⌛ Ostatnie dni promocji CYBER WEEK! Nie zwlekaj!
WIŚNIOWSKI
WIŚNIOWSKI
Opublikowany:  

Jak wybrać okna? Sprawdź i podejmij najlepszą decyzję


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką WIŚNIOWSKI.


Okna odpowiadają za 30% utraty ciepła z budynku, a stanowią tylko 4% wartości kosztów poniesionych na wybudowanie całego domu. Z tego powodu właściwy dobór okien stanowi kluczowy element przy budowie lub remoncie. Niezależnie od tego, czy stawiasz na estetykę, czy funkcjonalność, odpowiednio dobrane okna będą miały znaczący wpływ na Twoje codzienne życie.

Wybierając okna, zwróć również uwagę na kwestie takie, jak: ilość naturalnego światła, które wpada do wnętrza, bezpieczeństwo, izolacja termiczna oraz izolacja akustyczna. Ale po kolei.

Określ swoje potrzeby

Określ swoje potrzeby już na etapie projektowania. Być może to brzmi banalnie, ale warto poświęcić chwilę i zastanowić się, gdzie zlokalizować okna, ile ich będzie i jakiej będą wielkości. Te decyzje wpływają zarówno na wygląd domu, ale też na koszty jego utrzymania. Od nich też zależy, z jakiego tworzywa będą Twoje okna i na jakie funkcje powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Profile i okucia, czyli nieco o fundamentach

Konstrukcja okna opiera się na profilach i okuciach. To te elementy decydują o trwałości i funkcjonalności okna, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi. Równie ważne jest wzmocnienie znajdujące się wewnątrz profili.

Najwyższej jakości profile to klasa A. Określa ona grubość ścianek konstrukcyjnych. Zwróć uwagę na głębokość i zgrzewy, od których zależy szczelność okna. Zgrzew naroży metodą bezwypływkową V-Perfect to nie tylko precyzja, ale też estetyka – zgrzew jest prawie niewidoczny dla oczu.

Okucia to element, który bezpośrednio wpływa na wygodne otwieranie i zamykanie okien. Pracuje w ruchu, dlatego ważne jest, by był maksymalnie wytrzymały. Sprawdź, czy okna, które planujesz wybrać dla swojego domu, wyposażono w okucia spełniające przydatne funkcje: mikrowentylację, blokadę niewłaściwej obsługi klamki z podnośnikiem skrzydła, zatrzask pozycji uchylnej, dwa zaczepy antywyważeniowe na każde skrzydło, blokadę antyprzeciągową, czy zatrzask balkonowy z uchwytem od strony zewnętrznej w przypadku balkonów. Są firmy, które już w standardzie wyposażają swoje produkty w te rozwiązania. Mowa tutaj między innymi o marce WIŚNIOWSKI – producencie z ponad 34-letnim doświadczeniem na rynku.

Szyba – okno na bezpieczeństwo

Jednym z istotnych czynników wpływających na parametry okna są z pewnością szyby, które stanowią około 85% powierzchni nowoczesnego okna.

Samą szybę możesz dostosować do własnych preferencji, wybierając szkło o różnym stopniu zaciemnienia. Jeżeli szukasz skutecznego rozwiązania chroniącego Twój dom przed włamywaczami, wybierz szyby antywłamaniowe. Antywłamaniowe pakiety szybowe zostały zaprojektowane tak, aby opierały się próbom włamania. Składają się z kilku warstw szkła, połączonych specjalną folią odporną na uderzenia. To rozwiązanie sprawia, że nawet jeśli szyba zostanie uszkodzona, nie pęknie na wiele kawałków, chroniąc wnętrza przed włamywaczami. Tego rodzaju szyby są też odporne na intensywne zjawiska atmosferyczne, takie jak: wiatr, grad, opady deszczu czy śniegu. Dzięki temu nie musisz martwić się o ewentualne uszkodzenia, które mogłyby narazić Twoje mienie na straty. Dodatkowym zabezpieczeniem okien są rolety zewnętrzne typu PROTECTA, ale to już materiał na osobny artykuł.

Zadbaj o ciepło

Energooszczędne okna docenisz, gdy za oknem brzydka, jesienna lub zimowa aura. Pewnie zazwyczaj nie zastanawiasz się nad tym, co wpływa na to, że zimno nie przedostaje się do środka, a ciepło nie ucieka na zewnątrz. Poziom izolacji okna określa tzw. współczynnik przenikania ciepła [U] wyrażony w W/m2K. Im niższa jest wartość U, tym cieplejsze jest okno. Przyjmuje się, że w dzisiejszym budownictwie mieszkaniowym wartość współczynnika przenikania ciepła nie powinna być wyższa niż 0,9 W/m2K. W oknach WIŚNIOWSKI jest ona jeszcze niższa. W przypadku okna PRIMO 82 wynosi ona nawet 0,76 W/m2K, a dla systemów podnoszono przesuwnych HST PRIMO SkymotionMax już od 0,69W/m2K.

Światło to podstawa

Minimalne doświetlenie pomieszczeń to 1 m2 okna na każde 8 m2 podłogi. Jeżeli jednak masz taką możliwość, zadbaj o to, by okna były jak największe. Naturalne światło jest niezwykle ważne dla zdrowia i samopoczucia. Dobre oświetlenie wnętrz pozytywnie wpływa na koncentrację, nastrój oraz jakość snu. A gdy chcesz odpocząć, bez problemu ograniczysz dostęp światła, regulując go za pomocą rolet zewnętrznych. Zapewnią one także większe wyciszenie pomieszczenia.

Wybierając okna, warto sprawdzić dodatkowo, czy posiadają one specjalne powłoki zabezpieczające przed dostawaniem się do wnętrza szkodliwych promieni UV.

Cisza jest cenna – zwróć uwagę na akustykę okien

Izolacja od odgłosów dochodzących z zewnątrz jest szczególnie istotna, jeżeli w okolicy znajduje się ruchliwa, głośna ulica. Jednym z istotnych czynników mających wpływ na zdrowie człowieka jest hałas, dlatego przy wyborze okien warto skupić się na parametrach izolacji akustycznej. Okna marki WIŚNIOWSKI charakteryzują się współczynnikiem izolacji akustycznej na poziomie 38 dB w standardzie, co oznacza, że hałas docierający z zewnątrz jest redukowany dokładnie o tę wartość. Dla porównania normalna rozmowa to około 40-60 decybeli, krzyk dziecka – 80 decybeli, a natężenie ruchu ulicznego to 80-90 decybeli. Na poziomie 100 decybeli dźwięki stają się niekomfortowe dla ludzkiego ucha.

Design, czyli liczy się spójność

Kolorystyczne dopasowanie okien do całego domu jest kluczowe dla stworzenia spójnego wyglądu budynku. Odpowiednio dobrany kolor okien może podkreślić jego architekturę i dodatkowo wzbogacić estetykę. Podczas wyboru koloru okien weź pod uwagę styl i charakter domu oraz otoczenie, w jakim się znajduje. Jeśli projekt Twojego domu to styl klasyczny, możesz zdecydować się na okna w stonowanych kolorach, takich jak biel, krem czy szarość. Te kolory są ponadczasowe, eleganckie i pasują do wielu rodzajów elewacji.

Jeśli Twój dom jest zbudowany w stylu nowoczesnym, możesz wybrać odważniejsze kolory okien, na przykład: czarny, antracytowy lub złoty. Dodadzą charakteru i nowoczesności, podkreślając styl budynku. Aktualnie trendem jest wybór innego koloru okien na zewnątrz, a innego wewnątrz, tak zwany bikolor, co gwarantuje idealne dopasowanie. Warto postawić na marki, które nie zmuszają do pójścia na kompromis w tym zakresie. W ofercie WIŚNIOWSKI znajduje się ponad sto kolorów, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Okna WIŚNIOWSKI są wzorniczo, funkcjonalnie i jakościowo spójne z pozostałymi produktami marki: bramami, drzwiami i ogrodzeniem. Dzięki holistycznie przemyślanemu systemowi HOME INCLUSIVE™, stworzysz idealny zestaw dla swojego domu nie tylko pod względem designu – przede wszystkim zyskasz pewność, że każdy wybrany komponent jest równie trwały i adekwatnie funkcjonalny.

A kiedy już wybrałeś okna...

To jeszcze nie koniec! Na etapie budowy koniecznie zadbaj o prawidłowe przygotowanie otworów okiennych pod szczelny montaż okien. Ustal „poziom zero”, czyli wysokość docelowego wykończenia podłogi, a następnie, za pomocą reperów – miejsce, w którym zaczyna się okno. Musisz pamiętać, że odpowiednio przygotowane otwory pod montaż okien w ościeżu to otwory otynkowane, które w kolejnym etapie zaleca się zagruntować. Warto przygotować je w konsultacji z firmą montującą okna.

Gotowe! Teraz dokonanie pomiaru okien to pestka. Przy tak przygotowanym placu budowy nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć.

Inwestycja na lata

Dobry wybór okien to inwestycja na przyszłość, mająca istotny wpływ na finanse, komfort mieszkańców i estetykę domu. Wybierając wysokiej jakości i trwałe okna, możesz być pewien, że będą one służyły przez wiele lat. Z tego powodu gwarancja na okna marki WIŚNIOWSKI jest udzielana aż na 7 lat. Ale to tylko dmuchanie na zimne, dopracowane w każdym szczególe okna WIŚNIOWSKI będą cieszyły Cię znacznie dłużej.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką WIŚNIOWSKI.Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Termoizolacja – jak podążać za nowym trendem w budownictwie?

Termoizolacja – jak podążać za nowym trendem w budownictwie?

Sponsorowane Brama garażowa – czym powinna się charakteryzować? Podpowiadamy

Brama garażowa – czym powinna się charakteryzować? Podpowiadamy

Sponsorowane Projektowanie domu – o czym warto pamiętać? Harmonia posesji i otoczenia

Projektowanie domu – o czym warto pamiętać? Harmonia posesji i otoczenia

Sponsorowane Jak wybrać dobre ogrodzenie?

Jak wybrać dobre ogrodzenie?

Sponsorowane Inteligentny dom – dlaczego warto zainwestować w automatykę budynkową?

Inteligentny dom – dlaczego warto zainwestować w automatykę budynkową?

Sponsorowane Jak wybrać idealne okna? Poznaj zalety okien wykonanych z PVC

Jak wybrać idealne okna? Poznaj zalety okien wykonanych z PVC

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.