Dlaczego potrzebujesz dużej zmywarki?

Kiedy kupujemy mieszkanie ze stosunkowo małą kuchnią, zmywarka o szerokości 45 cm wydaje nam się naturalnym wyborem. 15 cm zyskanej przestrzeni to całkiem sporo i nawet wąska, dodatkowa szafka z wysuwanym modułem wydaje nam się lepszym wyborem niż „powiększanie” zmywarki. Czy jednak jest to właściwe podejście?

„Duża” zmywarka o szerokości 60 cm to niekoniecznie zły pomysł nawet w małej kuchni i w przypadku posiadania niewielkiej liczby domowników. Zacznijmy od sprawy podstawowej, czyli kosztów. Obecnie „małe” zmywarki są niewiele tańsze niż ich szerokie odpowiedniki – często kwota oszczędności oscyluje w granicach 100-150 zł. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę efektywność zmywania, nawet ta oszczędność przestaje być tak atrakcyjna.

morskie kafelki w kuchni, białe meble kuchenne, drewniana podłoga, czarny hoker

Przede wszystkim, oba typy zmywarek zużywają rocznie podobne ilości prądu, z niewielką przewagą na korzyść tych węższych. Podobnie ma się sprawa z wodą. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę liczbę maksymalnie zmywanych kompletów (np. 14 kompletów w zmywarce o szerokości 60 cm i 10 kompletów w „czterdziestce piątce”), to nagle okazuje się, że koszt zmycia jednego kompletu naczyń jest sporo niższy w większym urządzeniu. Zakładając, że „sześćdziesiątka” zużywa średnio 9,5 litra wody na cykl – jak na przykład model Beko DIN28433 – łatwo obliczyć, że zmycie jednego kompletu naczyń zużywa zaledwie ok. 0,67 litra wody. W zmywarce o szerokości 45 cm ilość ta wzrasta do 0,9 litra na komplet, przy standardowym zużyciu 9 litrów na cykl i 10 kompletach w środku. Nie zapominajmy też, że pojedyncza tabletka detergentu „obsłuży” zarówno małą, jak i dużą zmywarkę, w tej drugiej służąc nam znacznie bardziej efektywnie.

duża zmywarka w nowoczesnej kuchni

Za dużą zmywarką przemawiają także kwestie praktyczne – i to nie tylko te związane z jej pojemnością. Przede wszystkim, w wąskiej zmywarce zmieścimy znacznie mniej naczyń „specjalnych”. Istnieje duża szansa, że nasz ulubiony wok w ogóle nie wejdzie do małej zmywarki, podczas gdy bez problemu zmieści się do jej szerszego kuzyna. Mało tego, oprócz niego uda nam się wcisnąć do dolnego kosza jeszcze kilka talerzy. Podobnie kwestia ma się z tacami do piekarnika, których ręczne mycie zawsze jest problematyczne. Zakładając, że urządzając nowe mieszkanie zdecydujemy się na standardowy piekarnik do zabudowy, to wybierając zmywarkę 45-centymetrową skutecznie pozbawiamy się możliwości mycia w niej tac. Taką opcję oferuje m.in. szeroki model Beko DIN28431.

Zobacz całą ofertę zmywarek BEKO >>

Wreszcie, jeżeli rzeczywiście obawiamy się, że nasza duża zmywarka będzie chodzić „na pusto”, to warto wybrać taką z opcją połowy załadunku. Urządzenie użyje wtedy do mycia mniejszej ilości wody. Taką funkcję oferuje wspomniany już model Beko DIN28433.

Niezależnie jednak od szerokości użytkowanego urządzenia, pamiętajmy, że efektywność zmywania jest nie tylko wynikiem działania samej zmywarki, ale także naszego. Szczególnie w małych zmywarkach ważne jest umiejętne rozkładanie naczyń w środku, tak byśmy nie musieli potem poprawiać po urządzeniu. W tej kwestii warto zapoznać się z poniższym filmem:

>> BEKO <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów