🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
KOŁO
KOŁO
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Strefy w łazience – jak je zaplanować? Poradnik

Nowoczesna łazienka powinna być, przede wszystkim, estetyczna i funkcjonalna. Wyposażenie, jak również odpowiednie usytuowanie wybranych sprzętów, to nie lada wyzwanie, szczególnie że łazienka jest pomieszczeniem, co do którego mamy wysokie wymagania. Ta idealna powinna nie tylko zapewniać nam wieczorny relaks i sprzyjać rozluźnieniu, ale również umożliwić sprawną poranną toaletę, a zupełnie prozaicznie – zagwarantować swobodny dostęp do urządzeń sanitarnych, szafek i innych elementów łazienkowego wyposażenia.

W pierwszej kolejności w łazience trzeba znaleźć miejsce na urządzenia sanitarne. Duży wpływ na nasze wybory mają nie tylko upodobania, ale również dostępny metraż. Jeśli zdecydowaliśmy już, jakie wyposażenie będzie potrzebne w naszej łazience, trzeba zastanowić się jak je rozmieścić – gdzie ustawić poszczególne elementy, w jakiej odległości od siebie, a także wziąć pod uwagę usytuowanie drzwi i ewentualnych okien. Razem z marką KOŁO przygotowaliśmy zestaw porad, dzięki którym urządzisz łazienkę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Strefa kąpielowa – wanna czy prysznic?

Wanna to obowiązkowy element wyposażenia dla wielbicieli długich i relaksujących kąpieli, znacznie ułatwia również mycie mniejszych dzieci. Prostokątne wanny MODO dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu możesz wybrać model pasujący do Twojego wzrostu, a także wymiarów łazienki. Optymalnym rozwiązaniem będzie dodanie do niej parawanu nawannowego, dzięki któremu, w razie potrzeby, weźmiemy też szybki prysznic.

biała łazienka, zabudowana wanna, druciany kosz na pranie

Kabina prysznicowa zajmuje niewiele miejsca, a przyda się tym, którzy nie lubią wylegiwać się w wodzie. W małych łazienkach dobrze sprawdzi się prysznic z głębszym brodzikiem, który pozwoli na korzystanie z niektórych funkcji wanny, przy równoczesnej oszczędności miejsca. Zwróćmy uwagę na sposób otwierania – rozsuwane drzwi dobrze sprawdzą się w każdym, nie tylko małym metrażu – dobrym wyborem będzie kwadratowa kabina ULTRA z przezroczystego szkła, które nada pomieszczeniu optycznej przestrzeni i będzie wygodna w codziennym użytkowaniu.

Jeśli w Twojej łazience ma się znaleźć zarówno wanna, jak i prysznic, nie powinny stać w bezpośrednim sąsiedztwie. Różnica wysokości tych sprzętów może wyglądać nieestetycznie.

Pamiętajmy, że dla wygodnego korzystania zarówno z wanny, jak i prysznica, ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między nimi a innymi elementami wyposażenia. By swobodnie korzystać z wanny, zaplanujmy przy jej dłuższym boku wolną przestrzeń o wymiarach około 100 cm x 70 cm. W przypadku kabiny prysznicowej będzie to 80 cm x 90 cm. Wybierając lokalizację dla wanny lub prysznica, trzeba pamiętać, że są to urządzenia, których odpływ znajduje się blisko podłogi – powinno się je więc umieszczać w możliwie najmniejszej odległości od pionu kanalizacyjnego, nieprzekraczającej 3 metrów.

biała cegła w łazience, kabina walk-in, szara ściana

Strefa toaletowa — na co zwrócić uwagę?

Zaplanowanie lokalizacji dla sedesu nie zawsze jest łatwą sprawą – jego odległość od pionu kanalizacyjnego nie powinna być dłuższa niż 1 m, co nie daje dużego pola do manewru. Co więcej, ze względu na zachowanie intymności, nie powinno umieszczać się go naprzeciwko drzwi, a w miejscu, które nie jest wyeksponowane na wejściu do pomieszczania. W trosce o komfort użytkowania poszczególnych sprzętów należy unikać sytuowania sedesu tuż obok umywalki, wanny czy prysznica.

Jeśli jest taka możliwość, warto postawić na model do zabudowy z wiszącą miską ustępową, na przykład zestaw TECHNIC GT TRAFFIC RIMFREE marki KOŁO. Tego typu toaleta nie zajmie dużo miejsca, a także estetycznie wkomponuje się w łazienki zaaranżowane w różnych stylach.

Planując rozmieszczenie miski sedesowej, powinniśmy wziąć pod uwagę zapewnienie sobie odpowiedniej ilości miejsca przed nią – swoboda ruchu będzie niezbędna również do wygodnego czyszczenia. Minimalna wolna przestrzeń przed sedesem powinna wynosić około 60 cm x 60 cm.

Strefa umywalkowa – o czym warto pamiętać?

Umywalka, a nad nią lustro – oto estetyczne połączenie, które najlepiej sprawdza się ustawione naprzeciw drzwi. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, warto zastanowić się nad umieszczeniem w łazience dwóch umywalek – szczególnie jeśli z łazienki korzysta większa liczba domowników, często w tym samym czasie.

Jeśli jednak metraż nie pozwala na wyposażenie łazienki w podwójną strefę umywalkową, warto zdecydować się na jedną, ale w większym, komfortowym rozmiarze, który umożliwi wygodne golenie czy mycie zębów, dobrym wyborem będzie prostokątna umywalka TWINS o optymalnej szerokości 60 cm.

Przyjmuje się, że przed umywalką powinniśmy mieć około 100 cm x 70 cm pustego miejsca, które pozwoli nam na swobodę ruchu. Nie powinna też znajdować się zbyt blisko ściany, tak żebyśmy mogli spokojnie manewrować rękami w jej obrębie.

Wizualnie rozdzielenie stref

Ciekawym sposobem na rozdzielenie poszczególnych stref łazienki są niskie ścianki działowe. Z powodzeniem można w ten sposób rozdzielić strefę kąpielową i toaletową. Tego typu ścianki pomogą ukryć widoczny od wejścia sedes, lub nadać intymności wieczornym kąpielom. Optyczne rozdzielenie stref uzyskamy również dzięki różnicom poziomów podłogi, odpowiedniemu rozmieszczeniu oświetlenia czy zróżnicowania kolorystycznego poszczególnych części łazienki.

Nie zapomnij o oknach i drzwiach

Jeśli w Twojej łazience jest okno, to jesteś szczęściarzem – dostęp do dziennego światła jest nieoceniony, nawet w tym pomieszczeniu. Może jednak sprawiać problemy aranżacyjne – musimy uwzględnić jego wielkość i położenie. Okno nie powinno znajdować się nad umywalką, ponieważ jest to miejsce zarezerwowane dla lustra, natomiast ustawienie pod nim wanny utrudni otwieranie czy swobodne mycie.

Naprzeciw drzwi stanąć powinny urządzenia najbardziej atrakcyjne wizualnie, ponieważ to one tworzą pierwsze wrażenie po wejściu do pomieszczenia – najbardziej odpowiednia do tego celu będzie wspomniana wcześniej umywalka, ale odpowiednio zaaranżowana wanna również znajdzie tam swoje miejsce – choć warto pamiętać, że takie ustawienie nie będzie sprzyjać zachowaniu intymności.

Wykończenie łazienki to spora inwestycja, planowana z góry na wiele lat – dlatego przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza, warto dokładnie przemyśleć, jakie sprzęty chcemy w niej ustawić oraz jak sprawić, by ich ustawienie było funkcjonalne i ergonomiczne. Dobrze rozplanowana łazienka sprawi, że będziemy wygodnie korzystać z niej każdego dnia, a jeśli zastosujemy się do pewnych zasad, możemy być pewni, że maksymalnie wykorzystaliśmy jej potencjał.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności