Czy każdy może zostać projektantem swojej kuchni?

Kupno nowego mieszkania lub remont tego, w którym mieszkamy już od dłuższego czasu to świetny moment, aby zastanowić się, czy nasza kuchnia zaprojektowana jest tak jak powinna. Nawet jeśli w „starej” kuchni wszystko było w miarę w porządku, to dobrze jest pomyśleć, czy nasz komfort nie wynika po prostu z siły przyzwyczajenia, podczas kiedy zastosowanym kiedyś rozwiązaniom tak naprawdę daleko jest do doskonałości. W samodzielnym projektowaniu kuchni warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie urządzeń AGD. Pamiętajmy przy tym jednak nie tylko o kwestiach technicznych, ale także o ergonomii użytkowania kuchni.

duża nowoczesna kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnia w dużej mierze opiera się na designerskich i funkcjonalnych urządzeniach do zabudowy. Kiedy weźmiemy już pod uwagę kwestie estetyczne (np. dobór odpowiedniego koloru – Beko oferuje aż 4 możliwe warianty kolorystyczne, w tym także beż i grafit) oraz technologiczne (warto zastanowić się nad wyborem piekarnika z technologią Surf, która gwarantuje doskonałe dopieczenie potraw z każdej strony), do głosu dochodzi dość istotna sprawa rozmieszczenia urządzeń do gotowania. Montując piekarnik warto nie tylko umieścić go wyżej (po to, aby nie trzeba było się do niego schylać), ale również w pewnej odległości od płyty grzewczej. To drugie ułatwi przede wszystkim gotowanie w kilka osób – uczestnicy nie będą musieli stale uważać na siebie nawzajem. We wspólnym gotowaniu różnych potraw pomogą również odpowiednie technologie, jak choćby Split&Cook, umożliwiająca używanie jednego piekarnika do przygotowywania dwóch różnych potraw, pieczonych w różnych temperaturach i czasach. Piekarnik nie powinien być również montowany przy ścianie albo w rogu pomieszczenia. Takie umiejscowienie ogranicza przestrzeń roboczą wokół urządzenia i ma bardzo negatywny wpływ na wygodę jego użytkowania.

nowoczesna kuchnia z jasnymi frontami i z piekarnikiem beko
>> Sprawdź piekarniki od BEKO <<

Jeśli chodzi o płyty grzewcze, to tu ergonomia ma również bardzo istotne znaczenie. Pamiętaj, aby płytę umieścić w odległości około 1 metra od zlewu czy ściany. Dzięki temu uzyskasz wygodny blat roboczy, który bardzo przyda się podczas gotowania. Idealną sytuacją jest pozostawienie wolnej przestrzeni po obu stronach płyty – w przypadku małych kuchni powinno być to przynajmniej po 50 cm z każdej strony. Jeśli boisz się, że Twoje dziecko będzie miało zbyt łatwy dostęp do płyty, wybierz ekonomiczny model indukcyjny, który nagrzewa się tylko od naczyń. Mówiąc o płytach nie można również zapomnieć o okapie. Należy zawsze montować go zgodnie z zaleceniami producenta, czyli nie za wysoko (aby urządzenie działało efektywnie) i nie za nisko (by nie przeszkadzało w gotowaniu).

wspólne gotowanie w kuchni beko
>> Sprawdź płyty od BEKO <<

Tak jak kuchnia jest sercem domu, tak lodówka jest sercem kuchni. Nie sugeruj się jednak tym określeniem i nie umieszczaj jej centralnie, o ile taka pozycja nie ma uzasadnienia. Lodówkę dobrze jest ustawić w pobliżu blatu roboczego, tak aby mieć możliwość łatwego jej uzupełniania i wyjmowania produktów. Nowoczesne lodówki z technologią NeoFrost mogą przylegać do ścian wnęki lub zabudowy, ale za nimi warto zostawić trochę miejsca na wentylację. Nie ma również przeciwskazań ku temu, aby lodówka znajdowała się w sąsiedztwie piekarnika – trzeba tylko zadbać o to, aby urządzenia nie stykały się bezpośrednio ze sobą.

duża nowoczesna kuchnia z wyspą z lodówką side by side beko
>> Sprawdź lodówki od BEKO <<

Wreszcie – zmywarka. W pobliżu tego urządzenia warto ustawić suszarkę, tak aby nie przechodzić przez pół kuchni z naczyniami, w których została woda. To ostatnie możemy również wyeliminować przez wybór odpowiedniego modelu zmywarki. Technologia Beko SteamGloss sprawia, że naczynia są wysuszane jeszcze we wnętrzu zmywarki, dzięki czemu suszarka będzie nam zbędna.

>> Sprawdź zmywarki od BEKO <<

Nie należy także zapominać o odpowiednim rozplanowaniu kuchni jako całości. W niewielkich wnętrzach sprawdzą się kuchnie ustawione w linii prostej lub w kształcie litery „L” (co pozwala wykorzystać przestrzeń w narożnikach). Większe pomieszczenia pozwalają na dodanie wyspy i/lub na układ w kształcie litery „U” lub dwurzędowy. Te dwa ostatnie to nie tylko więcej miejsca na przechowywanie, ale także świetne rozwiązanie dla wielbicieli gotowania w towarzystwie.

>> BEKO <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Uwielbiam planowanie każdego najmniejszego remontu, niestety robię to tylko amatorsko ale mogłabym zamieszkać w Castoramie i chodzić na spacery po meblowych sklepach...
  • Dodano 2 lata temu
W tych czasach każdy może zaprojektować sobie mieszkanie. Bardzo fajną opcją jest projektowanie mebli na zamówienie. Kiedy zmawiałam meble w Kuchnie A3 przedstawiłam swój pomysł, materiał z jakiego chciałam żeby były wykonane, kolor oczywiście i wszystkie szczegóły. Najlepsze jest jednak to, że mogłam w nich połączyć dwa style.
  • Dodano 2 lata temu