Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Zakładanie trawnika. Jak i kiedy siać trawę?

Trudno wyobrazić sobie otoczenie domu bez zadbanego, równego, gęstego trawnika. Zielony dywan upiększy posesję i stanie się świetną wizytówką jej właścicieli. Podpowiadamy, jak założyć trawnik, kiedy oraz jak siać trawę, oraz czy wygodniejsze jest zakładanie trawnika z siewu, czy z rolki.

Zakładanie trawnika: krok po kroku

Krok 1: planowanie. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zaplanować poszczególne strefy posesji oraz wyznaczyć granice trawnika. Najczęściej trawę projektujemy bezpośrednio przed domem, w tzw. strefie reprezentatywnej i widocznej zza ogrodzenia, tworząc dzięki temu wyjątkowo prostą, ale bardzo estetyczną ozdobę budynku.

Krok 2: oczyszczenie i przekopanie podłoża. Teraz przed nami nieco bardziej wyczerpujące czynności. Prace rozpoczynamy od przygotowania podłoża pod trawnik. Oczyszczamy je z kamieni, gałązek oraz wszelkich zanieczyszczeń. Następnie przekopujemy glebę i rozdrabniamy grudki ziemi, co umożliwi jej równomierne osiadanie. Na tym etapie warto również pomyśleć o zainstalowaniu podziemnej instalacji nawadniającej.

mały trawnik przed domem jednorodzinnym
Równie położony trawnik to piękna dekoracja domu.

Krok 3: poprawienie odczynu gleby. Na tym etapie warto sprawdzić odczyn podłoża (np. za pomocą papierków lakmusowych, które nabędziemy w sklepie ogrodniczym), wpłynie on bowiem na rozwój roślinności. Ideałem (w kontekście zakładania trawnika) jest podłoże o odczynie pH od 5,5 do 7,0. Możliwe więc, że glebę będziemy musieli zakwasić lub przeprowadzić jej wapnowanie specjalnym nawozem, po prostu rozsypując go lub mieszając z ziemią, ściśle kierując się przy tym zaleceniami producenta odnośnie do proporcji.

Krok 4: poprawienie struktury podłoża. Możliwe też, że musimy poprawić strukturę podłoża. Sianie trawy najlepsze rezultaty daje przy podłożu piaszczysto-gliniastym. Jeśli więc gleba jest zbyt ciężka, uzupełniamy ją o drobny żwir, z kolei przy zbyt dużej zawartości piasku przyda się dodatek torfu. Aby połączyć dwa rodzaje podłoża, ponownie je przekopujemy.

Krok 5: krótka przerwa. Następnie warto zrobić sobie dwutygodniowy odpoczynek. Po tym czasie będziemy mogli usunąć młode pędy chwastów.

Krok 6: utwardzenie podłoża. W tym celu wystarczy dokładnie ubić je butami lub – przy większej powierzchni – użyć beczki lub desek. Dobrą inwestycją jest również walec do trawy.

Krok 7: wybór nasion. Zanim rozpoczniemy sianie trawy, musimy się jeszcze zastanowić, jakie nasiona będą najlepsze. Pamiętajmy, że niektóre z nich lubią duże nasłonecznienie, inne zaś najlepiej rozwijają się na zaciemnionym i nieco bardziej wilgotnym terenie. O polecane gatunki traw zapytajmy sprzedawcę lub zasugerujmy się opisem na opakowaniu nasion. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia z zakładaniem trawników, sięgnijmy po nasiona uniwersalne, które powinny sprawdzić się w niemal każdych warunkach.

Kiedy siać trawę?

Początkujący ogrodnicy bardzo często zastanawiają się, jaki termin jest najlepszy na zakładanie trawnika. Kiedy najlepiej siać trawę? Eksperci zalecają przeprowadzanie prac w jednym z dwóch okresów.

Naturalnym momentem z pewnością jest wiosna, co wynika z dużej wilgotności powietrza i gleby. Upewnijmy się jednak, że czas wiosennych przymrozków już minął, inaczej może dojść do przemarznięcia młodych kłączy. Sprawdźmy ponadto, czy nie zapowiadano intensywnych opadów, inaczej nasiona zostaną wypłukane z podłoża. Kiedy siać trawę na wiosnę? Możemy zacząć już w kwietniu, ostatni dzwonek to zaś początek czerwca.

Z kolei do kiedy można siać trawę? Okazuje się, że dobrym momentem jest też końcówka lata. Drugi wysiew przeprowadzamy od połowy sierpnia do października – przemawiają za tym raczej ustabilizowane warunki pogodowe, w tym temperatura.

Zakładanie trawnika z siewu: jak siać trawę?

Jak siać trawę? Sianie trawy jest chyba najmniej skomplikowanym etapem zakładania trawnika. W pierwszej kolejności dzielimy teren na kilka odcinków, kwadratów o takiej samej wielkości. Możemy je zaznaczyć za pomocą sznurka rozciągniętego na ziemi. Następnie podzielmy ilość nasion, którą dysponujemy – tak, aby wystarczyły nam do równomiernego obsiania całego terenu.

Przystępujemy do wysiewania nasion. Wysiewamy je w jednym kierunku, równomiernymi ruchami dłoni, po czym obracamy się tak, aby ułatwić sobie wysiew w kierunku prostopadłym do poprzedniego (czyli wysiewamy krzyżowo). Kiedy równomiernie pokryjemy cały obszar, zabieramy się za grabienie podłoża, które pozwoli nam na przykrycie nasion ziemią. Na koniec utwardzamy podłoże za pomocą deski, delikatniej niż podczas ubijania ziemi w czasie jej przygotowywania, i je podlewamy – niewielkim, ale równomiernym strumieniem wody. Zalecane jest regularne podlewanie nowego trawnika – codziennie przez parę pierwszych tygodni, najlepiej wieczorem (później zaś co 2-3 dni).

Zakładanie trawnika z rolki

Jeśli do obsadzenia mamy sporych rozmiarów powierzchnię, ponadto zależy nam na szybkich i przede wszystkim pewnych efektach, możliwe, że lepszym pomysłem niż ręczny wysiew będzie zakładanie trawnika z rolki. Metoda ta jest najmniej kłopotliwa – po prostu rozwijamy rolki na uprzednio prawidłowo przygotowanym podłożu (obowiązują tu te same, uniwersalne zasady), kierując się od budynku lub ogrodzenia ku środkowi posesji. Pasy trawnika należy układać bardzo blisko siebie, tak aby nie powstawały pomiędzy nimi szpary. Na koniec lekko dociskamy grabiami trawę do podłoża. Ułożony trawnik warto dodatkowo wyrównać walcem do trawy, czyli wykonać tzw. wałowanie.

Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z ogrodnictwem, często zastanawiają się, czy możliwe jest zakładanie trawnika na starym trawniku. Teoretycznie – jak najbardziej. Rozłożona na poprzednim trawniku trawa z rolki wkrótce by wykiełkowała. Jednak musimy zwrócić uwagę na naturalne nierówności terenu. Taki trawnik byłby nieregularny, miałby górki i dołki, a jego koszenie byłoby dość uciążliwe. Oczyszczenie, przekopanie oraz w wielu przypadkach także wzbogacenie podłoża to więc czynności, bez których trudno wyobrazić sobie efektowny, piękny trawnik.


Pamiętaj! Trawnik z rolki najlepiej kłaść w ciągu jednego dnia! Rolki z trawą przechowujmy w zacienionym miejscu.

Zakładanie trawnika – cennik

Do zielonego, gęstego dywanu trawy oprócz aspektów estetycznych przekonują nas również kwestie finansowe. To stosunkowo tani sposób na upiększenie posesji, tym bardziej, jeśli robimy to sami. Jeśli zaś planujemy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, pamiętajmy, że ceny zakładania trawnika mogą różnić się w zależności od regionu Polski oraz oczywiście od wybranej metody. Więcej będzie nas kosztował trawnik z rolki (od 19 do 30 zł/m2) niż z siewu (od 8 do 10 zł/m2), poza tym musimy jeszcze wziąć pod uwagę koszty przygotowania podłoża (od 2,5 do 5 zł/m2).

Kiedy i jak siać trawę? O czym pamiętać? Czy lepszy będzie trawnik z siewu, czy z rolki? Zanim zabierzemy się za prace w ogrodzie, dokładnie przeanalizujmy zalety i mankamenty poszczególnych rozwiązań i sprawdźmy, jak założyć najpiękniejszy trawnik, którego pozazdroszczą nam wszyscy sąsiedzi.


Inne artykuły w tej kategorii

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Jak posprzątać kuchnię w 15 minut? Zdradzamy skuteczne triki

Jak posprzątać kuchnię w 15 minut? Zdradzamy skuteczne triki

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który wybrać? Podpowiadamy

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który wybrać? Podpowiadamy

Deski na ścianę – jakie wybrać i jak zrobić ścianę z desek?

Deski na ścianę – jakie wybrać i jak zrobić ścianę z desek?

Kwiaty cięte: jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Kwiaty cięte: jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Jak wentylować piwnicę? Wentylacja piwnicy bez tajemnic!

Jak wentylować piwnicę? Wentylacja piwnicy bez tajemnic!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.