Czego szukasz?
Zobacz także
KOŁO KOŁO
Opublikowany:  

Miska WC bezkołnierzowa (rimfree) czy tradycyjna? Wyjaśniamy różnice!

Szybkie i łatwe utrzymanie czystości w toalecie, bez czasochłonnego szorowania i używania silnych środków chemicznych – czy to możliwe? Tak, z nową technologią bezkołnierzowych misek WC oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Muszle Rimfree zużywają znacznie mniej wody w porównaniu do tradycyjnych modeli, co przekłada się na realne zmniejszenie kosztów. Czym jeszcze różnią się miski bezrantowe od modeli z ceramicznym kołnierzem? Wyjaśniamy.

miska wc bez kołnierza

Wprowadzenie na rynek misek WC bez kołnierza stało się swoistą rewolucją. Zupełnie nowa technologia i specjalna konstrukcja miski klozetowej rzuciły nowe światło na łatwość utrzymania czystości i wysokiej higieny w toalecie.

Miski WC – co warto o nich wiedzieć

Miska WC to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki i toalety. Choć podczas projektowania wnętrza zwykle w pierwszej kolejności skupiamy się na wyborze kabiny prysznicowej, wanny i umywalek, to właśnie dobrze dopasowana muszla WC jest kluczowa dla komfortu, funkcjonalności i wygody korzystania z łazienki.

Misy WC powinny być trwałe i dobrze wykonane. Większość nowoczesnych modeli produkuje się z trwałej i wytrzymałej ceramiki sanitarnej. Warto sięgać po produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, bowiem daje to gwarancję, że będą one odporne na uszkodzenia mechaniczne i na przebarwienia. Swój estetyczny i świeży wygląd zachowają na długie lata, bez potrzeby wymiany.

Współczesne modele misek WC powinny być też łatwe w montażu i w czyszczeniu. By usprawnić utrzymanie toalety w czystości, wybierajmy muszle o określonych właściwościach. Pokrycie ceramiki specjalnymi ultragładkimi warstwami zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i powstawaniu zacieków. Ważna jest także sama konstrukcja miski WC, która zapobiega rozchlapywaniu wody na zewnątrz i ułatwia efektywne spłukiwanie wnętrza muszli.

Możesz wybierać pomiędzy klasycznymi miskami WC a modelami bezkołnierzowymi (tzw. rimfree). Te drugie cechują się specjalną konstrukcją muszli, która pozbawiona jest kołnierza na wewnętrznej krawędzi miski WC. Niezależnie istnieje podział produktów ze względu na sposób montażu na stojące kompakty WC oraz miski WC wiszące. Miska WC podwieszana wymaga montażu stelaża podtynkowego, wewnątrz którego ukryta jest spłuczka, większość instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz konstrukcja do montażu miski.

Miska WC bez kołnierza – podstawowe informacje

Podstawowa różnica polega na konstrukcji samej ceramiki. Miska WC bez kołnierza różni się od klasycznych, znanych dotychczas modeli, przede wszystkim budową górnej części ceramiki. W nieco inny sposób jest także wyprofilowane wnętrze muszli, by umożliwić efektywne spłukiwanie, podczas którego nie dochodzi do rozchlapywania wody.

Rant w tradycyjnych miskach zapobiega wylewaniu się wody, ale w trudno dostępnej przestrzeni w głębi kołnierza gromadzą się zanieczyszczenia, w tym niebezpieczne bakterie i wirusy. WC bez kołnierza nie ma głębokich szczelin i powierzchni, które mogą utrudniać utrzymanie toalety w czystości. Spłukiwanie w modelach bezrantowych jest bardziej efektywne, a sprzątanie i utrzymanie wysokiej higieny zajmuje dużo mniej czasu. Co więcej, powierzchnię ceramiki misek bezkołnierzowych często pokrywa się powłokami hydrofobowymi, które utrudniają osadzanie się zanieczyszczeń.

Miska WC bez kołnierza – jak działa?

Specjalna konstrukcja miski WC bezkołnierzowej sprawia, że woda jest rozprowadzana wzdłuż całego obwodu wewnątrz ceramiki. Pomaga w tym też odpowiednio wyprofilowane wnętrze misy.

Co ważne, w modelach bezrantowych do efektywnego opłukania toalety potrzeba mniej wody niż w misach o tradycyjnym kształcie. I nie ma znaczenia, czy to model stojący czy miska WC wisząca. Woda sprawnie dociera do wszystkich zakamarków i usuwa zanieczyszczenia. Według opinii użytkowników zauważalna jest różnica podczas korzystania z toalet bezkołnierzowych, która dotyczy przede wszystkim estetyki i poziomu higieny. Ale oszczędności generowane dzięki mniejszemu zużyciu wody realnie przekładają się na obniżenie rachunków za media.

miska wc wisząca

Zalety WC bez kołnierza

Choć miski WC bezkołnierzowe stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku, to szybko zdobywają popularność. I trudno się dziwić. Lista ich zalet jest długa i zdecydowanie przewyższa nad nielicznymi wadami.

  • Estetyka i nowoczesny wygląd – wielu użytkowników uważa, że modele bezrantowe są po prostu dużo ładniejsze od tradycyjnych. Mają pewną lekkość, która wynika z prostoty konstrukcji. WC wiszące rimfree są szczególnie polecane do małych i średnich łazienek w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i loftowym. Proste linie wykończenia i designerskie wzornictwo współczesnych modeli sprawia, że miski WC bez kołnierza świetnie wyglądają i z łatwością wpisują się w niemal każdy wystrój wnętrza.
  • Oszczędność wody – dzięki specjalnej konstrukcji woda jest w nieco odmienny sposób dystrybuowana po wnętrzu misy. A to oznacza mniejsze zużycie wody na skuteczne spłukanie toalety. Woda nie rozchlapuje się, a zanieczyszczenia nie gromadzą się w trudno dostępnych zakamarkach pod kołnierzem. Miski WC rimfree zużywają około 30% mniej wody (w porównaniu z tradycyjnymi modelami). To realne obniżenie kosztów ponoszonych regularnie na zużycie wody i opłaty za odprowadzanie ścieków. Mniej zużytej wody to ważny punkt na liście działań proekologicznych, które możesz wdrożyć w swoim gospodarstwie domowym. Warto też uwzględnić mniejszą ilość wody i środków czyszczących potrzebnych do sprzątania. Miski WC łatwiej jest utrzymać w czystości, co bezpośrednio przekłada się na wysoki poziom higieny w toalecie.
  • Łatwość czyszczenia – bezkołnierzowa konstrukcja eliminuje całkowicie ryzyko osadzania się nieestetycznych i groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń pod zawiniętym rantem muszli. Te trudne do wyczyszczenia przestrzenie są też świetnym środowiskiem do osadzania się kamienia, który tak trudno usunąć. Modele pokryte dodatkowo hydrofobowymi powłokami znacznie ułatwiają czyszczenie, eliminując potrzebę używania silnych środków czyszczących.
  • Dostępne są modele z deskami samoopadającymi – do misek bez kołnierza możesz dobrać odpowiedni model deski sedesowej z mechanizmem wolnego opadania. Pozwala to uniknąć głośnego uderzenia pokrywy o muszlę, co jest ważne nie tylko dla komfortu korzystania z toalety na co dzień. Ma to szczególne znaczenie podczas pobytu w toalecie w nocy, kiedy głośny dźwięk może obudzić śpiących domowników. Dzięki powolnemu zamykaniu się pokrywy deski, eliminuje się też ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych.

Misy WC zwykłe a bezkołnierzowe

Jeszcze do niedawna kołnierz był standardowym elementem konstrukcyjnym każdej miski WC. Jednak klienci zaczęli poszukiwać nowych rozwiązań o lepszych parametrach higienicznych i ekonomicznych. Miski rimfree są odpowiedzią na te potrzeby. To technologiczna i proekologiczna rewolucja na rynku ceramiki do WC.

Tradycyjne miski kołnierzowe nie są optymalnym rozwiązaniem pod kątem łatwości utrzymania ich w czystości i zużycia wody. Wprowadzenie na rynek muszli bez wewnętrznego zawiniętego rantu pokazało, że można znacznie łatwiej utrzymać wysoką higienę w toalecie, unikać stosowania agresywnych środków czyszczących i spędzać znacznie mniej czasu na czasochłonnych szorowaniu trudno dostępnych zakamarków, w których osadza się kamień i gromadzą się groźne drobnoustroje.

Miski bezkołnierzowe to także realna oszczędność zużycia wody. Specjalna konstrukcja muszli pozwala na efektywne spłukanie toalety mniejszą ilością wody niż w przypadku tradycyjnych modeli. Przekłada się to nie tylko na realnie niższe rachunki z wodę i ścieki, ale także jest formą dbałości o środowisko naturalne.

Montaż miski WC bez kołnierza w łazience podnosi bezpieczeństwo mikrobiologiczne. To ważne szczególnie wtedy, kiedy z toalety korzystają samodzielnie małe dzieci. Łatwość utrzymania strefy WC w czystości podnosi poziom higieny pomieszczenia na co dzień, chroniąc jednocześnie najmłodszych przed kontaktem z groźnymi dla zdrowia bakteriami i wirusami.

wc bez kołnierza

Artykuł powstał we współpracy z marką Koło.


Inne artykuły w tej kategorii