Czego szukasz?
Zobacz także
Philips Lighting
Philips Lighting
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wybrać oświetlenie do ogrodu? Poradnik

Każdy posiadacz ogrodu sam wie najlepiej, jaki styl pasuje do jego zielonej przestrzeni. Jednak bez względu na styl, warto znać podstawowe zasady, dzięki którym kupiona lampa będzie bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne? W tym artykule podpowiemy co jest najważniejsze dla naszego portfela i spokojnej głowy.

Index of Protection - co oznacza?

Najważniejszy jest wskaźnik IP, który określa odporność na kurz, pył i wilgoć. W ogrodzie stosujemy oprawy zewnętrzne z wysokim IP. Wszystkie lampy montowane poza domem powinny mieć IP 44, a jeśli chcemy podświetlić oczko wodne lub głębszy zbiornik, wybierzmy lampy z IP 67 (do małych zbiorników) lub nawet IP 68 (do większych i głębszych). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że oświetlenie nie tylko spełni swoją funkcjonalność, ale i będzie zdecydowanie dłużej nam służyło.

Jaki materiał jest odporny na pogodę?

Ogromne znaczenie ma jakość materiału, z którego została wykonana lampa. Zmienne warunki atmosferyczne mogą znacznie przyspieszyć jej starzenie się i wpłynąć na estetykę czy niezawodność oświetlenia. Na zewnątrz sprawdzają się: stal nierdzewna, aluminium (którego dodatkową zaletą jest lekkość!), a także wysokiej jakości mieszanki syntetyczne. Nie zapomnij o kablach - dobrze, jeśli mają podwójną izolację chroniącą przed wilgocią i urazami mechanicznymi.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie ogrodowe nie musi być drogie w eksploatacji. Wystarczy zastosować lampy z technologią LED. Rachunki są wówczas o kilkadziesiąt procent niższe. Załóżmy, że wykorzystujemy w ogrodzie 4 lampy z tradycyjnymi żarówkami o mocy 60 Wat i w skali roku włączamy je na 4 godziny dziennie. Przyjmijmy, że stawka za kilowatogodzinę wynosi 0,53 zł - rachunek w skali roku wyniesie prawie 190 zł. Jeśli jednak zastosujemy 4 żarówki LED lub zintegrowane lampy ogrodowe o tej samej mocy (czyli 600 lumenów), nasz rachunek spadnie do 30 zł w skali roku. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na zakup dodatkowych roślin albo odrestaurowanie starych mebli ogrodowych. Dodatkowe oszczędności możemy zyskać wybierając modele z czujnikiem ruchu. Światło uruchamia się tylko wówczas, gdy jest to faktycznie konieczne. Jednocześnie informuje nas o nieproszonych gościach w pobliżu posesji, zwiększając tym samym nasze poczucie bezpieczeństwa.

Oświetlenie ogrodowe prócz walorów estetycznych powinno charakteryzować się odpowiednimi właściwościami zwiększającymi trwałość, bezpieczeństwo i wygodę. W środowisku pełnym wilgoci wszystko co zwiększa komfort użytkowania jest na wagę złota. Pamiętajmy, że łatwo tutaj o spięcia elektryczne, dlatego wybór lamp oświetlających podjazd, elewację i małą architekturę jest tak bardzo istotny.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności