ścierny oraz puszka wysokojakościowego impregnatu. Czy można przedłużyć żywotność okien plastikowych? Raczej nie – w ich przypadku zabiegi konserwacyjne ograniczają się do okresowego mycia plastikowych profili. Pamiętaj jednak, że na rynku coraz częściej można spotkać okna, których projektanci postanowili połączyć drewno z tworzywem sztucznym (np. drewniany rdzeń i poliuretanowy profil). Tego rodzaju produkty są nie tylko długowieczne, ale i wysoce odporne na parę wodną i zmiany temperatur. Nic zatem dziwnego, że doskonale sprawdzają się w łazienkach i kuchniach.

Jaki wybrać kształt okien?

Ośnieżnicowe i skrzynkowe, połaciowe i zespolone. Lukarny, świetliki, rozety, oculusy i nadświetla. Okna potrafią mieć doprawdy rozmaity kształt i charakter! Jeżeli zatem marzy Ci się nietypowa forma czy kolor okien, nie martw się. Producenci modeli drewnianych i plastikowych dysponują metodami, dzięki którym mogą powstać najbardziej nietypowe projekty. Wybierając wymarzone okna, pamiętaj, że produkty drewniane szczególnie pięknie prezentują się we wnętrzach stylizowanych, kochają monumentalne kamienice i zabytkowe dworki. W tego rodzaju budynkach świetnie wypadną efektowne szprosy, listwy dekoracyjne i różnego rodzaju ornamenty. Jeżeli w aranżacji królują elementy drewniane, np. podłoga czy belki stropowe, trudno wyobrazić sobie inne ramy okienne aniżeli z drewna. Okna plastikowe z kolei, fantastycznie zaprezentują się we wnętrzach nowoczesnych. Styl minimalistyczny czy hi-tech z miejsca je pokocha! Co ciekawe wielu producentów okien PCV ma w ofercie modele, których ramy do złudzenia przypominają drewno.

Lampa Wisząca Ażurowa - VIADE

Lampa Wisząca Ażurowa - VIADE

229 zł 499 zł
KARE Design :: Półka ścienna Snail Silver

KARE Design :: Półka ścienna Snail Silver

331 zł
Stolik kawowy - ława - kawowa - stół - drewniany - PROVO

Stolik kawowy - ława - kawowa - stół - drewniany - PROVO

1100 zł 1349 zł
Narożnik Roma

Narożnik Roma

855 zł

Jakie inne aspekty są istotne przy wyborze okien?

Nie jest tajemnicą, że wiele osób miewa niezwykle lekki sen - niektórych z ramion Morfeusza potrafi wyrwać nawet głośniejszy szum wiatru czy krople deszczu uderzające o szybę. Na szczęście wiele doświadczonych firm projektuje nowoczesne okna, które skutecznie obniżają poziom hałasów docierających do wnętrza budynków. Produkty mogą pochwalić się innowacyjnymi technologiami, które tłumią niepożądane dźwięki dochodzące z zewnątrz, przez co wyciszają wnętrza nawet o połowę. Oprócz tego, niektóre modele mogą pochwalić się specjalną powłoką na szybie zewnętrznej, dzięki której okna zdecydowanie łatwiej utrzymać jest w czystości. Osoby, które przywiązują ogromną szczególną do mikroklimatu panującego wewnątrz mieszkania, powinny bliżej przyjrzeć się oknom wyposażonym w zintegrowaną wentylację oraz filtr zatrzymujący kurz i owady. Takie udogodnienie przypadnie do gustu zwłaszcza alergikom.

Okna odpowiadają nie tylko za nasłonecznienie wnętrz, ale również za ich wyciszenie, właściwą wentylację oraz izolację cieplną. Oto niezwykle istotne elementy architektoniczne, dzięki którym będziesz mieszkać przytulnie, komfortowo i pięknie!


Inne artykuły w tej kategorii