Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie - poradnik
Temperatura z dnia na dzień rośnie i coraz częściej towarzyszy nam słońce. To znak, że możemy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę. Po zimowych przymrozkach oraz kapryśnej pogodzie mam dużo pracy, dlatego warto zacząć porządki stopniowo już teraz.
Jeśli latem chcemy cieszyć się z pięknego, zadbanego ogrodu to wraz z zakończeniem zimy powinniśmy przystąpić do prac porządkowych, przycinania krzewów i drzew oraz renowacji elementów małej architektury. Dzięki temu damy czas roślinom na regenerację, a działkę przygotujemy na nadchodzący sezon.
Co robić w ogrodzie po zimie?
Zanim zaczniemy gruntowne sprzątanie warto najpierw usunąć z drzew i krzewów okrycia. Możemy to zrobić tuż po ustąpieniu mrozów, kiedy przez kilka dni utrzymuje się dodatnia temperatura oraz słońce. Najczęściej będzie to na przełomie lutego i marca. Kopczyki z ziemi możemy jeszcze zostawić na wypadek, gdyby pojawiły się przymrozki. Następnie możemy przystąpić do sprzątnięcia rabat, trawnika i oczek wodnych.
Od czego zacząć porządki?
Z grządek usuwamy suche pędy, rośliny jednoroczne lub te, które zbyt mocno się rozrosły. To idealny moment na rozdzielenie bylin i rozsadzenie ich na nowe miejsca. Wczesna wiosna to także idealna pora na sadzenie nowych drzew i krzewów w ogrodzie.
Trawnik dokładnie grabimy, usuwając suche lub zbite źdźbła, podcinamy ją, a w miejscach, gdzie trawa wypadła dosiewamy nasiona. Możemy także rozpocząć nawożenie.
Oczko wodne czyścimy, usuwamy pozostałości roślin i zanieczyszczeń. Możemy także usunąć nagromadzony muł, a w tym celu używamy specjalnego odkurzacza do zbiorników wodnych. Przy okazji sprawdźmy, w jakim stanie jest dno oraz ogólny wygląd oczka oraz elementów nawadniających.
Krzewy i drzewa przycinamy, w szczególności suche, połamane lub zainfekowane gałązki. Z krzewów usuwamy pędy zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, suche, nadłamane i przemrożone. W miejscach cięcia na drzewach warto zastosować specjalną maść ogrodniczą, która chroni odsłonięte tkanki przed rozwojem bakterii i grzybów. Koniecznie sprawdźmy, czy pomiędzy gałązkami nie pojawiło się gniazdo – to moment, kiedy ptaki szykują miejsca na złożenie jaj. W takim przypadku nie ruszamy danego krzewu lub drzewa.
Co oprócz roślin?
Zanim rozpocznie się sezon warto przeprowadzić czyszczenie nawierzchni w ogrodzie. Zadbajmy o podjazd oraz ścieżki. Jeśli wykonane są z kamienia, klinkieru lub betonu polewamy je silnym strumieniem wody. Do plam z oleju lub trudnych zabrudzeń dodatkowo stosujemy specjalny preparat. Usuwamy wyrastające ze szpar chwasty oraz przeglądami i ewentualnie naprawiamy pęknięcia lub zniszczenia. Nawierzchnie żwirowe grabimy, a w przypadku widocznych braków uzupełniamy je tym samym materiałem. Koniec zimy to także doskonały moment na posprzątanie tarasu. Zamiatamy go, a następnie myjemy ciepłą wodą z detergentem. W przypadku silnych zabrudzeń zastosujmy silniejszy preparat w zależności od rodzaju podłoża. Jeśli mamy drewniany, olejowany taras należy co roku odnawiać warstwę oleju. Dotyczy to także altanek, drabinek i mebli ogrodowych. Warto je przejrzeć, sprawdzić czy nie ma na nich uszkodzeń ani zabrudzeń.
Przygotowanie działki do wiosny wymaga czasu oraz nakładu pracy, dlatego najlepiej rozłożyć porządki i działania na kilka dni lub weekendy. Największą nagrodą będzie natomiast relaks oraz czas spędzony z najbliższymi w pięknym, zadbanym ogrodzie.