Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak oszczędnie zarządzać światłem?

Energooszczędne źródła oświetlenia to zawsze dobra inwestycja. Choć początkowo wydamy więcej pieniędzy, rachunki za prąd spadną, a nowe żarówki będzie trzeba rzadziej kupować. Warto o tym pamiętać już na etapie aranżacji wnętrz. Ponadto w każdym momencie możemy wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne zamienniki.

Oświetlenie LED – modne i praktyczne

Lampki LED, diody LED, ledy – ten rodzaj oświetlenia można spotkać pod kilkoma nazwami. Skrót LED pochodzi od angielskiego terminu light-emitting diode. To jedno z najpopularniejszych dziś źródeł światła i w zasadzie trudno się temu dziwić.

Ledy pobierają kilkakrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki, ponadto nie spalają się nagle. Z czasem zaczynają świecić coraz słabiej i łatwo po tym poznać, że wkrótce będą potrzebować wymiany. Dobrze prezentują się w większej grupie, dlatego chętnie wybierane są ledowe taśmy, listwy i moduły. W tym ostatnim przypadku zyskujemy skupione światło, w pozostałych – bardziej rozproszone.

Ledy doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia punktowego. Warto montować je nad blatem kuchennym, w suficie podwieszanym czy garderobie. Z kolei taśmami ledowymi można sprytnie i efektownie podświetlić stopnie schodów.

Halogeny – funkcjonalne i energooszczędne

Żarówki halogenowe przypominają te tradycyjne, ponadto montuje się je najczęściej w takich samych oprawkach (gwinty E14 i E27). Średnio zużywają 30 proc. mniej energii niż zwykłe żarówki. Jeśli chodzi o technologię działania, w środku mają żarniki wolframowe oraz specjalne związki chemiczne – halogenki fluoru, bromu, jodu (stąd ich nazwa), które wydłużają ich żywotność. Żarówki halogenowe cieszyły się ogromną popularnością, zanim rynek podbiły ledy. Emitują mocne, wyraźne światło. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza w łazience i kuchni – do oświetlenia punktowego stref roboczych. Niestety oprócz światła wytwarzają też ciepło.

efektowne lampy do salonu

Świetlówki – efektywniejsze od tradycyjnych żarówek

Świetlówki to doskonały zamiennik tradycyjnych żarówek. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że pełnię intensywności uzyskują po jakimś czasie (zwykle po kilku minutach). Najczęściej można spotkać świetlówki zamknięte w mlecznym szkle. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami, pobierają jednak nawet o 80 proc. mniej energii. Oznacza to dużą intensywność światła przy bardzo niskim poborze mocy (12–15 W).

Świetlówki doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie światło jest potrzebne dłużej – są bowiem wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie. Warto nimi zastąpić tradycyjne żarówki w oświetleniu górnym, w lampkach nocnych i bocznych.

Dom inteligentny, czyli sprytne sterowanie światłem

Pozornie może się wydawać, że im bardziej skomplikowana i zaawansowana technologicznie instalacja, tym więcej prądu zużywamy. W rzeczywistości jednak jest odwrotnie – możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach. Inteligentne sterowanie światłem to m.in. system czujników i ściemniaczy. Regulując intensywność światła, zużyjemy mniej prądu. Z kolei lampy z czujnikiem ruchu, montowane np. w strefie wejścia przed domem czy w przedpokoju, zapalą się automatycznie, gdy tylko zarejestrują ruch. A co ważne – same zgasną, gdy przestaną być potrzebne. Tymczasem zapominanie o wyłączaniu światła często przyczynia się do podwyższenia rachunków za prąd.

Dopasowane do pomieszczenia

Kluczem do zmniejszenia opłat są nie tylko odpowiednio dobrane, energooszczędne źródła światła. Liczy się również praktyczne i dobrze przemyślane rozplanowanie oświetlenia. Lampek warto mieć więcej. W salonie, oprócz centralnie wiszącego żyrandola, przydadzą się kinkiety i lampki stołowe. Jeśli potrzebujemy nastrojowego oświetlenia, nie musimy wtedy włączać górnego, w ten sposób zużyjemy też mniej prądu. Podobnie sytuacja wygląda w kuchni, gdzie można oświetlić tylko blat roboczy. W sypialni zaś postawmy na lampki nocne i kinkiety. W praktyce mocna żarówka u góry nie jest często używana.

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego

Gdy chcemy obniżyć rachunki za prąd, skupmy się na dobrym wykorzystaniu światła dziennego. Gotową receptę stanowi styl skandynawski we wnętrzach. Duże, odsłonięte okna, jasne barwy, lustra – to wszystko sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze przez większą liczbę godzin. Warto o tym pamiętać już na etapie planowania wystroju.

Dotyczy to zresztą każdego pomieszczenia. Na przykład w kuchni coraz popularniejsze jest montowanie zlewu pod oknem. Tymczasem z punktu widzenia energooszczędności nie jest to polecane rozwiązanie. Bliżej okna lepiej umieścić blat roboczy, przy którym pracujemy częściej.

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Marcin Zakrzewski.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności