Przedłużamy wyprzedaże! Zobacz produkty od Selsey do 60% taniej!
Sprawdź
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

7 błędów w oświetleniu mieszkania, które możesz popełnić

Czy wiesz, że właściwie oświetlenie mieszkania nie jest wcale łatwą sztuką? Źródła światła należy dobierać odpowiednio do wielkości pomieszczeń, ich kształtu i kolorystyki. Dzięki takim zabiegom, uda Ci się wydobyć z aranżacji to, co najpiękniejsze i sprytnie ukryć jej ewentualne mankamenty. W poniższym tekście znajdziesz siedem sprawdzonych sposobów, dzięki którym unikniesz największych oświetleniowych błędów i z łatwością zaczarujesz wnętrza ciepłym blaskiem.

Dlaczego warto postawić na oświetlenie wieloźródłowe?

Czy aranżując wnętrze, stawiasz wyłącznie na jedno źródło światła? Jeśli tak, popełniasz kardynalny błąd! Taki zabieg sprawia, że przestrzeń staje się jednowymiarowa, płaska i zwyczajnie… nudna. Potencjał wnętrza możesz wydobyć właśnie dzięki oświetleniu wieloźródłowemu. Oprócz żyrandola postaw na lampy stołowe, smukłą lampę podłogową, listwy LED bądź oprawy halogenowe. Oczywiście planując oświetlenie należy zachować umiar, dlatego oświetlenie punktowe i różnokierunkowe stosuj do podkreślenia architektury wnętrza, z kolei oświetleniem bocznym, buduj nastrój.

Jak dobierać barwę oświetlenia centralnego?

Innym często powtarzanym błędem jest nietrafiona barwa i natężenia światła. Pamiętaj, że jeśli żarówka w lampie sufitowej będzie zbyt jaskrawa, Twoje oczy będą czuły się stale zmęczone, a komfortowy nastrój sprzyjający relaksowi zniknie niczym kamfora. Z kolei zbyt chłodny odcień żarówki sprawi, że pomieszczenie straci przytulny urok. Do oświetlenia centralnego (wieloramienne żyrandole, lampy wiszące na kilka żarówek) warto wybrać opcję wypośrodkowaną – żarówkę o ciepłym odcieniu i mocy nieprzekraczającej 60 Wat.

Lampa wisząca Cristal 5-ramienny transparentna

Lampa wisząca Cristal 5-ramienny transparentna

356 zł
Lampa wisząca Cristal 5-ramienny czarna

Lampa wisząca Cristal 5-ramienny czarna

380 zł
Lampa wisząca Cristal S 5-ramienna transparentna

Lampa wisząca Cristal S 5-ramienna transparentna

254 zł
Lampa wisząca Cristal 15-ramienny

Lampa wisząca Cristal 15-ramienny

999 zł
<h2 id="dlaczego-warto-roznicowac-wat-y">Dlaczego warto różnicować Wat-y?</h2>
<p>Kupując żarówki do lamp centralnych i bocznych, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie warianty o zróżnicowanym natężeniu. Eleganckie lampy stołowe są jedynie oświetleniem pomocniczym, a ich głównym zadaniem jest kreowanie we wnętrzu kameralnej atmosfery. Niestety, jeśli pod szykownym abażurem zagości stuwatowa żarówka, lampa nie spełni swojej roli. Nic zatem dziwnego, że dla oświetlenia bocznego (kinkiety, lampy stołowe i podłogowe) rekomendowaną mocą żarówki jest maksymalnie 40 Wat. Wyjątkiem pozostają lampy do czytania goszczące na biurkach czy w kącikach wypoczynkowych - tutaj można zastosować wariant 60+.</p>
<h2 id="dlaczego-nie-wolno-przesadzic-z-oswietleniem-halogenowym-i-led">Dlaczego nie wolno przesadzić z oświetleniem halogenowym i LED?</h2>
<p>O ile gorąco zachęcamy do różnicowania źródeł światła, o tyle namawiamy do umiaru - zwłaszcza przy stosowaniu opraw halogenowych i listew typu LED. Jeden z projektantów wnętrz zauważył, że jeśli halogenów jest zbyt wiele, sufit zaczyna przypominać… ser szwajcarski. Porównanie, trzeba przyznać, pozostaje dość malownicze, jednak zdecydowanie coś w nim jest! Oprócz tego mocne oświetlenie punktowe, zwłaszcza w połączeniu z nachalnym podświetleniem LED-owym, potrafi prezentować się po prostu nieelegancko i „tanio”. Oświetlenie halogenowe i liniowe stosuj wyłącznie w celu podkreślenia walorów architektonicznych wnętrza (załamania, wnęki, antresole, nyże, ciekawa struktura ścian) oraz tam, gdzie wydaje się ono niezbędne (np. w kuchni).</p>

Dlaczego warto różnicować Wat-y?

Kupując żarówki do lamp centralnych i bocznych, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie warianty o zróżnicowanym natężeniu. Eleganckie lampy stołowe są jedynie oświetleniem pomocniczym, a ich głównym zadaniem jest kreowanie we wnętrzu kameralnej atmosfery. Niestety, jeśli pod szykownym abażurem zagości stuwatowa żarówka, lampa nie spełni swojej roli. Nic zatem dziwnego, że dla oświetlenia bocznego (kinkiety, lampy stołowe i podłogowe) rekomendowaną mocą żarówki jest maksymalnie 40 Wat. Wyjątkiem pozostają lampy do czytania goszczące na biurkach czy w kącikach wypoczynkowych - tutaj można zastosować wariant 60+.

Dlaczego nie wolno przesadzić z oświetleniem halogenowym i LED?

O ile gorąco zachęcamy do różnicowania źródeł światła, o tyle namawiamy do umiaru - zwłaszcza przy stosowaniu opraw halogenowych i listew typu LED. Jeden z projektantów wnętrz zauważył, że jeśli halogenów jest zbyt wiele, sufit zaczyna przypominać… ser szwajcarski. Porównanie, trzeba przyznać, pozostaje dość malownicze, jednak zdecydowanie coś w nim jest! Oprócz tego mocne oświetlenie punktowe, zwłaszcza w połączeniu z nachalnym podświetleniem LED-owym, potrafi prezentować się po prostu nieelegancko i „tanio”. Oświetlenie halogenowe i liniowe stosuj wyłącznie w celu podkreślenia walorów architektonicznych wnętrza (załamania, wnęki, antresole, nyże, ciekawa struktura ścian) oraz tam, gdzie wydaje się ono niezbędne (np. w kuchni).

Tanza

Tanza

319 zł
SELSEY Kinkiet ścienny Laurina

SELSEY Kinkiet ścienny Laurina

279 zł 429 zł
Kinkiet AURORA 2xE14/40W/230V

Kinkiet AURORA 2xE14/40W/230V

272 zł
NOWOCZESNA LAMPA ŚCIENNA KINKIET MOSIĘŻNY SORENTO D20

NOWOCZESNA LAMPA ŚCIENNA KINKIET MOSIĘŻNY SORENTO D20

299 zł 599 zł

Dlaczego warto pamiętać o nastrojowym oświetleniu?

Smukłe lampy stołowe o szykownych abażurach, subtelne kinkiety ścienne, lampy wielokierunkowe i egzotyczne lampiony… Każdy z wymienionych modeli potrafi wprowadzić do wnętrza niezwykły, nieco liryczny nastrój, sprzyjać błogiemu relaksowi bądź wykreować romantyczną atmosferę, idealną, aby spędzić wieczór we dwoje. Oprócz tego, nie zapominaj o blasku świec, urokliwych latarenkach i modnych świetlnych girlandach, takich jak cotton-balls czy lampki żarówkowe.

JUPITER 6 - JG - Lampa stołowa JUPITER 1xE27/60W/230V

JUPITER 6 - JG - Lampa stołowa JUPITER 1xE27/60W/230V

390 zł
Eglo 49274 - Lampa stołowa CARDIGAN 1xE27/60W/230V

Eglo 49274 - Lampa stołowa CARDIGAN 1xE27/60W/230V

240 zł
Beliani Lampa stołowa zielona ceramiczna 59 cm okrągły brązowoszary abażur klasyczna

Beliani Lampa stołowa zielona ceramiczna 59 cm okrągły brązowoszary abażur klasyczna

210 zł 269 zł
Biurkowa patynowa - lampa stojąca 56cm, 1xE27, Avonni ML-9063-white

Biurkowa patynowa - lampa stojąca 56cm, 1xE27, Avonni ML-9063-white

492 zł
<h2 id="w-jaki-sposob-oswietlic-wnetrze-szafy">W jaki sposób oświetlić wnętrze szafy?</h2>
<p>Kolejnym błędem, który potarza się bardzo często, jest ten związany z funkcjonalnością wyposażenia wnętrz, a konkretnie… szafy. Nieczęsto zdarza się, aby wśród półek, szafek i szuflad zagościło profesjonalne oświetlenie. Tego typu udogodnienie jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli dysponujesz przestronną szafą wnękową. Podczas konstruowania szafy na wymiar warto zatem pomyśleć o dobraniu optymalnego oświetlenia górnego i bocznego. Jednym ze sprawdzonych patentów jest oświetlenie LED-owe z czujnikiem ruchu, które po otwarciu drzwi, dokładnie oświetli garderobę znajdującą wewnątrz mebla.</p>

W jaki sposób oświetlić wnętrze szafy?

Kolejnym błędem, który potarza się bardzo często, jest ten związany z funkcjonalnością wyposażenia wnętrz, a konkretnie… szafy. Nieczęsto zdarza się, aby wśród półek, szafek i szuflad zagościło profesjonalne oświetlenie. Tego typu udogodnienie jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli dysponujesz przestronną szafą wnękową. Podczas konstruowania szafy na wymiar warto zatem pomyśleć o dobraniu optymalnego oświetlenia górnego i bocznego. Jednym ze sprawdzonych patentów jest oświetlenie LED-owe z czujnikiem ruchu, które po otwarciu drzwi, dokładnie oświetli garderobę znajdującą wewnątrz mebla.

Lustrzana dekoracja 70x100 cm 14TM052

Lustrzana dekoracja 70x100 cm 14TM052

1249 zł
Dekoracja Space silver 48cm, 48×2×48cm

Dekoracja Space silver 48cm, 48×2×48cm

165 zł
Dekoracja ścienna Ruben 95x43cm, 94×4×43cm

Dekoracja ścienna Ruben 95x43cm, 94×4×43cm

347 zł
SELSEY Dekoracja ścienna Wallflutter srebrna

SELSEY Dekoracja ścienna Wallflutter srebrna

49 zł 59 zł
<h2 id="w-jaki-sposob-rozplanowac-waczniki">W jaki sposób rozplanować włączniki?</h2>
<p>Jeśli planujesz oświetlenie, nie zapominaj o właściwym rozplanowaniu włączników. Bardzo często zdarza się bowiem, że aspekt ten jest początkowo pomijany i po zakończeniu prac remontowych, włączniki okazują się zupełnie niefunkcjonalne. Dobrym pomysłem jest oczywiście umieszczenie włącznika obok drzwi, jednak jak podpowiadają projektanci, lepiej umieścić go na wysokości pasa, aniżeli ramienia. Taka wysokość może okazać się zaskakująca, lecz z ergonomicznego punktu widzenia jest jak najbardziej zasadna. Włącznik będzie wówczas dostępny dla najmłodszych oraz nie sprawi kłopotu w sytuacjach, w których masz zajęte ręce.</p>

W jaki sposób rozplanować włączniki?

Jeśli planujesz oświetlenie, nie zapominaj o właściwym rozplanowaniu włączników. Bardzo często zdarza się bowiem, że aspekt ten jest początkowo pomijany i po zakończeniu prac remontowych, włączniki okazują się zupełnie niefunkcjonalne. Dobrym pomysłem jest oczywiście umieszczenie włącznika obok drzwi, jednak jak podpowiadają projektanci, lepiej umieścić go na wysokości pasa, aniżeli ramienia. Taka wysokość może okazać się zaskakująca, lecz z ergonomicznego punktu widzenia jest jak najbardziej zasadna. Włącznik będzie wówczas dostępny dla najmłodszych oraz nie sprawi kłopotu w sytuacjach, w których masz zajęte ręce.

Oświetlenie idealne powinno być gustowne, przytulne i zróżnicowane. Ma podkreślać walory wnętrza i tworzyć intymną, kameralną atmosferę. Lampy to prawdziwe kreatorki nastroju, dlatego doceniaj je i nie szczędź wnętrzom ciepłego blasku!


Inne artykuły w tej kategorii