Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Niewielki metraż też może być funkcjonalny! Realizacja 25-metrowej kawalerki

Dawniej kawalerki kojarzyły się z ponurymi, ciasnymi wnętrzami, którym brak było praktycznych rozwiązań i przyjemnego powiewu świeżości. Dziś, choć tak samo kameralne, potrafią zachwycić ergonomią i świetnym designem. Jednym z takich projektów jest 25-metrowa kawalerka urządzona przez architektkę, Kasię Gal. W mieszkaniu rządzą drewno, przyjemne dla oka, czarno-białe kontrasty i przede wszystkim, modne, funkcjonalne wzornictwo. Warto zaznaczyć, że całość została zaprojektowana zgodnie z wcześniej zaplanowanym budżetem. A wszystko to dzięki odpowiednio przemyślanej koncepcji, doświadczeniu i zrozumieniu potrzeb właściciela.

Jak wygodnie urządzić kawalerkę?

Jak mówi sama architekta, kawalerka została zaprojektowana dla jednej osoby - mężczyzny. Prosta, nowoczesna stylistyka oraz wyważona paleta barw przywodząca nieco na myśl modne projekty man cave, tylko to potwierdzają. Mieszkanie liczące sobie 25 metrów kwadratowych, zostało wykończone za 38 tysięcy, zaś całkowity czas remontu trwał 4 i pół tygodnia. Mimo, że całość jest otwartą przestrzenią, projektantka wydzieliła w niej trzy praktyczne strefy - kuchenno-jadalnianą, wypoczynkową oraz sypialnianą.

<h2 id="praktyczna-kuchnia">Praktyczna kuchnia</h2>
<p>Część kuchenną architektka postanowiła umieścić w niewielkiej wnęce. W zabudowie meblowej zmieściły się wszelkie akcesoria kuchenne oraz urządzenia AGD. W blacie umieszczono również zgrabny zlew jednokomorowy, a także płytę elektryczną o dwóch polach grzejnych. Warto zwrócić uwagę na wnękową szafę o lustrzanych drzwiach, która została świetnie wkomponowana w niewielki fragment ściany tuż obok lodówki. Aby zachować w pomieszczeniu harmonijny look, kameralne królestwo kulinarne oddzielono od reszty pomieszczenia stołem jadalnianym, przy którym, po rozłożeniu, usiądą wygodnie cztery osoby.</p>

Praktyczna kuchnia

Część kuchenną architektka postanowiła umieścić w niewielkiej wnęce. W zabudowie meblowej zmieściły się wszelkie akcesoria kuchenne oraz urządzenia AGD. W blacie umieszczono również zgrabny zlew jednokomorowy, a także płytę elektryczną o dwóch polach grzejnych. Warto zwrócić uwagę na wnękową szafę o lustrzanych drzwiach, która została świetnie wkomponowana w niewielki fragment ściany tuż obok lodówki. Aby zachować w pomieszczeniu harmonijny look, kameralne królestwo kulinarne oddzielono od reszty pomieszczenia stołem jadalnianym, przy którym, po rozłożeniu, usiądą wygodnie cztery osoby.

<h2 id="kameralny-kącik-wypoczynkowy">Kameralny kącik wypoczynkowy</h2>
<p>W niewielkiej części dziennej znalazło się miejsce na wygodną kanapę w stylu skandynawskim, dwa stoliki kawowe oraz komplet nowoczesnych półek ściennych. Naprzeciwko kącika wypoczynkowego swoje miejsce znalazł 40-calowy telewizor, którego okablowanie zostało w sprytny sposób ukryte w ścianie. Ze względu na fakt, że wnętrzu brakowało pazura, architekta zdecydowała się na własnoręcznie wykonany, abstrakcyjny akcent tuż nad kanapą. Proste białe linie, zamknięte w czarnym prostokącie dodały wnętrzu charakteru, przy czym nie zburzyły jego minimalistycznej estetyki.</p>

Kameralny kącik wypoczynkowy

W niewielkiej części dziennej znalazło się miejsce na wygodną kanapę w stylu skandynawskim, dwa stoliki kawowe oraz komplet nowoczesnych półek ściennych. Naprzeciwko kącika wypoczynkowego swoje miejsce znalazł 40-calowy telewizor, którego okablowanie zostało w sprytny sposób ukryte w ścianie. Ze względu na fakt, że wnętrzu brakowało pazura, architekta zdecydowała się na własnoręcznie wykonany, abstrakcyjny akcent tuż nad kanapą. Proste białe linie, zamknięte w czarnym prostokącie dodały wnętrzu charakteru, przy czym nie zburzyły jego minimalistycznej estetyki.

Komfortowe łóżko

W kawalerce bardzo ważną rolę odgrywa łóżko - obszerne, wygodne, z miękkim zagłówkiem. Podczas projektowania wnętrza, pod uwagę wzięto przede wszystkim komfort snu, który dla właściciela mieszkania jest bardzo istotny. Akcentem oddzielającym część dzienną od sypialnianej jest pojemna komoda. Oprócz niej, architekta pomyślała o wygodnej szafie wnękowej w przedpokoju, która odgrywa zarówno rolę garderoby, jak i pawlacza.

Architekt wnętrz - Kasia Gal

Architekt wnętrz - Kasia Gal

W mojej pracy podstawą w projektowaniu wnętrz jest wygoda właściciela i z tego też powodu w części wspólnej zostały wydzielone dwie strefy, sypialniana z łóżkiem blisko okna, oraz salonowa z kanapą. Pomimo że łóżko zajmuje sporą część przestrzeni, nie przeszkadza w codziennej komunikacji, a oddzielająca je od reszty salonu komoda od strony łóżka pełni funkcję szafki nocnej, a od salonu miejsca do przechowywania. Jakie są główne plusy tego rozwiązania? Przede wszystkim komfort snu, bo wiadomo, że żadna, nawet najlepsza, rozkładana sofa nie będzie tak wygodna, jak dopasowany do naszych potrzeb materac. Kolejnym plusem jest fakt, że omija nas codzienne składanie i rozkładanie kanapy do spania, co jest bardzo niewygodne i męczące. Kawalerka z kanapą i wygodnym łóżkiem to dość popularne rozwiązanie za granicą i cieszy mnie fakt, że coraz częściej pojawia się w rodzimych realizacjach.

<h2 id="designerska-łazienka">Designerska łazienka</h2>
<p>Na ścianach w łazience zastosowano eleganckie płytki z gresu rektyfikowanego - te same, które można zobaczyć w aneksie kuchennym. Co ciekawe, na podłodze zamieszkały modele imitujące drewno, dzięki czemu w całym mieszkaniu została zachowana stylistyczna ciągłość. Główną bohaterką łazienki jest wygodna, przeszklona kabina typu walk in, która dodaje wnętrzu przyjemnej lekkości. Oprócz tego, architektka zdecydowała się na prostą, nablatową umywalkę oraz podwieszaną miskę WC. Męskiego, surowego charakteru dodają przestrzeni dodatki - metalowa półka pod umywalkę, czarna bateria oraz lustro w prostej, ciemnej oprawie.</p>

Designerska łazienka

Na ścianach w łazience zastosowano eleganckie płytki z gresu rektyfikowanego - te same, które można zobaczyć w aneksie kuchennym. Co ciekawe, na podłodze zamieszkały modele imitujące drewno, dzięki czemu w całym mieszkaniu została zachowana stylistyczna ciągłość. Główną bohaterką łazienki jest wygodna, przeszklona kabina typu walk in, która dodaje wnętrzu przyjemnej lekkości. Oprócz tego, architektka zdecydowała się na prostą, nablatową umywalkę oraz podwieszaną miskę WC. Męskiego, surowego charakteru dodają przestrzeni dodatki - metalowa półka pod umywalkę, czarna bateria oraz lustro w prostej, ciemnej oprawie.

Jak widać, nawet niewielka kawalerka może być wygodną, funkcjonalną przestrzenią! Wystarczą odpowiednio dobrane sprzęty, praktyczne schowki i wiele światła, aby wnętrza stały się przejrzyste, harmonijne, stylowe. Nie zrażaj się zatem kameralnym metrażem - on wbrew pozorom potrafi mieć w sobie ogromny potencjał!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności