Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak funkcjonalnie urządzić niewielkie mieszkanie w bloku? Rozmowa z architekt Krystyną Mikołajską

Mieszkania w bloku uchodzą za najtrudniejsze w aranżacji. Inwestorzy napotykają wiele ograniczeń, ścianek, otworów drzwiowych nie w tym miejscu co trzeba. O tym jak przygotować się do takiej inwestycji oraz jakich błędów unikać opowiada nasz ekspert arch. Krystyna Mikołajska, właściciel Mikołajska Studio.

Homebook: Podczas urządzania swojego gniazdka, chcemy aby wystrój wpisywał się w nasze marzenia i trochę zapominamy o funkcjonalności. Jakie grzechy popełniamy najczęściej podczas projektowania?

Krystyna Mikołajska: Właściciele często są bardzo przywiązani do zastanego układu wnętrz. Podział pomieszczeń przygotowany przez dewelopera jest standardowy i z pewnością nie uwzględnia potrzeb, stylu życia konkretnych osób czy rodziny. Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków istnieje potencjalna możliwość zmiany układu wnętrz na bardziej przyjazny właścicielowi.

Kolejną pułapką są przedwczesne zakupy. Inwestorzy zamiast rozplanować funkcję poszczególnych przestrzeni kupują pojedyncze meble, które akurat im się spodobały. Niestety później okazuje się, że w stosunku do przestrzeni mieszkania są za duże i bardzo wizualnie dociążają wnętrze. Gdy architekt kończy pracę nad układem funkcjonalnym, to co prawda nie wie jeszcze jak będzie wyglądać ta nasza przykładowa sofa, ale wie, że będzie to np. narożnik nie mniejszy niż… i nie większy niż… Dzięki takiej kolejności prac można mieć pewność, że wyposażenie będzie optymalnie dobrane do wielkości wnętrza.

H: Kupujemy mieszkanie, na jakim etapie inwestorzy powinni udać się po poradę do biura projektowego, aby ich mieszkanie maksymalnie dostosować do potrzeb domowników?

K: Oczywiście jak najwcześniej. Zacznijmy od tego, że dobre, doświadczone biura bardzo często mają kolejki. W naszym studio okres oczekiwania na rozpoczęcie projektu wynosi co najmniej 2 miesiące. Czas wykonania samego projektu może być różny. To zależy od tego co ma on zawierać. Jeśli jest to projekt kompleksowy z: aranżacją funkcjonalną, koncepcją (fotorealistyczne wizualizacje), pełną dokumentacją techniczną wraz z projektem mebli i zestawieniem wszystkich elementów od kolorów farb i płytek po lampy i dywany oraz jest to projekt w pełni zindywidualizowany, to możemy założyć że całość procesu (w przypadku mieszkania 50-60 m2) potrwa około 1,5 miesiąca. A to dopiero początek, bo potem trzeba kupić materiały, praca ekipy remontowej też trochę trwa, przy tej wielkości mieszkania, zazwyczaj do 2 miesięcy. Przyjmując, że wszystko pójdzie sprawnie, bez opóźnień, które mogą się zdarzyć, na przeprowadzkę trzeba czekać nawet pół roku.

Poza tym, jeśli kupujemy mieszkanie od developera – często robimy to na bardzo wczesnym etapie. Wtedy warto od razu zgłosić się do architekta, bo wielu deweloperów umożliwia dokonanie zmian w układzie ścian oraz instalacjach wod-kan i elektrycznej w cenie zakupu mieszkania. Dzięki temu otrzymamy pełen pakiet gwarancji, będzie szybciej i część prac wykona za nas deweloper.

H: Mieszkania w blokach, to często również ograniczony metraż do dyspozycji. Jakie rozwiązania pozwolą nam zaoszczędzić przestrzeń?

K: Najważniejsze jest, o czym już wspominałam, stosowanie mebli dostosowanych do skali wnętrza. Czasami warto również zmienić trochę układ ścian działowych. Nawet niewielkie roszady otwierają nowe możliwości, np. montażu pojemnej szafy we wnęce.

Salon połączony z kuchnią to może nie innowacyjny pomysł, ale zawsze wart rozważenia, bo otrzymujemy jedno pomieszczenie o większej przestrzeni.

Szafki kuchenne robione są standardowo na konkretną wysokość, tak żeby zmieściły się w każdej kuchni, jeśli zdecydujemy się na szafki projektowane na wymiar jesteśmy w stanie wykorzystać pełną wysokość pomieszczenia.

Niektóre elementy wyposażenia możemy ustawić w pionie. Np. w kuchni: ustawić nad zmywarką piekarnik, a jeszcze wyżej mikrofalówkę lub niski piekarnik parowy.

Kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca w salonie lepiej zamiast dużego ciężkiego stolika, nazywanego czasem „ławą” ustawić kilka mniejszych, optycznie zyskamy sporo przestrzeni, w razie potrzeby łatwo takie stoliki rozsunąć otrzymując miejsce na środku.

W łazience, w zabudowanej szafie lub w osobnym schowku (jeśli taki posiadamy), możemy ustawić jedną na drugiej pralkę i suszarkę, jeśli jest więcej miejsca mogą tam trafić również miotła, mop, odkurzacz i środki czystości.

Niestety nie ma genialnych i uniwersalnych pomysłów na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, bo każde mieszkanie ma inny układ, a domownicy mają inne oczekiwania. Z tych powodów najważniejszym zadaniem architekta jest stworzenie dopasowanego do konkretnych potrzeb układu funkcjonalnego mieszkania.


Inne artykuły w tej kategorii