Jak sprytnie urządzić kuchnię połączoną z salonem? Rozmowa z architekt Anną Tutaj-Pielaszek

Wysokie koszty budowy, drogie mieszkanie, a następnie koszty ich utrzymania sprawiły, że racjonalnie podchodzimy do kwestii wielkości pomieszczeń. Często ze względu na ograniczony budżet wybieramy niewielkie mieszkania. Nie oznacza, to nie możemy w nich mieszkać komfortowo i wygonie. Dziś podpowiadamy jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię połączoną z salonem. O projektowych niuansach, aranżacyjnych trikach, walce o każdy centymetr opowiada nasz ekspert arch. Anna Tutaj-Pielaszek, właściciel biura projektowego TutajConcept.

otwarta kuchnia w drewnie

Homebook: Kuchnie połączone z salonem to ciągle bardzo modne rozwiązanie, czasem konieczność... W jakiej sytuacji powinniśmy podjąć decyzję o połączeniu kuchni i salonu?

Anna Tutaj-Pielaszek: W mieszkaniach w bloku lub w małych domach często jest to jedyny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Czasami dzięki zrobieniu aneksu kuchennego w salonie udaje się wygospodarować dodatkowy pokój w miejscu dawnej kuchni.

Jeśli jednak nie lubimy kuchni otwartych kompromisem będzie zaprojektowanie wnętrza częściowo zamkniętego, np. ścianą działową. Takie rozwiązanie nie zabiera miejsca na ustawienie sprzętu AGD, ponieważ zachowujemy wszystkie ściany. Warto jednak zachować dwa wejścia do kuchni: jedno bezpośrednio z holu (by nie wnosić zakupów i wynosić śmieci przez salon), drugie łączące salon/jadalnię z kuchnią (by ułatwić komunikację oraz przenoszenie posiłków).

Innym dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie przepierzenia między tymi pomieszczaniami, tak by w razie potrzeby „zamknąć” kuchnię. Tego typu rozwiązań jest dość sporo. Jednym z nich jest zastosowanie ażurowych paneli podwieszanych do sufitu. Wizualnie rozdzielają one wnętrza, a jednocześnie zapewniają dopływ światła dziennego.

H: Na jakim najmniejszym metrażu możemy zaaranżować funkcjonalną kuchnię z salonem?

A: Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od tego ile osób będzie użytkowało tą przestrzeń. Zasada jest taka, że im mniej użytkowników tym mniejszy może to być metraż. Trzeba jednak pamiętać, że wnętrze ma być przede wszystkim funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb. Warto zatem zacząć od projektu układu zabudowy kuchennej, gdyż jest on uzależniony od ilości miejsca, jakim dysponujemy. Jeśli mamy jedną ścianę wykorzystajmy układ jednorzędowy. Nie jest on zbyt ergonomiczny, ale jeśli dobrze rozplanujemy sprzęty AGD i strefy kuchni – taki układ będzie także ładnie wyglądał i spełni nasze oczekiwania. Gdy w salonie z aneksem kuchennym mamy do dyspozycji dwie ściany, wykorzystajmy zabudowę kuchenną w kształcie litery L, która jest zdecydowanie lepiej ustawna od zabudowy jednorzędowej.

mała kuchnia z dużą jadalnią

H: W małych wnętrzach walczymy o każdy przysłowiowy centymetr, często decydujemy się więc na stworzenie otwartego aneksu kuchennego w salonie. Z jakimi pracami musimy się liczyć w takiej sytuacji?

A: Zanim podejmiemy decyzję o zmianie lokalizacji kuchni, należy sprawdzić, czy jest to możliwe ze względów technicznych, tzn. czy w nowym miejscu możemy zapewnić kuchni wentylację, pion kanalizacyjny oraz czy są spełnione pozostałe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W takiej sytuacji warto skorzystać z rady architekta wnętrz, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. Dzięki konsultacji unikniemy poważnych błędów projektowych. Jeśli roszada w układzie pomieszczeń będzie możliwa to trzeba liczyć się też ze zmianami w hydraulice oraz elektryce, gdyż każdy ze sprzętów AGD wymaga odrębnego zasilenia.

