Jak zagospodarować teren wokół domu? Wybieramy materiał na taras, podjazd, ścieżki i ogrodzenie!

Celem każdego inwestora jest dobry projekt. Obejmuje on nie tylko budynek, ale i część zewnętrzną, na którą prócz zieleni roślin i krzewów składają się taras, szlaki komunikacyjne, podjazd czy ogrodzenie. Ich praktyczna rola wiąże się m.in. z wygodnym dojściem do drzwi wejściowych, łatwością poruszania się po działce i parkowaniem pojazdów. Z drugiej strony powierzchnie wokół domu to również wizytówka mieszkańców, więc ich reprezentacyjna funkcja odnosi się do zagospodarowania każdego skrawka przestrzeni i jego pełnego dopasowania do architektury, otoczenia, a przede wszystkim stylu życia domowników. Jak więc zaprojektować ten teren?

Po inwestycji związanej z wykończeniem domu, przychodzi pora na adaptację ogrodu, podjazdu i strefy wejścia. To powierzchnie o podwyższonych wymaganiach użytkowych, które poza trwałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne i mechaniczne, muszą znakomicie komponować się z pozostałymi elementami nieruchomości. W urządzaniu tych obszarów – podobnie jak we wnętrzach – liczą się jakość, wizualna spójność oraz odpowiedni plan, dlatego dziś wspólnie z marką POLBRUK zdradzimy kilka pomysłów na modny taras, wytrzymały podjazd czy oryginalne ogrodzenie.

taras bez zadaszenia, kostka brukowa heksagony, płyty brukowe heksagony, płytki heksagony na taras

Taras z podziałem na strefy

Taras to miejsce, które ze zwyczajnej, przydomowej powierzchni urosło do rangi letniego salonu stanowiącego przedłużenie mieszkania. Tam odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy, plotkujemy z przyjaciółką, popijając czerwone wino, i wspólnie ze znajomymi grillujemy „pod chmurką”. To obszar, gdzie czas spędzają zarówno dorośli, jak i dzieci, dlatego żeby przestrzeń spełniała oczekiwania wszystkich domowników, należy pomyśleć o umiejętnym rozplanowaniu na strefy. Obowiązkowa część to ta z leżakami i wygodnymi siedziskami, które pozwolą zrelaksować się w niedzielne popołudnie. Jeśli natomiast lubimy spożywać posiłki na łonie natury, warto pomyśleć o kąciku jadalnianym, a gdy w beztrosce na świeżym powietrzu towarzyszą nam pociechy, dobrym rozwiązaniem będzie chociażby niewielki plac zabaw czy boisko, gdzie maluchy będą mogły bezpiecznie grać w piłkę i korzystać z uroków pogody.

szare płyty brukowe na taras, płyty brukowe na taras, taras z drewnianym zadaszeniem, brukowany taras z drewnianym zadaszeniem

Aranżacja tarasu to jednak nie tylko kwestia funkcji. To w dużej mierze teren odpowiadający za spójność i atrakcyjność wizualną całej posesji. Nie bez znaczenia będą więc styl oraz kolory materiałów wykończeniowych – muszą one bowiem płynnie wtapiać się w charakter budynku i jego otoczenia. W tej roli znakomicie sprawdzą się uniwersalne i modne szarości płyty POLBRUK LAMELL, które pasować będą zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej, skandynawskiej i modernistycznej architektury. Wielkoformatowe płyty szczególnie podkreślą elegancję i minimalistyczny szyk przestrzeni podporządkowanej współczesnym trendom budowlanym. To też doskonałe tło dla drewnianych mebli ogrodowych czy wiklinowych krzeseł, a także uniwersalne dopełnienie fasady udekorowanej tynkiem, cegłą czy kamieniem.

Geometria wykorzystana pod postacią kwadratowych i prostokątnych płyt to powszechnie stosowane rozwiązanie. Coraz częściej jednak w aranżacjach tego typu stawiamy na bardziej nietuzinkowe propozycje, które wyróżniają się oryginalnością, ale są jednocześnie harmonijnym uzupełnieniem projektu. Nietypowe formy betonowych, heksagonalnych płyt POLBRUK EXA odzwierciedlają ten trend! Kolekcja inspirowana kształtem plastra miodu nada przestrzeni niebanalnego klimatu, a dzięki kolorystyce w neutralnym wydaniu beżu taupe dopasuje się do każdej stylizacji i będzie umiejętnie korespondować z innymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień. Powierzchnia z charakterystycznymi przetarciami i wybarwieniami dodatkowo da wrażenie trójwymiarowości, zamieniając się w stylową oprawę minimalistycznego tarasu.

płyty brukowe heksagony, płytki heksagony na taras, kostka brukowa heksagony na taras, strefa relaksu na tarasie

Ścieżki w ogrodzie dobrze zaprojektowane

Na mapie ogrodu ważne będą również ścieżki. To szlaki komunikacyjne, które łączą poszczególne części zieleńca. Ich układ i kształt warto skonfrontować z charakterem posesji. Tam, gdzie stawiamy na bioniczne inspiracje i nawiązania do stylów rustykalnego czy angielskiego, najlepiej zaaranżować kręte alejki o miękkich łukach, wyznaczyć trasę za pomocą kory, żwiru albo postawić na płyty URBANIKA 60 zamontowane metodą step-by-step z pasami zieleni oddzielającymi pojedyncze elementy. W przestrzeni o bardziej geometrycznej formie dobrze prezentować się będą proste ścieżki wytyczone za pomocą kostki POLBRUK OLAND. Warianty dostępne w czterech kolorach oraz trzech rozmiarach (14x28 cm, 14x42 cm, 14x56 cm) można instalować na wiele różnych sposobów, zarówno naprzemiennie, jak i w jodełkę czy w geometrycznych konfiguracjach. Takie zachowanie symetrii jeszcze lepiej podkreśli modernistyczny sznyt posesji.

Tutaj znajdziesz kostkę brukową o różnych zastosowaniach >>

Chodnik wokół domu w estetycznym wydaniu

Terenem, który warto zaadaptować przy pomocy utwardzonych nawierzchni, jest również chodnik wokół domu. Brukowana opaska ciągnąca się wzdłuż ścian zewnętrznych, nie dość, że zabezpiecza cokoły przed zabrudzeniem, to także pełni funkcje dekoracyjne – zwłaszcza jeśli materiał, z którego została wykonana,nawiązuje stylem do pozostałych powierzchni. Jeśli dom jest przykładem nowoczesnej architektury, najlepiej postawić na gładkie kostki METRIK, dostępne w aż pięciu ciekawych wariantach kolorystycznych.

podłużna kostka brukowa, szara kostka brukowa, szara kostka brukowa na taras, podłoga na taras

Należy pamiętać, aby nie łączyć ze sobą więcej niż trzech tonacji. Barwny miszmasz może bowiem wprowadzić chaos kompozycyjny i zniweczyć efekt. Dobierajmy je, kierując się ich temperaturą – co oznacza albo połączenia ciepłych odcieni (np. beżów, brązów i żółcieni), albo chłodnych (np. stalowych, bazaltowych czy popielatych).

deski betonowe na taras, deski betonowe, podłoga z desek betonowych, płyty brukowe imitujące drewno

Moda na naturalne materiały sprawiła, że inwestorzy coraz częściej sięgają po deski betonowe. Towarzyszące im efektowne wybarwienia i usłojenia oraz sęki sprzyjają osiągnięciu pełnej harmonii z otaczającą dom zielenią. To propozycje łączące design z funkcjonalnością, czego przykładem jest kolekcja POLBRUK LIRA. Rozwiązania do złudzenia przypominające szlachetny surowiec w przeciwieństwie do pierwowzoru będą odporne na codzienną eksploatację, a także łatwe do utrzymania w czystości. Płyty dzięki naturalnej kolorystyce będą dodatkowo spajać strefę mieszkalną, gdzie na podłodze wykorzystano drewno, z częścią zewnętrzną. To tańsza, mniej wymagająca i równie piękna alternatywa dla tradycyjnego budulca.

Podjazd, który będzie trwały i stylowy jednocześnie

ażurowe płyty na podjazd, podjazd z płyt ażurowych, ażurowe płyty brukowe, materiał na podjazd

Równie ważną częścią przydomowej działki jest podjazd – nieustannie testowany przez pojazdy, narażony na plamy po oleju i każdego dnia poddawany działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. To obszar, który musi być wytrzymały, estetyczny (ponieważ stanowi klamrę kompozycyjną posesji), a nawet i ekologiczny, a więc zaprojektowany tak, by umożliwiał przenikanie wody do gruntu. W te kryteria znakomicie wpisują się ażurowe płyty POLBRUK EXTRANO. Produkty o grubości 7 cm gwarantują bezpieczne podłoże dla samochodów osobowych, a dzięki niezabudowanym otworom, które można wypełnić żwirkiem lub trawą, stanowią propozycję przyjazną naturze. Ich lekka konstrukcja wyróżni się na tle modernistycznej, prostej zabudowy, dodając obiektowi industrialnego charakteru.

Ogrodzenie jako kropka nad „i”

Przydomową działkę, na którą składają się taras, podjazd, chodniki i ścieżki w ryzach „trzyma” ogrodzenie. To ono wytycza granice, chroni przed spojrzeniami sąsiadów, broni przed niechcianymi gośćmi oraz hałasami i reprezentuje budynek od strony ulicy. Musi więc zachować elegancki wygląd, a przy tym być trwałe. Jeśli dom wyróżnia się nowoczesnym kształtem, a posesję wyznaczają regularne linie, ogrodzenie także powinna cechować prostota. Stanie się ono wówczas kropką nad „i” całej aranżacji. Do realizacji tego celu nadaje się propozycja NEO, marki POLBRUK. Wielkoformatowe pustaki dostępne w trzech uniwersalnych kolorach pozwolą zbudować stylową podmurówkę i mur zwieńczony płaskim daszkiem. Pomiędzy nimi – w zależności od oczekiwanego efektu – można ulokować metalowe przęsła, które podkreślą modernistyczny charakter budynku, albo posadzić krzewy, które stworzą naturalny szpaler.

Innym sposobem na skuteczne odgrodzenie się od ruchliwej ulicy jest murek ALBERO. Jego stylistyka nawiązuje do kamiennych łupków, co nie dość, że potęguje wrażenie naturalności,to także umożliwia dopasowanie do każdego trendu – począwszy od nowoczesnego, a skończywszy na rustykalnym czy skandynawskim. Uniwersalność rozwiązania zapewnia również jego różnorakie zastosowanie w każdej części działki. Z pomocą tego materiału można stworzyć bowiem nie tylko ogrodzenie, lecz także stylową dekorację strefy z oczkiem wodnym czy masywne donice na starannie przycięte krzewy. Dzięki temu murki będą wspólnym mianownikiem projektu, gwarantując poczucie pełnej harmonii – zaczynając od furtki, a kończąc na strefie relaksu w rogu ogrodu.

murek z kamiennych łupków,  murek jak z kamienia

Tworzenie przestrzeni wokół domu to nie lada wyzwanie. To obszar pełniący wiele funkcji, wpływających na ostateczny kształt i wygląd powierzchni. Żeby całość okazała się spójna i harmonijna, warto postawić na dobry plan i wysokiej jakości materiały – takie, które będą estetyczne i wytrzymałe jednocześnie.

>> POLBRUK <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów