Trwają Sel Days w Selsey! Rabaty do -50%, raty 0%! Znajdź coś dla siebie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Polbruk Polbruk
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mała architektura w ogrodzie – jak wykorzystać murki, obrzeża, palisady i donice?

Nawet starannie wypielęgnowany trawnik i z dbałością zaprojektowany taras nie zapewnią takiego efektu, jak decydujące o całości detale w postaci murków, palisad, obrzeży czy donic poustawianych w poszczególnych zakamarkach zieleńca. To część produktów z kategorii tych, które pozwolą wyczarować magiczny klimat – trzeba tylko umiejętnie wykorzystać drzemiący w nich potencjał, bo mała architektura to zawsze wielki efekt!

Inne spojrzenie na rabaty

Ogród bez kwiatów lub krzewów to jak dom bez okien. Jest niepełny! W tej przestrzeni choćby najmniejsze sadzonki są konieczne, bo ożywiają całość i przede wszystkim stanowią kluczową dekorację zieleńca. We współczesnym trendzie na minimalistyczne koncepcje nie ma jednak miejsca na posadzone bez przemyślenia rośliny – trzeba wygospodarować im odpowiednią przestrzeń, a także zadbać o należytą ekspozycję. I tu pojawia się problem, bo kupione w sklepie donice czy wazy – zamiast dodać uroku – będą ograniczały harmonię nowoczesnych aranżacji. Przy większej wichurze będą się też przewracać, a zimą, podczas mrozów, mogą stracić na jakości, jeśli nie schowasz ich w domu. Co okaże się doskonałym wyjściem z sytuacji? Beton, a właściwie betonowe donice Tigela.

Beton po wielu latach zapomnienia stał się hitem, zarówno w domu, jak i wokół niego. Prefabrykaty betonowe służą do wyznaczania krętych alejek, budowy podjazdów i tarasów, a także umiejętnie dopełniają przestrzeń. To często estetyczny spójnik całości kompozycji. Zgeometryzowane donice Tigela podkreślą nowoczesny charakter aranżacji. Proste kształty produktów łatwo dopasować do każdej zabudowy, ale szczególnie dobrze wypadną w towarzystwie surowego minimalizmu architektonicznego. Nie są im straszne silne podmuchy wiatru i uderzenia, przez co przetrwają bez szwanku w każdej temperaturze i warunkach.

Do zbudowania niebanalnych rabat i kwietników można także wykorzystać murek Albero. Te gotowe elementy o wysokości 41 cm i długości 18 cm pozwalają na swobodę w kreowaniu kształtów i wymiarów zieleńca – od kwadratowych, po prostokątne czy efektownie ciągnące się linie i opaski wzdłuż tarasu.

Sposób na miejsce relaksu w ogrodzie

Na tworzeniu stylowych donic nie kończą się możliwości wykorzystania murka Albero. Choć jego pierwotne funkcje wiążą się z zapobieganiem osuwania się ziemi – zwłaszcza na nierówno ukształtowanych terenach i skarpach – to warto zbudować z niego też inne elementy małej architektury. Sprawdzi się jako baza do stworzenia praktycznych rozwiązań, jak palenisko lub grill, dekoracyjnych konstrukcji typu fontanna lub zasłona niezbyt atrakcyjnych części posesji, albo zastąpi meble ogrodowe. Z jego pomocą wykonasz solidne podstawy do ławeczek czy stolików, które urozmaicą strefę relaksu w ogrodzie.

Potencjał murka Albero drzemie nie tylko w licznych zastosowaniach produktu, lecz także w estetyce nawiązującej do naturalnych materiałów. Wygląd tych betonowych bloczków inspirowany jest łupkiem skalnym, co dodaje każdej konstrukcji nieco romantycznego sznytu. Ich historyzujący charakter to doskonały element kontrastu dla ogrodów nowoczesnych lub minimalistycznych, a także harmonijne dopełnienie parceli zaaranżowanej w stylu rustykalnym, angielskim lub śródziemnomorskim.

Podział na strefy

Elementy małej architektury to także obrzeża, które mogą posłużyć do przełamania monotonii zielonych pasów trawy rozpościerających się w ogrodzie. Dzięki ich wykorzystaniu z łatwością podzielisz działkę na strefy, a także zbudujesz ciekawe przejścia i ścieżki czy nawet zaprowadzisz porządek wśród roślin, zwłaszcza tych ekspansywnych, które rozrastają się w okamgnieniu i trudno je okiełznać. Najczęściej montuje się je na granicy chodnika oraz trawy lub rabaty ogrodowej, co wprowadza ład przestrzenny, a przy okazji stanowi dopełnienie całości.

Do wykonania obrzeży można wykorzystać wiele rozmaitych rozwiązań. Mogą być wykonane z naturalnych kamieni, cegły czy gotowych elementów, np. obrzeża Treo lub palisady Hestra, które znajdują się w ofercie Polbruk. Te modne, zgeometryzowane formy dostępne są w wielu odcieniach, przez co łatwo je dopasować do stylu posesji i wybranej nawierzchni. Stłumione szarości będą harmonizowały ze standardowymi kostkami brukowymi, a ich ciemniejsze warianty mogą być punktem kontrastu dla jaśniejszych płyt, co nada posesji dynamicznego charakteru. Palisada Hestra dostępna jest też w naturalnych odcieniach brązu, który może stać się uzupełnieniem w bardziej klasycznych realizacjach.

Stopnie schodowe i ich potencjał

Teren ogrodu nie zawsze jest płaską działką, której przy pomocy elementów małej architektury dodamy charakteru. Bardzo często to również wzniesienia i różne poziomy, które wymuszają na inwestorach nieco więcej kreatywności w zagospodarowaniu powierzchni. Pomocne w zaadaptowaniu takich terenów mogą być m.in. stopnie schodowe Grando. Ten praktyczny element uzupełni linię tarasu czy pozwoli na oryginalne wykończenie poziomów. Dzięki temu posesja wyda się na większą, niż jest w rzeczywistości, a także łatwiej się będzie po niej poruszać.

Zaletą stopni Grando jest to, że są łatwe w montażu. Nie trzeba do nich wykonywać podkonstrukcji, co nie tylko skraca czas wykonania prac, ale też nie podwyższa kosztów. Ich praktyczność wzmacniają także walory samego materiału, czyli betonu. Nie wymaga on impregnacji i nie sprawia kłopotów w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie ważne w miejscach tak intensywnie użytkowanych, jak taras czy wejście do budynku.

Elementy małej architektury w ogrodzie są nie tylko dekoracją zieleńca, ale również bardzo często odpowiadają za jego funkcjonalną stronę. Ukryty w nich potencjał warto wykorzystać na wiele sposobów, stosując do tego celu jako narzędzia wszelkiego rodzaju murki, obrzeża, stopnie czy donice. Dzięki temu przestrzeń zyska na oryginalności, a domownicy będą mogli cieszyć się z pięknie zaaranżowanej przestrzeni wokół domu.


Artykuł powstał we współpracy z marką Polbruk.


Inne artykuły w tej kategorii