LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

7 błędów w oświetleniu mieszkania, które możesz popełnić

Czy wiesz, że właściwie oświetlenie mieszkania nie jest wcale łatwą sztuką? Źródła światła należy dobierać odpowiednio do wielkości pomieszczeń, ich kształtu i kolorystyki. Dzięki takim zabiegom, uda Ci się wydobyć z aranżacji to, co najpiękniejsze i sprytnie ukryć jej ewentualne mankamenty. W poniższym tekście znajdziesz siedem sprawdzonych sposobów, dzięki którym unikniesz największych oświetleniowych błędów i z łatwością zaczarujesz wnętrza ciepłym blaskiem.

Dlaczego warto postawić na oświetlenie wieloźródłowe?

Czy aranżując wnętrze, stawiasz wyłącznie na jedno źródło światła? Jeśli tak, popełniasz kardynalny błąd! Taki zabieg sprawia, że przestrzeń staje się jednowymiarowa, płaska i zwyczajnie… nudna. Potencjał wnętrza możesz wydobyć właśnie dzięki oświetleniu wieloźródłowemu. Oprócz żyrandola postaw na lampy stołowe, smukłą lampę podłogową, listwy LED bądź oprawy halogenowe. Oczywiście planując oświetlenie należy zachować umiar, dlatego oświetlenie punktowe i różnokierunkowe stosuj do podkreślenia architektury wnętrza, z kolei oświetleniem bocznym, buduj nastrój.

Jak dobierać barwę oświetlenia centralnego?

Innym często powtarzanym błędem jest nietrafiona barwa i natężenia światła. Pamiętaj, że jeśli żarówka w lampie sufitowej będzie zbyt jaskrawa, Twoje oczy będą czuły się stale zmęczone, a komfortowy nastrój sprzyjający relaksowi zniknie niczym kamfora. Z kolei zbyt chłodny odcień żarówki sprawi, że pomieszczenie straci przytulny urok. Do oświetlenia centralnego (wieloramienne żyrandole, lampy wiszące na kilka żarówek) warto wybrać opcję wypośrodkowaną – żarówkę o ciepłym odcieniu i mocy nieprzekraczającej 60 Wat.

INVICTA lampa wisząca DIAMONDS 5  - transparentna

INVICTA lampa wisząca DIAMONDS 5 - transparentna

559 zł
NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA RODERIO

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA RODERIO

1499 zł
INVICTA lampa wisząca DIAMONDS 15  - transparentny

INVICTA lampa wisząca DIAMONDS 15 - transparentny

1459 zł
ORYGINALNA NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNA MAGICA W12

ORYGINALNA NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNA MAGICA W12

1499 zł
<h2 id="dlaczego-warto-roznicowac-wat-y">Dlaczego warto różnicować Wat-y?</h2>
<p>Kupując żarówki do lamp centralnych i bocznych, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie warianty o zróżnicowanym natężeniu. Eleganckie lampy stołowe są jedynie oświetleniem pomocniczym, a ich głównym zadaniem jest kreowanie we wnętrzu kameralnej atmosfery. Niestety, jeśli pod szykownym abażurem zagości stuwatowa żarówka, lampa nie spełni swojej roli. Nic zatem dziwnego, że dla oświetlenia bocznego (kinkiety, lampy stołowe i podłogowe) rekomendowaną mocą żarówki jest maksymalnie 40 Wat. Wyjątkiem pozostają lampy do czytania goszczące na biurkach czy w kącikach wypoczynkowych - tutaj można zastosować wariant 60+.</p>
<h2 id="dlaczego-nie-wolno-przesadzic-z-oswietleniem-halogenowym-i-led">Dlaczego nie wolno przesadzić z oświetleniem halogenowym i LED?</h2>
<p>O ile gorąco zachęcamy do różnicowania źródeł światła, o tyle namawiamy do umiaru - zwłaszcza przy stosowaniu opraw halogenowych i listew typu LED. Jeden z projektantów wnętrz zauważył, że jeśli halogenów jest zbyt wiele, sufit zaczyna przypominać… ser szwajcarski. Porównanie, trzeba przyznać, pozostaje dość malownicze, jednak zdecydowanie coś w nim jest! Oprócz tego mocne oświetlenie punktowe, zwłaszcza w połączeniu z nachalnym podświetleniem LED-owym, potrafi prezentować się po prostu nieelegancko i „tanio”. Oświetlenie halogenowe i liniowe stosuj wyłącznie w celu podkreślenia walorów architektonicznych wnętrza (załamania, wnęki, antresole, nyże, ciekawa struktura ścian) oraz tam, gdzie wydaje się ono niezbędne (np. w kuchni).</p>

Dlaczego warto różnicować Wat-y?

Kupując żarówki do lamp centralnych i bocznych, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie warianty o zróżnicowanym natężeniu. Eleganckie lampy stołowe są jedynie oświetleniem pomocniczym, a ich głównym zadaniem jest kreowanie we wnętrzu kameralnej atmosfery. Niestety, jeśli pod szykownym abażurem zagości stuwatowa żarówka, lampa nie spełni swojej roli. Nic zatem dziwnego, że dla oświetlenia bocznego (kinkiety, lampy stołowe i podłogowe) rekomendowaną mocą żarówki jest maksymalnie 40 Wat. Wyjątkiem pozostają lampy do czytania goszczące na biurkach czy w kącikach wypoczynkowych - tutaj można zastosować wariant 60+.

Dlaczego nie wolno przesadzić z oświetleniem halogenowym i LED?

O ile gorąco zachęcamy do różnicowania źródeł światła, o tyle namawiamy do umiaru - zwłaszcza przy stosowaniu opraw halogenowych i listew typu LED. Jeden z projektantów wnętrz zauważył, że jeśli halogenów jest zbyt wiele, sufit zaczyna przypominać… ser szwajcarski. Porównanie, trzeba przyznać, pozostaje dość malownicze, jednak zdecydowanie coś w nim jest! Oprócz tego mocne oświetlenie punktowe, zwłaszcza w połączeniu z nachalnym podświetleniem LED-owym, potrafi prezentować się po prostu nieelegancko i „tanio”. Oświetlenie halogenowe i liniowe stosuj wyłącznie w celu podkreślenia walorów architektonicznych wnętrza (załamania, wnęki, antresole, nyże, ciekawa struktura ścian) oraz tam, gdzie wydaje się ono niezbędne (np. w kuchni).

Zuma Line W0389-01A-F7AC - LED Kryształowy kinkiet GEM LED/5W/230V

Zuma Line W0389-01A-F7AC - LED Kryształowy kinkiet GEM LED/5W/230V

269 zł
Eglo 98597 - LED Kinkiet kryształowy FUERTESCUSA 1xG9/3W/230V

Eglo 98597 - LED Kinkiet kryształowy FUERTESCUSA 1xG9/3W/230V

185 zł
Okrągły kinkiet w stylu glamour - S699-Ana

Okrągły kinkiet w stylu glamour - S699-Ana

178 zł
Kinkiet RUTI 1xE14/40W/230V

Kinkiet RUTI 1xE14/40W/230V

113 zł

Dlaczego warto pamiętać o nastrojowym oświetleniu?

Smukłe lampy stołowe o szykownych abażurach, subtelne kinkiety ścienne, lampy wielokierunkowe i egzotyczne lampiony… Każdy z wymienionych modeli potrafi wprowadzić do wnętrza niezwykły, nieco liryczny nastrój, sprzyjać błogiemu relaksowi bądź wykreować romantyczną atmosferę, idealną, aby spędzić wieczór we dwoje. Oprócz tego, nie zapominaj o blasku świec, urokliwych latarenkach i modnych świetlnych girlandach, takich jak cotton-balls czy lampki żarówkowe.

SELSEY Lampa stołowa Paddeby 59 cm

SELSEY Lampa stołowa Paddeby 59 cm

569 zł
Lampa stołowa Flora AZzardo

Lampa stołowa Flora AZzardo

635 zł
SELSEY Lampa stołowa Paddeby 42 cm

SELSEY Lampa stołowa Paddeby 42 cm

289 zł
Lampa stołowa Ester Grey wys. 52cm, 22x22x52 cm

Lampa stołowa Ester Grey wys. 52cm, 22x22x52 cm

187 zł
<h2 id="w-jaki-sposob-oswietlic-wnetrze-szafy">W jaki sposób oświetlić wnętrze szafy?</h2>
<p>Kolejnym błędem, który potarza się bardzo często, jest ten związany z funkcjonalnością wyposażenia wnętrz, a konkretnie… szafy. Nieczęsto zdarza się, aby wśród półek, szafek i szuflad zagościło profesjonalne oświetlenie. Tego typu udogodnienie jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli dysponujesz przestronną szafą wnękową. Podczas konstruowania szafy na wymiar warto zatem pomyśleć o dobraniu optymalnego oświetlenia górnego i bocznego. Jednym ze sprawdzonych patentów jest oświetlenie LED-owe z czujnikiem ruchu, które po otwarciu drzwi, dokładnie oświetli garderobę znajdującą wewnątrz mebla.</p>

W jaki sposób oświetlić wnętrze szafy?

Kolejnym błędem, który potarza się bardzo często, jest ten związany z funkcjonalnością wyposażenia wnętrz, a konkretnie… szafy. Nieczęsto zdarza się, aby wśród półek, szafek i szuflad zagościło profesjonalne oświetlenie. Tego typu udogodnienie jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli dysponujesz przestronną szafą wnękową. Podczas konstruowania szafy na wymiar warto zatem pomyśleć o dobraniu optymalnego oświetlenia górnego i bocznego. Jednym ze sprawdzonych patentów jest oświetlenie LED-owe z czujnikiem ruchu, które po otwarciu drzwi, dokładnie oświetli garderobę znajdującą wewnątrz mebla.

Dekoracja Space silver 48cm, 48×2×48cm

Dekoracja Space silver 48cm, 48×2×48cm

165 zł
Dekoracja ścienna Birds Silver, 163 x 4 x 59 cm

Dekoracja ścienna Birds Silver, 163 x 4 x 59 cm

327 zł
Dekoracja ścienna Ruben 95x43cm, 94×4×43cm

Dekoracja ścienna Ruben 95x43cm, 94×4×43cm

347 zł
Dekoracja ścienna Ikarus 25 cm copper, 25 cm

Dekoracja ścienna Ikarus 25 cm copper, 25 cm

194 zł
<h2 id="w-jaki-sposob-rozplanowac-waczniki">W jaki sposób rozplanować włączniki?</h2>
<p>Jeśli planujesz oświetlenie, nie zapominaj o właściwym rozplanowaniu włączników. Bardzo często zdarza się bowiem, że aspekt ten jest początkowo pomijany i po zakończeniu prac remontowych, włączniki okazują się zupełnie niefunkcjonalne. Dobrym pomysłem jest oczywiście umieszczenie włącznika obok drzwi, jednak jak podpowiadają projektanci, lepiej umieścić go na wysokości pasa, aniżeli ramienia. Taka wysokość może okazać się zaskakująca, lecz z ergonomicznego punktu widzenia jest jak najbardziej zasadna. Włącznik będzie wówczas dostępny dla najmłodszych oraz nie sprawi kłopotu w sytuacjach, w których masz zajęte ręce.</p>

W jaki sposób rozplanować włączniki?

Jeśli planujesz oświetlenie, nie zapominaj o właściwym rozplanowaniu włączników. Bardzo często zdarza się bowiem, że aspekt ten jest początkowo pomijany i po zakończeniu prac remontowych, włączniki okazują się zupełnie niefunkcjonalne. Dobrym pomysłem jest oczywiście umieszczenie włącznika obok drzwi, jednak jak podpowiadają projektanci, lepiej umieścić go na wysokości pasa, aniżeli ramienia. Taka wysokość może okazać się zaskakująca, lecz z ergonomicznego punktu widzenia jest jak najbardziej zasadna. Włącznik będzie wówczas dostępny dla najmłodszych oraz nie sprawi kłopotu w sytuacjach, w których masz zajęte ręce.

Oświetlenie idealne powinno być gustowne, przytulne i zróżnicowane. Ma podkreślać walory wnętrza i tworzyć intymną, kameralną atmosferę. Lampy to prawdziwe kreatorki nastroju, dlatego doceniaj je i nie szczędź wnętrzom ciepłego blasku!


Inne artykuły w tej kategorii