Czego szukasz?
Zobacz także
Philips Lighting
Philips Lighting
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jakie są najlepsze sposoby na oświetlenie ogrodu?

Szczęśliwi posiadacze ogrodów już zacierają ręce na myśl o najcieplejszych miesiącach w roku. Paradoks polega na tym, że radości towarzyszy zazwyczaj niedosyt i żal: tyle czekamy na sezon ogrodowy, a kiedy w końcu nadchodzi, i tak większość dnia spędzamy nie wśród ulubionych roślin, a… w pracy.

Jeśli znasz to uczucie, pomyśl o zainstalowaniu lamp ogrodowych - dzięki nim będziesz korzystać z uroków świeżego powietrza do późnych godzin nocnych. Jak dobrze zaplanować oświetlenie zewnętrzne? Poznaj najważniejsze zasady!

Naturalna scenografia

Doskonale wiesz, jak wygląda Twój ogród za dnia, pora odkryć jego nocną odsłonę! Kluczem do wykreowania pięknej scenografii w ogrodzie jest oświetlenie punktowe. Skieruj światło na to, na co chcesz zwrócić uwagę. To mogą być wybrane drzewa, okazałe krzewy, czy ulubione, starannie pielęgnowane rabatki. Ciekawy efekt daje też oświetlenie małej architektury ogrodowej. Nie przesadzaj z ilością lumenów - przecież nie chodzi o to, żeby w Twoim ogrodzie było jasno jak w południe. Przeciwnie: magiczny nastrój tworzą pojedyncze akcenty.

Spotkania w dobrym świetle

Ogród to doskonałe miejsce na spotkania towarzyskie. Niezależnie czy planujesz romantyczną kolację we dwoje, wieczorny grill, czy szalone garden party dla przyjaciół, zadbaj o odpowiednie światło. W tej roli świetnie sprawdzają się lampiony - praktyczne, bo przenośne, wygodne i kolorowe.

Fasada robi wrażenie!

Dyskretne oświetlenie elewacji podkreśla architekturę budynku, a także zapewnia domownikom poczucie bezpieczeństwa - doceniają to szczególnie osoby starsze, a także rodzice małych dzieci, dla których - jak wiadomo - zmierzch nie jest wcale sygnałem do zakończenia plenerowych szaleństw. Jeśli zależy Ci na poczuciu komfortu, rozważ także oświetlenie wejścia do domu i ścieżek komunikacyjnych (zaliczają się do nich również schody czy podjazd do garażu). W tej roli najlepiej sprawdzają się kinkiety, reflektory najazdowe i światło punktowe. Funkcjonalnym rozwiązaniem są modele z czujnikiem zmierzchu lub ruchu - światło uruchamia się tylko wówczas, gdy jest to konieczne, a Ty oszczędzasz energię. Pamiętaj, że źródła światła nie powinny tworzyć uciążliwej iluminacji dla sąsiadów czy przechodniów. Dla podkreślenia koloru lub faktury elewacji w zupełności wystarczy kilka kinkietów.

Jest jeszcze jeden argument na rzecz oświetlenia zewnętrznego: wyniki badań przeprowadzonych przez Philips Lighting na próbie ponad 7000 Europejczyków wskazują, że jego obecność… podnosi atrakcyjność, a co za tym idzie: także wartość Twojego domu!

Więcej ogrodowych inspiracji na stronie Philips Lighting.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności