W tym sęk - jakie deski podłogowe wybrać?

Deski podłogowe są obecnie dostępne w każdym stylu i przedziale cenowym. Podłogi drewniane zapewniają naturalnie piękny efekt, dają poczucie ciepła, są przyjazne środowisku i alergikom, niełatwo poddają się też upływowi czasu. Jednak deska desce nierówna. Czy sękate drewno jest gorsze niż jednorodne?

drewniana podłoga w salonie połączonym z kuchnią

Cechy szczególne drewnianej podłogi

Jest wiele odmian twardego drewna nadającego się na podłogę. Różnią się one stopniem wytrzymałości, odporności na wodę, odcieniami, usłojeniem, występowaniem lub brakiem sęków. To cechy indywidualne poszczególnych gatunków oraz pojedynczych okazów drzew. Na parametry i wygląd drewna składa się wiele czynników, m.in. klimat, miejsce i proces wzrostu. Niektóre podłogi drewniane są naturalnie pokryte sękami nadającymi deskom charakterystyczny wygląd. Nie oznacza to jednak, że takie drewno jest słabsze czy niskiej jakości. Sęk to nic innego jak ślad po wrośniętej w pień gałęzi. Jest zazwyczaj ciemniejszy i ma własny system usłojenia. Trwale złączony z otaczająca tkanką pnia nie obniża parametrów wytrzymałościowych drewna i nie ma negatywnego wpływu na właściwości mechaniczne podłogi.

Podłogi drewniane >> bogata oferta

Kiedy lepsza bez sęków?

Inaczej oczywiście ocenia się jakość drewna konstrukcyjnego - sękatość nie jest w tym przypadku pożądana, ponieważ może obniżać wytrzymałość struktury na obciążenia, zwłaszcza gdy chodzi o sęki niewrośnięte, które powstają na skutek przedwczesnego odpadnięcia gałęzi, nim zdąży ona nierozerwalnie wrosnąć w pień. W przypadku podłóg drewnianych sęki częściej stanowią jednak zaletę niż wadę.

podłoga z jasnego drewna w salonie w stylu skandynawskim

Klasy a sęki

Deski podłogowe są sortowane na podstawie określonych cech. Klasy drewna odnoszą się wyłącznie do jego wyglądu, a nie parametrów wytrzymałościowych czy akustycznych. Klasa I charakteryzuje się jednorodnością, jednolitą barwą i z rzadka występującymi sękami o średnicy nie większej niż 3 mm. Do klasy IV zalicza się z kolei drewno o nierównym, pofalowanym usłojeniu, naturalnie zróżnicowanym kolorze i licznych, dużych sękach. Klasy II i III mają cechy pośrednie.

Select, natural czy rustic?

Przekonanie, że drewno ostatniej klasy oznacza mniejszą trwałość, jest dość powszechne. Aby klienci nie sugerowali się tym, producenci odchodzą często od posługiwania się takim podziałem. Na ogół przypisują drewno do danej grupy stylistycznej, na przykład select, natural czy rustic, dzięki czemu dany rodzaj podłóg drewnianych nie jest oceniany pozytywnie lub negatywnie. Nazwa skuteczniej niż numer klasy nakierowuje na charakter wnętrza, z którym dana podłoga będzie dobrze współgrać.

Wybierz najlepsze deski podłogowe >>

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Anna Kowalska

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów