Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak zamaskować dziury w kafelkach? Sprawdzone sposoby na popękane płytki

Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał wykorzystywany do wykańczania podłóg i ścian – przede wszystkim w łazience i kuchni, ale również w salonie, korytarzu czy na klatce schodowej. Kafelki są odporne na szkodliwe działanie wilgoci oraz na uszkodzenia, jednak nawet najtwardsze płytki czasem się niszczą, pękają lub odpryskują pod wpływem uderzenia ciężkim przedmiotem i wymagają naprawy. Jak zamaskować dziury w kafelkach? Jak naprawić uszkodzoną płytkę podłogową? Podpowiadamy.

gres CARRARA PALATINA 120x60 MAT

gres CARRARA PALATINA 120x60 MAT

110 zł
glazura BIAŁA BLANCO 120x40 rekt

glazura BIAŁA BLANCO 120x40 rekt

130 zł
glazura BIAŁA BLANCO 120x40 rekt

glazura BIAŁA BLANCO 120x40 rekt

120 zł
glazura DUNE NEVE SATIN 90x30

glazura DUNE NEVE SATIN 90x30

110 zł

Pęknięta płytka na podłodze – naprawić czy wymienić?

Najbardziej bolą uszkodzenia na płytkach w nowej, niedawno urządzonej kuchni czy łazience. Wyobraź sobie tylko: dopiero zacząłeś cieszyć się świeżo wyremontowanym mieszkaniem, z pomieszczeń nie wywietrzał jeszcze zapach kleju i farby, a tu nagle... trach! Młotek, który trzymałeś w ręce, przybijając ostatnie elementy dekoracyjne, spadł na podłogę wyłożoną ceramiką, widocznie uszkadzając jedną z płytek. Pech i nieszczęście. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież nie będziesz przeprowadzał remontu od nowa. Na szczęście są sposoby, dzięki którym bez trudu naprawisz pękniętą płytkę na podłodze.

Jeśli kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie z rynku wtórnego i rozważasz generalny remont łazienki, zastanów się najpierw, czy gruntowna renowacja ceramiki nie będzie najlepszym wyjściem. Zastosowanie specjalnego wypełniacza do naprawy płytek, dzięki któremu skorygujesz uszkodzenia, może okazać się tańszym, szybszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem niż skuwanie całego pomieszczenia do zera.

Czym zamaskować dziury w kafelkach?

Jak zamaskować otwory w płytkach? Czy istnieją specjalne zaślepki do dziur w płytkach? Czy odprysk na płytce ceramicznej da się zamaskować tak, by powierzchnia wyglądała jak nowa? Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie naprawić popękane szkliwo na płytkach, w Twojej głowie z pewnością kłębi się mnóstwo pytań. Bez obaw – dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i specjalistycznym środkom szybko i sprawnie poradzisz sobie z renowacją płytek.

Zacznij od zakupienia materiałów. Czym zamaskować dziury w kafelkach? Możesz użyć:

  • wypełniacza silikonowego,
  • specjalnej pasty do pokrywania ubytków,
  • zwykłego kleju (pamiętaj, by klej nakładać warstwowo, kolejne krople dokładaj dopiero wtedy, gdy poprzednia warstwa wyschnie).

Mogą Ci się również przydać: szpachla do płytek ceramicznych, zestaw do usuwania starej fugi (jeśli zajdzie taka konieczność) oraz farba do ceramiki lub preparat do konserwacji nawierzchni. Możesz również wybrać gotowe rozwiązanie, czyli kompletny zestaw naprawczy do płytek ceramicznych, który zawiera wszystkie potrzebne elementy.

Jak zamaskować dziury w kafelkach krok po kroku

Pęknięta płytka na ścianie czy popękane płytki podłogowe potrafią zepsuć nie tylko nastrój, ale również wygląd całego pomieszczenia. Na szczęście możesz samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Czym zaślepić otwory w płytkach? Wiesz już, jakie materiały kupić, by praca przebiegła bez komplikacji. No to do dzieła!

Krok 1. Zacznij od przygotowania powierzchni. Umyj i odtłuść całą powierzchnię płytek i usuń nieestetyczne, osypujące się fragmenty fugi.

Krok 2. Na uszkodzenie nanieś masę wypełniającą. Nadmiar materiału ściągnij szpachelką i wyrównaj powierzchnię.

Krok 3. Zaczekaj, aż silikon, klej lub pasta wyschnie.

Krok 4. Nałóż specjalny preparat konserwujący lub, jeśli kolor wypełniacza znacznie różni się od koloru płytki, użyj farby do ceramiki.

Jak naprawić uszkodzoną płytkę podłogową?

Co zrobić, kiedy jedna z płytek podłogowych w Twojej kuchni lub łazience się rusza? Bez obaw – nie będziesz musiał skuwać całej podłogi. Naprawą możesz zająć się sam, jednak będzie to wymagało dużej precyzji. Najpierw ostrożnie usuń starą fugę. Następnie delikatnie wyjmij ruszającą się płytkę (uważaj, by jej nie uszkodzić!). Oczyść miejsce po płytce oraz spód wyjętego kafelka. Przyklej na nowo płytkę i uzupełnij fugę.

Teraz nie musisz już się przejmować krążącym po Twojej głowie pytaniem „jak zamaskować dziury w płytkach?”. Pamiętaj tylko, że praca z ceramiką wymaga ostrożności – każdą czynność podczas naprawiania uszkodzeń wykonuj powoli i w skupieniu.


Inne artykuły w tej kategorii