H: Wiele osób ma obawy oraz pytania dotyczące aranżacji kuchni i salonu. Czy w przypadku jeśli stanowią one jedną, wspólną przestrzeń powinniśmy akcentować różnorodność czy wręcz przeciwnie?

salon z kuchnią

A: Aranżując kuchnię połączoną z salonem powinniśmy o nich myśleć jako o całości, mimo iż pełnią odmienne funkcje. Najważniejsza jest spójność estetyczna. Można ją uzyskać poprzez zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych lub takich, które ze sobą współgrają. Innym zabiegiem, który zapewni spójność kuchni i salonu jest zastosowanie jednolitej podłogi. Ten sam rodzaj podłóg czy kolor ścian to jedne z najprostszych metod połączenia kuchni z resztą domu. Co więcej, identyczna posadzka spowoduje, że kuchnia połączona z salonem będzie sprawiała wrażenie większej.

H: Otwarta kuchnia wstawiona jest na widok naszych gości, towarzyszą jej zapachy gotowanych potraw oraz dźwięki emitowane przez AGD. Czym kierować się przy wyborze sprzętu, aby ich działanie nie było uciążliwe dla domowników?

A: Wybór odpowiedniego sprzętu AGD do otwartej kuchni ma duże znaczenie, bo oprócz jego funkcjonalności oraz jakości ważny jest też wygląd. Warto zwrócić uwagę na to, żeby odkryte fronty sprzętu AGD był eleganckie, designerskie, w charakterze danej kuchni, np. w przypadku kuchni stylowych. Możemy też zdecydować się na ukrycie niektórych sprzętów, stosując AGD do zabudowy. Łatwo wtedy ukryć lodówkę, zmywarkę czy okap. Przy wyborze tego ostatniego sprzętu warto sprawdzić jego głośności pracy, tak by nie przeszkadzał podczas odpoczynku w salonie. Niektóre sprzęty takie jak piekarnik, płyta grzejna, zlew można dopasować do kolorystyki frontów lub blatu, dzięki czemu stają się mniej widoczne.

błyszczący materiał w kuchni

H: W małych wnętrzach, zwykle brakuje miejsca na rodzinny stół. Gdzie możemy wygospodarować miejsce, przy którym domownicy mogliby wspólnie zjeść obiad, wypić kawę?

A: Miejsce, przy którym można zjeść posiłek, to bez wątpienia jedna z najważniejszych przestrzeni w domu. Może to być wysoki bar lub po prostu kawałek blatu. Dobrym pomysłem jest stworzenie przestrzeni jadalnianej na wyspie lub przy niej. Wygląda to nowocześnie oraz jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. W mniejszych kuchniach, szczególnie tych otwartych na salon, dobrym rozwiązaniem sprawdza się blat pełniący rolę małego baru, przy którym można ustawić wysokie krzesła. Blat będzie wizualnie oddzielał kuchnią i salon, pełniąc jednocześnie rolę stołu. Do naprawdę małych powierzchniach warto wykorzystać stoliki rozkładane lub te mocowane do ściany z opuszczanym blatem. W razie potrzeby będą one pełniły rolę stołu, a złożone nie będą zajmowały przestrzeni.

Zobaczcie wszystkie projekty TutajConcept >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wywiady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wywiady
Komentarze
W nawiązaniu do poruszonego tematu okapów - czy ktoś może polecić jakieś sprawdzone, ciche urządzenie do zabudowy w szafce?
  • Dodano 3 lata temu
U mnie jest otwarta kuchnia, ale że dużo się w niej nie dzieje, to ważniejsze było dla mnie jej wyposażenie i estetyczny wygląd niż to czy będzie nam przeszkadzał zapach gotowanych potraw. Na środku jest jeszcze wyspa, którą zrobiła mi firma Kuchnie A3. Cała przeszklona, tak jak chciałam, według projektu :)
  • Dodano 3 lata temu
Meble kuchenne nie muszą być "designerskie", żeby dobrze wyglądały. Nawet najbardziej stylowe meble wyglądają źle, gdy są brudne. W kuchni otwartej na salon trzeba utrzymywać porządek. Jeśli komuś daleko do czyscioszka, to polecam tak zaprojektować kuchnię, by można było ją "zasłonić" ;)Druga rzecz - posiłki: na małej przestrzeni dobrze jest oddzielić kuchnię stołem. Pełnił on będzie zarówno funkcję śniadaniowa, obiadowa oraz jako dodatkowy blat do odkladania przygotowanych posiłków na przykład :)I ostatnia rada - jeśli kuchnia nie ma swojej wnęki i jest na "pełnym widoku" - lepiej zaaranżować ją tak, żeby wtapiala się w ścianę, niech nie przytłacza otoczenia a będzie dodatkiem do salonu :)
  • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów