Kałuże na posesji - jak zapobiegać ich powstawaniu? Poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga od nas przemyślanego projektu i wyboru materiałów na lata. Wiele czasu poświęcamy wówczas na aranżację wnętrza domu, kwestie związane z zagospodarowaniem terenu posesji zostawiając na sam koniec. Zapominamy, że źle zaplanowana przydomowa przestrzeń może stać się przyczyną problemów – na przykład z zalegającą wodą. Gromadząca się deszczówka będzie utrudniać codzienne funkcjonowanie – parkowanie i poruszanie się po działce. Najpoważniejsze mogą być jednak długofalowe konsekwencje, czyli zmiany w nawierzchni, a czasami nawet w fundamentach domu. Jak skutecznie uporać się z zalegającą na posesji wodą? Podpowiadamy!
W naszym klimacie deszczowe dni są na porządku dziennym o każdej porze roku, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną. Pamiętajmy, że kilkudniowe oberwanie chmury wpływa negatywnie nie tylko na nasz nastrój, ale także na otaczającą nasz dom działkę. Duże kałuże mogą pojawić się na posesji z paru powodów. Przede wszystkim należy wymienić nieprawidłowo wykonaną podbudowę, czyli niezachowanie spadków poprzecznych terenu, niewłaściwy system odwodnienia lub wykorzystanie słabo przepuszczalnego materiału. Źródłem kłopotów może być również niedostosowanie projektu do ukształtowania działki. Choć wspomniane niedociągnięcia mogą wydawać się błahe, często prowadzą do poważnych trudności spowodowanych zalegającą lub marznącą wodą. Jak uniknąć kosztownych napraw i zmartwień z nimi związanych? Razem z marką Polbruk przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym przedstawiamy skuteczne, niedrogie i estetyczne rozwiązanie tego problemu.
Zapobiegajmy kałużom
Jeżeli nie chcemy, aby w deszczowe dni posesja zmieniała się w rwącą rzekę, zaplanujmy system odwodnienia i odprowadzania wody. Warto pamiętać, że kwestie te są określone przez prawo, które mówi, że wody opadowej nie wolno odprowadzać na ulicę, do kanalizacji lub na sąsiednią działkę. Zgodnie z polskim prawem do usunięcia nadmiaru wody deszczowej zobligowany jest właściciel posesji, który może rozprowadzić ją po swoim terenie lub odprowadzić do rowu melioracyjnego bądź kanalizacji deszczowej ogólnospławnej. Jeżeli zdecydujemy się na drugie lub trzecie rozwiązanie, musimy otrzymać zgodę urzędu, który odpowiada za rów melioracyjny lub kanalizację. Co więcej – wiele gmin pobiera podatek za użytkowanie sieci kanalizacyjnej. Na szczęście istnieje jeszcze jedna opcja, z której warto skorzystać, ceniona przede wszystkim za efektywność i walory estetyczne. Mowa o ażurowych płytach betonowych.
Koniec kłopotów z zalegającą wodą dzięki nowoczesnym płytom
Płyty i kostki z betonu, które zawierają wygodne szczeliny to popularne rozwiązanie, skutecznie likwidujące problem gromadzącej się na działce wody. Szczeliny w zależności od upodobań możemy wypełnić trawą, gresem bądź drobnymi kamykami. Nawierzchnia wyłożona ażurowymi płytami betonowymi świetnie odprowadza wodę, dzięki czemu w znacznym stopniu minimalizujemy ryzyko powstawania kałuż. Nie są to jednak jedyne atuty kostek brukowych – ich użycie to także recepta na estetyczną, przydomową przestrzeń. Osoby, które interesują się designem i cenią oryginalne wzornictwo powinny zapoznać się z najnowszym produktem dostępnym w ofercie marki Polbruk – EXTRANO to niezwykłe płyty, które zachwycają nie tylko walorami funkcjonalnymi – posiadają bowiem 11% powierzchni przepuszczalnej na m2, ale także atrakcyjnym wyglądem. Płyty POLBRUK EXTRANO wyróżniają się niebanalnym ażurowym wzorem i intrygującymi liniami. Dzięki nim uzyskamy nietuzinkową przestrzeń, zrywającą ze schematami i stawiającą na wyjątkowość i niepowtarzalność. Elementy POLBRUK EXTRANO stworzą znakomity duet z nowoczesną bądź industrialną elewacją domu, umożliwiając zarazem przenikanie wody do gruntu. Dostępne są w trzech kolorach – białym, stalowym i bazaltowym.
Płyty ażurowe dla tradycjonalistów
W ofercie marki Polbruk znajdziemy również inne płyty betonowe, charakteryzujące się trwałością, solidnością oraz klasycznym wykończeniem. Minimaliści, którzy preferują geometryczne kształty oraz prostotę, powinni postawić na POLBRUK MEBA. Uniwersalna kolorystyka oraz modernistyczne wzornictwo tego produktu będą świetnie współgrać z każdym otoczeniem. Wjazd na posesję można ułożyć także z płyt POLBRUK GREENGO, które wypełnione trawą lub drobnymi kamyczkami będą stanowić wyśmienity sposób na uzyskanie ekologicznego, zielonego parkingu. Dopełnieniem oferty ekologicznej Polbruk są geometryczne kostki brukowe POLBRUK EKOL, które umożliwiają stworzenie atrakcyjnych mozaik. Wszystkie te produkty zapewniają swobodne przenikanie wody do gruntu, dzięki czemu skutecznie chronią ekosystem.
Kałuże mogą stanowić poważny problem dla właścicieli posesji, jednak odpowiednio dobrane płyty ażurowe szybko i skutecznie zminimalizują gromadzenie się wody deszczowej na podjeździe i chodniku. W ofercie renomowanej marki Polbruk znajdziemy bogaty wybór płyt i kostek brukowych, dzięki czemu z łatwością dopasujemy odpowiedni model i kolor do naszej wizji przydomowej przestrzeni. Osoby lubiące nowinki i oryginalne rozwiązania powinny sięgnąć po płyty POLBRUK EXTRANO, natomiast miłośnicy klasyki mają do dyspozycji modele GREENGO, MEBA i EKOL. Pamiętajmy, że starannie ułożone elementy betonowe to nie tylko ekologiczny i niedrogi pomysł na odprowadzenie wody, ale także fantastyczny sposób na udekorowanie i uatrakcyjnienie naszej posesji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.