Remont poddasza krok po kroku - VELUX radzi, jak zaaranżować ciepłe i jasne mieszkanie na poddaszu

Niemal każdy ciemny, zimny strych można zamienić w jasne, ciepłe i przyjazne poddasze. Strychowa przestrzeń, choć na pierwszy rzut oka często nieciekawa, potrafi skrywać w sobie ogromny potencjał! Aby go wykorzystać, należy przygotować drobiazgowy plan działania, który pozwoli na wyodrębnienie poszczególne etapów prac remontowych. Dzięki temu strych będzie miał szansę przejść szybką, ekonomiczną i jednocześnie - spektakularną metamorfozę!

Przestrzeń tuż pod dachem kryje w sobie ogrom uroku. Niebanalne załamania i drewniane elementy więźby dachowej są doskonałą bazą do stworzenia przytulnej, pięknej i oryginalnej aranżacji. Oprócz tego warto pamiętać, że zaadaptowany strych to dodatkowy cenny metraż, na którym można urządzić kameralną sypialnię, wygodny salon kąpielowy lub zaciszny pokój dziecięcy. Jak zatem poradzić sobie z remontem strychu? Jakie kroki należy podjąć, o co warto zadbać, a czego się wystrzegać? Wraz z cenionym producentem okien dachowych VELUX, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik.

okna dachowe velux, roleta na okno dachowe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Remont poddasza - jakie są pierwsze kroki?

Na pierwszy ogień warto sprawdzić jaka jest wysokość poddasza. Aby przestrzeń była wystarczająco komfortowa, powinna mierzyć conajmniej 2-2,5 m. Jeśli nie masz wyobraźni przestrzennej i wahasz się, jakie rozwiązania zastosować, by poddasze było jak najbardziej funkcjonalne, być może warto poprosić o ocenę fachowca - architekta lub konstruktora. Specjalista fachowym okiem oceni stan konstrukcji stropu i dachu i podpowie co należy wymienić lub wzmocnić. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakie pomieszczenia znajdą się pod dachem - sypialnie, łazienka, a może kuchnia? Podjęcie decyzji o zagospodarowaniu poddasza łączy się z doprowadzeniem potrzebnych instalacji. Oprócz tego, konieczne będzie sprawdzenie okablowania elektrycznego pod kątem bezpieczeństwa oraz tego, czy istnieje możliwość podłączenia do niego nowych pomieszczeń na poddaszu. Jeśli przeszedłeś każdy z wymienionych kroków, a Twoja koncepcja i kosztorys prac są jasne, możesz przejść do dopełnienia formalności urzędowych.

okno na poddaszu

Jakie kwestie urzędowe należy załatwić przed adaptacją poddasza?

Remont poddasza bardzo często oznacza dopełnienie kilku istotnych formalności. Jeżeli budynek jest wielorodzinny, należy uzyskać zgodę wszystkich właścicieli (albo wspólnoty bądź administracji), a także zgodę na zmianę użytkowania strychu oraz na zaplanowane prace remontowe. Nierzadko bywa bowiem, że adaptacja poddasza wiąże się ze znacznymi zmianami w konstrukcji dachu oraz z montażem okien połaciowych. W takim przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędne. Oprócz tego, jeśli jest się szczęśliwym posiadaczem wiekowego budynku, należy ubiegać się o o zgodę konserwatora zabytków.

Zanim zaczniesz prace remontowe musisz uzyskać w urzędzie gminy warunki przebudowy lub dostosować się do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego, do którego należy dołączyć wymagane przez lokalny urząd zezwolenia i uzgodnienia. Skompletowaną dokumentację musisz złożyć w starostwie powiatowym, które ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Jeśli urząd nie zgłosi zastrzeżeń, po upływie miesiąca możesz rozpocząć wymarzoną modernizację poddasza. Po jej zakończeniu należy już tylko uzyskać pozwolenie na użytkowanie i zgłosić lokal albo zmianę powierzchni w ewidencji gruntów i lokali. Jeżeli poddasze jest częścią istniejącego domu, pamiętaj o zgłoszeniu zmiany do księgi w sądzie rejonowym.

balkon na poddaszu

Jakie okna zamontować na poddaszu?

Stare strychy często wymagają wzmocnienia konstrukcji dachu albo wymiany elementów konstrukcyjnych na nowe. Kolejno demontuje się stare ocieplenie, przedłuża piony instalacyjne i montuje okna dachowe. Jeżeli trzeba, wykonuje się także otwór na schody. Okna dachowe są niezwykle istotnym elementem, ponieważ zapewniają odpowiednie doświetlenie poddasza. Ich rozkład należy rozplanować tak, aby wpadało przez nie jak najwięcej światłą dziennego. W jak najkorzystniejszym rozkładzie okien pomoże Ci doświadczony architekt. Specjalista dobierze ich liczbę, rozmiar, a także weźmie pod uwagę usytuowanie poddasza względem stron świata. Warto wiedzieć, że większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu, zapewni więcej światła, niż jedno duże okno o podobnej powierzchni. Co ciekawe, okna dachowe można montować bez względu na rozstaw krokwi - konstrukcję więźby dachowej można do nich łatwo dostosować. To co pozostaje istotne, to kąt nachylenia połaci dachowej. Jeśli jest niewielki, warto pokusić się o montaż okien dłuższych. Do połaci stromych, polecane są natomiast okna krótsze. Od czego jeszcze zależy usytuowanie okien? Jak podpowiadają specjaliści firmy VELUX, należy zastanowić się, czy będą one głównym źródłem światła dziennego, czy może będą pełnić jedynie funkcję doświetlającą. W pierwszym przypadku dolna krawędź okna nie powinna być usytuowana wyżej niż 100 cm od podłogi, w drugim natomiast, okna mogą zostać umieszczone wysoko.

duże okna na poddasze, rolety na okna dachowe

Okna na poddaszu - górny czy dolny system otwierania?

Poddasze powinno być nie tylko piękne, ale i praktyczne, dlatego warto starannie przyjrzeć się systemom otwierania okien. Wśród produktów firmy VELUX możesz znaleźć okna obrotowe z górnym lub dolnym systemem otwierania, klapowo-obrotowe, a także sterowane elektrycznie. Okna z górnym systemem otwierania sprawdzą się na wysokości około 90-100 cm od podłogi - wówczas uchwyt jest dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Dzięki takiemu rozwiązaniu pod oknem mogą zagościć meble, takie jak biurko, stół czy kanapa. Jeżeli ścianka kolankowa liczy sobie około 150 cm, a okna muszą być zainstalowane wyżej, warto postawić na model z dolnym systemem otwierania.

Zobacz ofertę produktową firmy VELUX >>

Okna dachowe obrotowe VELUX GZL (linia Standard) lub okna VELUX GLL i VELUX GLU (Linia Standard Plus) występują w dwóch modelach z górnym otwieraniem lub klamką na dole. Okno VELUX GZL może pochwalić się zintegrowaną wentylacją, filtrem zatrzymującym kurz i owady oraz przydatną funkcją obrotu skrzydła o 180° Okno można wyposażyć również w sterowanie elektryczne. Poza zaletami okien GZL, okna VELUX GGL mogą pochwalić się dodatkowymi walorami. Model został zaprojektowany w nowoczesnej technologii ThermoTechnologytm, a także wyposażony w bezpieczną szybę oraz dodatkową uszczelkę, która zapewnia świetne właściwości izolacyjne. Jeśli poszukujesz okien do łazienki lub kuchni, postaw na nowe, drewniano-poliuretanowe okna VELUX GLU, które są całkowicie odporne na wilgoć. Z kolei okna o podwójnym systemie otwierania – klapowo-obrotowe, na przykład VELUX GPL, doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zależy nam na panoramicznym widoku. Można uchylić je nawet do kąta 45° lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym komforcie, warto pokusić się o okna elektryczne. Możesz zdecydować się na okna z fabrycznie wbudowanym silnikiem i sterownikiem, albo – do okien z górnym otwieraniem – domontować system elektryczny VELUX INTEGRA® później. Estetów z pewnością ucieszy fakt, że po zamknięciu okna, elementy mechanizmu stają się całkowicie niewidoczne.

uchylne okno dachowe

A może nowoczesne okna z pakietem trzyszybowym?

Oprócz klasycznych okien połaciowych, firma VELUX oferuje zupełnie nowe, intrygujące rozwiązanie - energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Taki model może pochwalić się świetnym współczynnikiem przenikalności cieplnej Uw, równym 1.1 (W/m2K), który został osiągnięty dzięki unikalnej technologii ThermoTechnologytm oraz innowacyjnej trzyszybowej konstrukcji okna. Oprócz tego, trzyszybowe okna VELUX zostały wyposażone w dodatkową uszczelkę, która odpowiada za wysoką dźwiękochłonność oraz chroni wnętrza poddasza przed chłodem i stratami ciepła. Okna są dostępne w dwóch wersjach: pierwsza z nich to drewniany model VELUX GLL, druga natomiast, drewniano-poliuretanowy VELUX GLU w kolorze białym. Warto zaznaczyć, że okno VELUX GLU jest w pełni odporne na wilgoć, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w łazience lub kuchni. Projektanci VELUX przygotowali dla Ciebie dwa systemy otwierania okien, dlatego w zależności od potrzeb, możesz wybierać pomiędzy uchwytem dolnym a górnym. Co równie istotne, oba modele wyposażono w wydajny system wentylacji, która dostarcza do wnętrza świeże powietrze, nawet wtedy, kiedy okna są szczelnie zamknięte.

okna na skośny dach, rolety na okno

Balkon na poddaszu? Z oknami VELUX to możliwe!

Modernizacja poddasza daje Ci zupełnie nowe możliwości - jedną z nich jest zaprojektowanie balkonu. Jeszcze do niedawna, na wielu strychach nie można było pozwolić sobie na podobny luksus - problem stanowił bowiem brak ścianki kolankowej bądź jej wysokość. Dziś innowacyjne okna VELUX w pełni rozwiązują ten problem! Osoby, które zdecydują się na tego rodzaju projekt, mogą wybierać pomiędzy montażem balkonu dachowego, a oknem balkonowym. W pierwszym przypadku z pomocą przychodzi okno VELUX GDL Cabrio, które po otwarciu… tworzy balkon! Cała tajemnica tkwi w specjalnej konstrukcji - po otwarciu, górna część okna unosi się do góry, natomiast dolna, wraz ze specjalnymi barierkami umieszczonymi po bokach, wysuwa się do przodu. Taki kompaktowy balkon „na życzenie” może mierzyć nawet 114 cm! Swobodnie zatem mogą z niego skorzystać dwie osoby. Drugie z wymienionych rozwiązań jest dedykowane osobom, które pragną mieć balkon „na stałe”. Wówczas głównymi bohaterami strychowej modernizacji stają się okna balkonowe np. w wariancie VELUX GEL. Sprytny model okna umożliwia wyjście na taras, który można zaprojektować wykorzystując istniejącą konstrukcję dachu. VELUX GEL sprawdzi się zarówno tam, gdzie brakuje ścianki kolankowej, jak i w przypadku, kiedy ścianka istnieje, a właściciel budynku może pozwolić sobie na dobudowanie niezależnej konstrukcji na zewnątrz (np. w przypadku domku jednorodzinnego).

balkon na poddaszu, rolety zaciemniające

Adaptacja poddasza to niemałe wyzwanie! Kwestie urzędowe, architektoniczne i konstrukcyjne wymagają zaanagażowania, jednak jedno jest pewne - warto! Poddasze potrafi okazać się niezwykle funkcjonalną i piękną przestrzenią, pełną przytulności i światła. Wystarczy dobry projekt, nowoczesne okna dachowe i szczypta kreatywności.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze