Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ekspert Homebook.pl

Jak urządzić mieszkanie dla studenta? Ten projekt Cię zainspiruje

Akademiki to przestrzenie z młodą duszą, tętniące życiem i pełne gwaru. W takich miejscach aż prosi się o intrygujące rozwiązania i sporą dawkę koloru. Z podobnego założenia wyszły architektki prowadzące studio goryjewska.górnisiewicz. Pod wpływem inspiracji latami 60. stworzyły aranżacje zaskakujące i niezwykle funkcjonalne. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie dla studenta, zapraszamy do krótkiej podróży po wnętrzach prywatnego akademika znajdującego się na krakowskim Salwatorze. Z pewnością znajdziesz tu natchnienie do urządzenia idealnej studenckiej przestrzeni!

Agnieszka Goryjewska i Karolina Górnisiewicz, studio goryjewska.górnisiewicz

Agnieszka Goryjewska i Karolina Górnisiewicz, studio goryjewska.górnisiewicz

Centrum Krakowa to wymarzona lokalizacja dla studentów, dlatego też mieszkanie, którego układ dodatkowo sprzyjał zaprojektowaniu w nim prywatnego akademika, stało się idealnym miejscem pod inwestycję. Wybudowany w latach 40. budynek ma w sobie również to, co kochamy najbardziej – swoją „duszę”. Chciałyśmy stworzyć pomieszczenia funkcjonalne i wygodne dla przyszłych mieszkańców, a przy tym nietuzinkowe, wypełnione mocnymi barwami i inspiracjami z czasów PRL-u. Takie oryginalne rozwiązania wnętrzarskie, których budżet nie odbiega od wnętrz przygotowywanych na cele prywatne, są prawdziwą perełką wśród nieruchomości przeznaczonych na wynajem.

Jak urządzić mieszkanie dla studenta w funkcjonalny sposób?

Wnętrze prywatnego akademika zaprojektowane przez Agnieszkę Goryjewską i Karolinę Górnisiewicz liczy sobie sześć pokoi. Od razu było zatem jasne, że dla jego mieszkańców będą potrzebne dwie łazienki. Jak komentują architektki, to absolutny must have, dzięki któremu standard mieszkania natychmiast wzrasta, a studenckie życie staje się łatwiejsze.

Jednocześnie jednym z największych wyzwań, z jakimi musiały zmierzyć się projektantki, było właśnie wygospodarowanie przestrzeni na drugą z łazienek. Budynek, w którym znajduje się akademik, pochodzi z lat 40. i aby udało się zmieścić w nim dwa symetrycznie usytuowane pomieszczenia z prysznicem, należało znacznie zmienić cały funkcjonalny układ mieszkania. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie studenckie, aby było jak najwygodniejsze, odpowiedź jest jednoznaczna – warto pomyśleć o dwóch łazienkach, nawet jeżeli miałyby być kameralne.

Zobacz też: Jak urządzić mieszkanie studenckie tanim kosztem? 10 niskobudżetowych rozwiązań

Strefa sprzyjająca nauce

Aby studenci mogli cieszyć się komfortowo zaaranżowaną przestrzenią sprzyjającą nauce, każdy z pokoi został wyposażony w wygodne biurko połączone z funkcjonalnym regałem. Dzięki takiej meblowej fuzji można z łatwością uporządkować wszystkie książki, notatki i podręczne akcesoria edukacyjne.

Oprócz tego w pokojach zagościły pojedyncze łóżka oraz pojemne szafy. Jeżeli jednak wciąż zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla studenta, aby był jak najbardziej ergonomiczny, możesz zainwestować w nowoczesne meble modułowe. Jak komentują architektki, takie rozwiązanie pozwala mieszkańcom na wprowadzenie personalizacji we wnętrzach poprzez odpowiednie zmiany układu sprzętów.

O czym pamiętać, urządzając studenckie mieszkanie?

Jak urządzić mały pokój dla studenta? Przede wszystkim tak, aby był funkcjonalny, zwłaszcza jeśli dzielą go ze sobą dwie osoby. Oprócz tego warto pomyśleć w szerszej perspektywie o reszcie lokalu i zaprojektować go tak, aby tworzył przyjazną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców.

Jeżeli planujesz wynajmować mieszkanie dla więcej niż pięciu-sześciu osób, oprócz dodatkowej łazienki (a na pewno toalety!), warto wygospodarować większą przestrzeń w kuchni – dokładnie tak, jak zrobiły to projektantki prezentowanego akademika. Dwa stanowiska w kuchennym wnętrzu zawsze pozostają gwarancją wygody podczas korzystania z blatu roboczego.

Jak komentują architektki, myśląc o całościowym projekcie, wygospodarowały przestrzeń na osobną pralnię, a także obszerny hol wejściowy oraz wydzieloną strefę wspólną. Ta ostatnia pełni w studenckim mieszkaniu niezwykle istotną rolę – pozwala na integrację i budowanie relacji pomiędzy młodymi domownikami. Urządzając lokal pod wynajem, rozsądnym zabiegiem było również decydowanie się na trwałe i odnawialne wykończenia. Łatwiej bowiem poddać renowacji drewnianą podłogę dobrej jakości niż wymienić panele.

Estetyka inspirowana nurtem retro

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie dla studenta i od czego zacząć, możesz wyjść od stylistycznego motywu przewodniego. W ten właśnie sposób postanowiły działać bohaterki naszego artykułu. Jak same komentują, ich projekt to zdecydowany ukłon w stronę PRL-owskiej estetyki. Punktem wyjściowym okazało się bowiem lastryko, które projektantki dostrzegły w niewyremontowanej łazience oraz trzy krzesła w stylu retro stojące w jednym z pokoi. Inspiracja zatem pojawiła się sama, a wraz z nią pomysł na całościowy projekt.

Chcąc nawiązać do konwencji rodem z lat 60., architektki zaprosiły do wnętrz jeszcze więcej stylowego lastryko, które jest obecnie na piedestale najmodniejszych trendów. Oprócz tego postanowiły odnowić wszystkie oryginalne grzejniki i postawić na charakterystyczną lamperię licowaną z linią parapetu. Nawiązań do PRL-u doczekały się również meble i dodatki – łóżka à  la tapczan, drewniane regaliki czy sznurkowe dywany. Do części wspólnej z kolei zawitał charakterystyczny stolik na trzech nogach i odnowione krzesła. Na ścianach natomiast można dostrzec zabawę kontrastami – pomarańczem i ciemnym odcieniem niebieskiego. Dzięki takiemu połączeniu barw przestrzeń pozostaje charakterna i nieoczywista.

Zaprojektowanie mieszkania do wynajęcia nie jest rzeczą łatwą – jak urządzić mieszkanie dla studenta i o czym trzeba pamiętać? Jak się okazuje, warto podążać nie tylko za funkcją, ale również aktualnymi trendami czy kolorystyką. Wówczas wnętrze ma szansę być nie tylko wygodne, ale i na czasie, co przecież szczególnie doceniają młodzi ludzie.

goryjewska.górnisiewicz

goryjewska.górnisiewicz

Od 2008 roku prowadzimy pracownię architektury wnętrz w Krakowie, którą z powodzeniem możemy nazwać rodzinną firmą, choć bez więzów krwi. Projektujemy i realizujemy „pod klucz” przede wszystkim wnętrza mieszkalne. Lubimy bawić się konwencjami, ale najbliższe naszemu sercu są projekty inspirowane naturą. Konfucjusz powiedział: Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu. Jesteśmy szczęściarami, bo praca jest naszą wielką pasją, którą dzielimy się na swoich social mediach: FB, Instagramie i YouTubie. Poza pracą projektanta, współtworzymy Akademię Architekta Wnętrz na Krakowskiej Akademii, gdzie czynnie działamy jako wykładowcy. Nasze twórcze szaleństwa wprowadzamy również w życie rodziny, prywatnie jesteśmy całkiem zwariowanymi mamami i żonami.

Odwiedź studio projektowe goryjewska.górnisiewicz na Facebooku i zobacz jego profil na Instagramie


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności