Bramy, drzwi i ogrodzenie – jak je dobierać? Dylematy nowoczesnego budownictwa.

Budowa domu to szereg decyzji związanych z jego ostatecznym wizerunkiem. Efekt końcowy może przejść najśmielsze oczekiwania, jeśli starannie dobierzemy kolory elewacji, stolarki okiennej, drzwi i bram. Najlepiej kierować się zasadami spójności estetycznej i harmonii – wówczas budynek, jako wizytówka mieszkających w nim ludzi, stanie się idealną kompozycją.

Kolory mają ogromną moc. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, gdy aranżujemy wnętrza. Wystarczy odpowiedni odcień, by pokój stał się jaśniejszy i przestronniejszy, a z nudnego i bez wyrazu przeistoczył się w pomieszczenie tętniące energetyzującą aurą. Podobnie jest podczas wyboru barw na zewnątrz. Niezależnie czy dom jest przedstawicielem nowoczesnego stylu, czy raczej wpisuje się w kanon klasycznych budowli, warto trzymać się jednolitej konwencji i zadbać o pełne dopasowanie wszystkich elementów, dlatego dziś razem z marką WIŚNIOWSKI odpowiemy na trzy podstawowe pytania dotyczące doboru bram, drzwi i ogrodzenia.

szare drzwi garażowe

Jak wybrać odpowiedni kolor drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne pełnią ważną rolę w ogólnej scenerii budynku. To one jako pierwsze witają gości i stanowią przedsmak tego, co czeka ich w środku. Ich styl musi nie tylko ściśle nawiązywać do charakteru architektury zewnętrznej, lecz także łączyć się z wystrojem pomieszczeń wewnątrz. Na liście wytycznych, którymi powinniśmy się sugerować, znajduje się także kolor elewacji. Gdy ściany pokrywa jasny odcień, warto wyróżnić drzwi i okna, by budynek nabrał wyrazistego charakteru, natomiast jeśli zależy nam na bardziej spokojnym i jednolitym efekcie, sięgnijmy po materiały o zbliżonej tonacji, dzięki czemu elementy te wtopią się w bryłę budynku.

Dotąd naczelną zasadą doboru odcienia **drzwi** było zestawienie ich na zasadzie **podobieństwa** do materiału, z któreg ...

Dotąd naczelną zasadą doboru odcienia drzwi było zestawienie ich na zasadzie podobieństwa do materiału, z którego wykonana jest stolarka okienna. Nowoczesne budownictwo – opierające się na założeniach związanych z prostotą i geometrią – wymaga więc zastosowania drzwi utrzymanych w konwencji nawiązującej do współczesnego wzornictwa: pozbawionego nadmiernej ornamentyki, z bielą, szarościami i grafitem na czele. Tam, gdzie dominuje drewno, warto pokusić się o prawdziwy surowiec lub okleiny imitujące naturalne motywy.

Coraz częściej w kanon tworzenia aranżacji domu wpisuje się wykreowanie idealnie dopasowanego trio, na które składają się ogrodzenie, bramy i drzwi. Pomocna w tym zakresie okazuje się rozbudowana oferta marki WIŚNIOWSKI – Home Inclusive 2.0 – obejmująca jednakowy design tych trzech komponentów, które można poszerzyć o panelowe drzwi boczne DoorPro oraz DoorTherm spójne wizualnie z wyglądem bramy segmentowej. 16 nowych, strukturalnych barw, podzielonych na cztery grupy kolorystyczne (Earth, Steel, Stone i Rugby) oferują możliwość zabawy odcieniami – od stonowanych, po odważne – które dzięki efektowi trójwymiarowości nadają rozwiązaniom głębi i unikatowego charakteru, tworząc tym samym estetyczną koncepcję.

burgundowa brama
Zobacz kolekcję WIŚNIOWSKI Home Inclusive 2.0 >>

Do czego dopasować bramę garażową?

Brama garażowa to kolejny, ważny składnik zewnętrznej układanki, który z uwagi na swoje gabaryty mocno wyróżnia się na tle domu. Wybrane rozwiązanie powinno być ściśle skorelowane z designem drzwi zewnętrznych, tak by dwa kluczowe portale cechowała jednorodność w zakresie koloru, materiału oraz formy. Odpowiednia kolorystka igra także z odczuciami, ponieważ jasne odcienie będą gwarantowały wrażenie lekkości, a ciemniejsze sprawią, że skrzydła rozwiązania wydadzą się masywne i cięższe.

Na tę wizualną grę wpływ mają także wybrane wzory i struktury. Ciekawe przetłoczenia czy ozdobne aplikacje mogą zdecydować o reprezentacyjnym charakterze podjazdu i przełamią monotonną architekturę. Bramy segmentowe, dzięki stylowemu wykończeniu i braku nadmiernych dekoracji, świetnie nawiążą do współczesnych metod stylistycznych, w których stawia się na elegancką prostotę.

szare drzwi garażowe
Estetyczny wygląd posesji stanowi wysmakowaną **ucztę dla oczu**, ale jednak to sprawne działanie i bezpieczeństwo są na ...

Estetyczny wygląd posesji stanowi wysmakowaną ucztę dla oczu, ale jednak to sprawne działanie i bezpieczeństwo są najważniejsze. Systemy marki WIŚNIOWSKI – oprócz kolorystycznej i wzorniczej dowolności oferty Home Inclusive 2.0 – obejmują niezawodną jakość, wysokie właściwości użytkowe uzyskane w oparciu o napęd nowej generacji METRO, redukują możliwość wystąpienia start energetycznych i gwarantują osiągnięcie najlepszych wskaźników związanych z tłumieniem dźwięków. Atutem rozwiązań jest też innowacyjny system Smart CONNECTED, oparty na technologii io-homecontrol, dający możliwość zdalnego sterowania bramami i drzwiami za pomocą aplikacji Connexoon Access marki Somfy dostępnej w telefonie. Szybko włączymy alarm, sprawdzimy czy zamknęliśmy drzwi, wpuścimy do domu dziecko, które znów zapomniało kluczy, a dzięki usłudze geolokalizacji brama otworzy się, gdy będziemy w pobliżu.

Dowiedz się więcej na temat napędu METRO nowej generacji >>

Co zrobić, by ogrodzenie pasowało do budynku?

Drzwi stanowią preludium do osobistej strefy komfortu, ale to jednak od ogrodzenia wszystko się zaczyna. Ten frontalny element posesji – narażony na spojrzenia przejezdnych i spacerujących sąsiadów – jest spoiwem scalającym zewnętrzną architekturę, dlatego powinien być dopasowany do bryły budynku, jego otoczenia, koloru elewacji i charakteru ogrodu. Drewniane sztachety umieszczone przed modernistyczną willą będą wyglądały niezbyt efektownie, a wokół domku w stylu angielskim lepiej nie montować masywnych betonowych bloków.

Współczesne budownictwo o oszczędnej formie i pozbawione nadmiernych dekoracji ceni surowe wzornictwo. Dom najczęściej otaczają proste, pionowe metalowe przęsła i kształtowniki, oddzielone murowanymi słupkami, zgrzewana siatka albo stylowe gabiony wypełnione drobnymi kamykami. Punkt ciężkości przenosi się na bramę wjazdową i furtkę. Wykonanie ich z materiału, z którego stworzone są chociażby drzwi zewnętrzne, będzie przypieczętowaniem spójnej całości i zagwarantuje stylowe rezultaty.

Szeroka gama wzorów ogrodzeń w kolekcji MODERN Home Inclusive 2.0 – dostępnych aż w dodatkowych 16 nowych odcieniach – pozwala na osobistą ekspresję i stworzenie wyjątkowych kompozycji, dzięki czemu posesja może zyskać indywidualnych cech. Wzbogacenie powierzchni w ozdobne aplikacje i ornamenty, inicjały czy nietuzinkowe wzory umieszczone w centralnym miejscu to zabieg, który przeważy o unikalnym charakterze podwórza, a wrażenie to spotęguje wykorzystanie tych samych motywów i kolorów na elementach elewacji czy drzwi. Z kolei za praktyczną odsłonę ogrodzenia odpowiada wielofunkcyjny Multi Box, czyli z pozoru tradycyjny słup, skrywający wiele zalet. To element zintegrowany ze skrzynką pocztową, a także wideo domofonem oraz włącznikiem kodów, które dzięki podświetleniu LED pozwolą na sprawne użytkowanie po zmroku, a także podkreślą nowoczesny wygląd furtki.

szare ogrodzenie

Stolarka okienna, drzwi zewnętrzne, bramy i ogrodzenie to łańcuch powiązany. Każdy z jego elementów wpływa na ostateczny wizerunek posesji, dlatego ważne jest zachowanie spójności kolorystycznej i przestrzeganie zasad związanych z doborem barw. Oprócz technologicznego zaawansowania stawiajmy na design, by nie tylko wnętrza, lecz także otoczenie wokół budynku tworzyły niebanalną część codzienności.

>> WIŚNIOWSKI <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Dokładnie coś takiego bym chciała u siebie na placu,widziałam takie ładne ogrodzenie z szarych desek kompozytowych na stronie dobretarasy. Mąż mówi, że to nawet trwalsze niż drewno i to bez impregnacji, więc kolejna zaleta, ciekawe jaki koszt
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów