Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Rewelacyjna aranżacja 35-metrowej kawalerki w kamienicy

Tym razem pokażemy Wam coś zza naszej wschodniej dzielnicy. Na Starym Mieście w stolicy Ukrainy pracownia 33bY Architecture zaaranżowała nieduży apartament. Chociaż na początku był jeszcze mniejszy – w trakcie przebudowy udało się go powiększyć o prawie 40%! Sprawdzamy jak udało się to osiągnąć.

To nieduże mieszkanie – liczy sobie 49 metrów kwadratowych, czyli tyle ile mało które wnętrze pokazywane na ekskluzywnych portalach wnętrzarskich. Nic nie stoi nie przeszkodzie, by był to metraż do twórczej aktywności. Zwłaszcza że w tym wypadku punkt wyjścia był jeszcze mniej imponujący – gdy projektanci przystępowali do pracy, mieszkanie liczyło sobie 35 metrów kwadratowych. Miało być przestrzenią dla jednej osoby, ale nawet wtedy komfort codzienności byłby zachwiany. To trzeba było zmienić.

Idziemy w górę!

Błogosławieństwem w tym przypadku okazała się wysokość mieszkania. Od podłogi do sufitu liczy ono 3,9 metra, czyli w sam raz tyle, by wykroić miejsce na półpiętro. Dzięki temu właściciel mieszkania otrzymał oddzielną sypialnię, którą w pierwotnej przestrzeni trudno byłoby wydzielić.

<p>Koncepcję opracowała i zrealizowała pracownia <strong>33bY Architecture z Kijowa</strong>, którą założył i kieruje Ivan Yunakov. To on jest autorem tego projektu. Działają od 2007 roku, choć projektanci mogą pochwalić się 25-letnim doświadczeniem w pracy w zawodzie. Dziś realizują projekty na całej Ukrainie, Europie oraz na terenie WNP, a w swoich realizacjach stawiają na to, by estetyka i funkcjonalność zawsze szły w parze. Co zresztą pokazuje także ten projekt – maksymalnie wykorzystujący lokalne warunki, ale też zapewniający przestrzeń.
Jak podkreślają projektanci – uważnie śledzą trendy i rozwiązania stosowane na całym świecie, dzięki czemu najlepsze praktyki mogą wprowadzać także w swoich projektach. W ich projektach więcej jest chyba z ducha realizacji znanych nam z Europy Zachodniej niż <strong>stereotypowo wschodniego klimatu.</strong></p>

Koncepcję opracowała i zrealizowała pracownia 33bY Architecture z Kijowa, którą założył i kieruje Ivan Yunakov. To on jest autorem tego projektu. Działają od 2007 roku, choć projektanci mogą pochwalić się 25-letnim doświadczeniem w pracy w zawodzie. Dziś realizują projekty na całej Ukrainie, Europie oraz na terenie WNP, a w swoich realizacjach stawiają na to, by estetyka i funkcjonalność zawsze szły w parze. Co zresztą pokazuje także ten projekt – maksymalnie wykorzystujący lokalne warunki, ale też zapewniający przestrzeń. Jak podkreślają projektanci – uważnie śledzą trendy i rozwiązania stosowane na całym świecie, dzięki czemu najlepsze praktyki mogą wprowadzać także w swoich projektach. W ich projektach więcej jest chyba z ducha realizacji znanych nam z Europy Zachodniej niż stereotypowo wschodniego klimatu.

Kolory z obrazów

Loftowy (choć nieduży metraż podpowiada lekką rezerwę w używaniu tego określenia) charakter wnętrza jest także w zachodnim stylu. Podkreślony zostaje przez wysoki sufit w salonie oraz ceglane, wyeksponowane ściany (frontową z oknami oraz równoległą do niej przy sypialni).

Wydzielenie niecałej połowy apartamentu na potrzeby półpiętra pozwoliło stworzyć antresolę, na której ulokowano sypialnię z dwiema, całkiem pojemnymi szafami wbudowanymi w ściany. Wnętrze wyróżnia kolorystyczne wygaszenie – drewniana faktura na podłodze i zabudowa meblowa dopasowane są do kolorystyki ceglanych ścian. Pozostałe powierzchnie są białe lub szare. Jedyne wyraziście kolorowe elementy to fotele oraz kanapy, w kolorach nawiązujących do barw z obrazów w salonie. W części bezpośrednio pod sypialnią udało się ulokować wygodną garderobę oraz łazienkę.

Mieszkanie ma artystyczny charakter – malarstwo, rzeźby oraz elementy wyposażenia przywodzą na myśl tradycje rękodzielnicze. Artystyczny charakter przejawia się tu w detalach – zdobieniu drzwi frontowych, nietypowym stoliku przy równie niezwykłym fotelu pod jednym z obrazów. To parę drobiazgów, na które warto zwrócić uwagę. To przyjazne schronienie w starej części miasta – z niedużym balkonem i widokiem na pobliskie kamienice.

Projekt: Ivan Yunakov, 33bY Architecture

Foto: Oleg Stelmakh


Inne artykuły w tej kategorii