Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Zadaszenie tarasu z drewna, poliwęglanu czy materiału? Przegląd rynku, porównanie cen

Podczas budowy domu wiele osób zastanawia się, czy inwestować w pełne lub częściowe zadaszenie tarasu, czy raczej zdecydować się na taras tzw. otwarty. O ile drugie rozwiązanie doskonale sprawdza się na południu Europy, gdzie pogoda jest pewna przez większość roku, o tyle w polskich warunkach pogodowych sensownym wyborem wydaje się pierwsze. Jaki materiał na zadaszenie tarasu wybrać? Czym różni się nowoczesne zadaszenie tarasu z poliwęglanu, zwijane zadaszenie tarasu z materiału czy drewniane zadaszenie kryte dachówką lub blachodachówką? Jak kształtują się ceny przy różnych typach zadaszeń?

Po podjęciu decyzji o budowie zadaszenia tarasu trzeba będzie wybrać technologię, w której będzie ono wykonane. Można postawić na gotowe zadaszenia o standardowych rozmiarach produkowane z drewna lub metalu (np. z aluminium lub stali) i kryte poliwęglanem, szkłem hartowanym czy wzmocnioną tkaniną. Zadaszenia tarasowe budowane mogą być również na zamówienie pod konkretny wymiar. Wtedy na drewnianym lub metalowym stelażu jako pokrycie układa się nie tylko przezroczystą tzw. pleksę czy wzmacniane szkło lub tkaninę, ale także identyczne jak na dachu domu dachówki, blachodachówki, gonty bitumiczne i naturalne. Jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy tego typu inwestycji?

Sprawdź też: Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Zadaszenie tarasu – jaki stelaż wybrać?

Podstawową kwestią przy budowie zadaszenia tarasowego jest wybór materiału, z którego wykonany będzie jego stelaż. W Polsce najbardziej popularnymi rozwiązaniami są stelaże wykonane z drewna lub te wzniesione z metalowych profili. Podejmując tę decyzję, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim styl budynku, do którego dołączone będzie zadaszenie. Pierwszy typ stelaża, czyli drewniane zadaszenie tarasu, będzie pasować do domów tradycyjnych (z ozdobną więźbą drewnianą), stylizowanych na wiejskie lub skandynawskie, a także tych wykonanych z bala drewnianego. Drugi rodzaj, tj. stalowe lub aluminiowe zadaszenie tarasu, sprawdzi się natomiast najlepiej w przypadku budynków o nowoczesnej, prostej bryle – zarówno przy domach z dachem dwuspadowym okapowym i bezokapowym, jak również przy tzw. domach kostkach o płaskim dachu. Czym się różnią?

Cechy zadaszenia o drewnianym stelażu

Zadaszenie tarasu z drewna z pewnością pozwala szybko uzyskać efekt przytulności nawet w nieskończonym jeszcze ogrodzie. Drewno jest również materiałem, którym z łatwością można samodzielnie odnowić po kilku latach, używając jedynie podstawowych narzędzi. Drewniane zadaszenie tarasu jest również rozwiązaniem ponadczasowym – inwestując w nie, można mieć pewność, że przez lata nie wyjdzie z mody. Przy zastosowaniu elementów drewnianych o właściwie dobranych przekrojach stelaż drewniany może być pokryty właściwie każdym z materiałów wykończeniowych stosowanych na dachach, tj. zarówno lekkimi tkaninami, poliwęglanami i blachodachówkami, jak również cięższym szkłem hartowanym czy dachówkami ceramicznymi i betonowymi. Drewno doskonale nada się również do stworzenia przydomowej nowoczesnej pergoli. Co więcej, osoby o średnich lub wysokich zdolnościach manualnych, które mają dostęp do odpowiednich narzędzi, mogą wykonać taki stelaż samodzielnie.

Wśród wad drewnianego zadaszenia tarasu wymienić trzeba jednak stosunkowo wysoką cenę materiału i robocizny, gdy decydujemy się zlecenie komuś wykonania zadaszenie pod indywidualne zamówienie, czyli na tzw. wymiar.

Cechy zadaszenia o metalowym stelażu

Zadaszenie tarasu z aluminium (rzadziej ze stali) doskonale pasuje do minimalistycznych, prostych budynków, ale dodaje również nowoczesnego wyglądu tradycyjnym domom. Stelaż wykonany z metalu jest lżejszy niż drewniany, a także charakteryzuje się dużą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura powietrza oraz nasłonecznienie. Przy właściwym zabezpieczeniu antykorozyjnym nie szkodzi mu także wilgoć.

Przy tego typu lekkim stelażu najczęściej wybiera się pokrycia o niedużej wadze, które jednocześnie nie zasłaniają eleganckich metalowych elementów. Przeważnie są to przezroczyste płyty z poliwęglanu lub szkła tzw. bezpiecznego lub przesuwane panele materiałowe czy tzw. żagle ogrodowe. Na tego typu konstrukcji nie można jednak kłaść ciężkich dachówek. Co ważne, najczęściej tego typu stelaż kupuje się gotowy do złożenia i zainstalowania na tarasie – wystarczy zgodnie z zaleceniami producenta łączyć ze sobą poszczególne, zabezpieczone farbą elementy. Konstrukcję można pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu z łatwością dopasuje się ją do stylu reszty budynku, trzeba jednak pamiętać o jej regularnej konserwacji.

Zadaszenie tarasu – jakie pokrycie wybrać?

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Poliwęglan, czyli przepuszczające światło tworzywo sztuczne, lżejsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne od szkła, jest obecnie najpopularniejszym materiałem wybieranym na pokrycia zadaszeń tarasów w polskich ogrodach. Dzięki zastosowaniu charakteryzujących się dużą przepuszczalnością światła litych lub komorowych (kanałowych) płyt z poliwęglanu czy akrylu (tzw. pleksi) przestrzeń pod konstrukcją drewnianą lub metalową nie jest zaciemniona. Stąd tego typu zadaszenie tarasu z poliwęglanu doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy nie chcemy ograniczać dostępu światła słonecznego do salonu lub gdy zależy nam, aby na tarasie było słonecznie, ale żeby był jednocześnie zabezpieczony przed deszczem.

Trzeba jednak pamiętać, że dach nad tarasem, który chcemy pokryć poliwęglanem, nie powinien być całkowicie płaski – aby spływała z niego woda oraz topniejący śnieg, powinien mieć spadek o nachyleniu co najmniej pięciu stopni. Chociaż poliwęglan dobrze reaguje nawet na wysokie temperatury, niestety zdarza się, że „pracuje” pod wpływem ciepła. W efekcie zadaszenie tarasu z pleksi przy różnicach temperatur powietrza może trzeszczeć. Jego wadą jest także brak odporności na promieniowanie ultrafioletowe - po dłuższym okresie użytkowania jego powierzchnia ulega zniszczeniu i nie wygląda zbyt efektownie. Trzeba też pamiętać, że przy dużym nasłonecznieniu na tarasie może być także bardzo ciepło (im cieńsza płyta, tym gorsza izolacja cieplna). Z tego względu niektórzy producenci radzą, aby wybierać grube i przyciemniane płyty poliwęglanowe.


Zadaszenie tarasu z poliwęglanu cena

Cena gotowego zadaszenia tarasu z aluminiowym stelażem oraz poliwęglanowym pokryciem zaczyna się od ok. 3 tys. złotych za najprostsze, niewielkie (3x3 m) modele. Większe, tj. o powierzchni kryjącej 3x5,5 m kosztują co najmniej 4500-5000 tys. zł (zależnie od modelu, koloru, typu poliwęglanu). Cena zadaszenia tarasu z poliwęglanu w najdroższych wersjach ze ścianami oraz drzwiami dochodzą do ok. 15-20 tys. zł. W przypadku gotowych drewnianych stelaży koszt niewielkiego (2,5x3 m) zadaszenia wynosi od ok. 1500 zł za modele najtańsze, tj. wykonane z surowego drewna iglastego i kryte tanią płytą trapezową, aż do ponad 10 tys. zł przy większych wersjach z najlepszej jakości malowanego drewna oraz najlepszą płytą poliwęglanową lub akrylową.


Zadaszenie tarasu z materiału

Bardzo modne są obecnie także tkaninowe zadaszenia tarasu. Wśród nich prawdziwymi hitami są jasne płócienne żagle ogrodowe (tj. zadaszenie tarasu z płótna), a także poziome rolety rzymskie czy pasy materiału podwieszane na konstrukcji tarasowej pergoli lub pod zadaszeniem z płyt poliwęglanowych lub ze szkła hartowanego. Swoich zwolenników mają nadal tradycyjne markizy ogrodowe. Jakie zalety daje tego typu zadaszenie? Z pewnością daje przyjemny cień lub półcień, nie ograniczając w znacznym stopniu dostępu światła zarówno do pomieszczeń w domu, jak i na taras.

Ruchome zadaszenie tarasu, czyli np. przesuwane rolety poziome oraz markizy pozwalają dodatkowo regulować dostępem promieniowania słonecznego do tych miejsc. Zadaszenie tarasu rozsuwane jest również dobrym wyborem, jeżeli chcemy szybko i bez trwałej ingerencji w wygląd budynku uzyskać spokojne miejsce do wypoczynku w ogrodzie. Co więcej, jest to przeważnie jedno z tańszych rozwiązań.

Wśród wad tego typu zadaszeń trzeba wskazać jednak brak ochrony przed deszczem oraz silnym wiatrem (chyba że materiałowe tzw. cieniówki są podwieszone pod płytami ze szkła lin poliwęglanu), ponieważ konstrukcja, zwłaszcza markiz, mogłaby nie wytrzymać dużego obciążenia wody czy silnych podmuchów wiatru. Problemem może być również fakt, że w upalne dni jest pod takim zadaszeniem bardzo ciepło. Ponieważ większość oferowanych materiałowych zadaszeń produkowana jest w jasnych kolorach, trzeba brać uwagę konieczność częstego czyszczenia oraz demontażu na okres jesieni i zimy. W przypadku markiz, aby uniknąć posezonowego ściągania zadaszenia, warto zainwestować w markizy z aluminiowymi kasetami, w które materiał chowa się po zwinięciu czy złożeniu. Podczas zakupów najlepiej zwrócić także uwagę, aby tkanina na zadaszenie tarasu była odporna na działanie promieni ultrafioletowych (UV), wodoodporna oraz wytrzymała.


Zadaszenie tarasu z materiału cena

Koszt zadaszenia tarasu markizą wynosi od ok. 250-300 zł za najprostsze, zwijane ręcznie modele o niewielkich rozmiarach, przez ok. 500-1000 zł za wersje lepszej jakości, aż do 4-5 tys. zł za te o stosunkowo dużej połaci (do przydomowego tarasu) oraz z automatycznym sterowaniem i kasetą aluminiową. Żagle tkaninowe, które rozpościera się między ścianą budynku, z wbijanymi w trawnik słupkami aluminiowymi czy drewnianymi, to koszt ok. 100-300 zł.


Szklane zadaszenie tarasu

Innym typem przezroczystego zadaszenia tarasu jest pokrycie odpowiednio wytrzymałego stelażu drewnianego lub aluminiowego płytami ze szkła hartowanego, czyli tzw. bezpiecznego. Charakteryzuje się ono pełną przepuszczalnością światła, a także bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Do tego typu konstrukcji o niewielkim nachyleniu najlepiej wykorzystać specjalistyczne szkło klejone na folii, które w razie uszkodzenia nie rozsypie się na setki małych kawałków, a jedynie popęka. Warto zwrócić również uwagę na parametry wytrzymałości i kupować takie tafle, po których można chodzić. Jest to o tyle istotne, że zimą konieczne jest usuwanie z nich nadmiaru śniegu (jeżeli sam nie spadnie), a także przed sezonem i po nim konieczne jest dokładne umycie tafli ze zgromadzonego przez kilka miesięcy brudu. Producenci najczęściej oferują możliwość rozbudowywania tarasu o dodatkowe boczne ścianki ze szkła, a także przesuwne drzwi, dzięki czemu po sezonie z tarasu można stworzyć tzw. ogród zimowy.

Wśród wad szklanych tarasów wymienić trzeba szybkie nagrzewanie się przestrzeni pod oszkleniem, dlatego warto zawczasu pomyśleć o tzw. cieniówkach, czyli regulowanych podobnie jak rolety rzymskie pasach tkaniny, które podwieszane są pod górną częścią konstrukcji tarasu. Aby uniknąć zaduchu podczas wypoczynku w ogrodzie, można oszklony taras zamontować przy zachodniej lub północnej ścianie budynku. Dlaczego szklane zadaszenia są mniej popularne niż te z poliwęglanu? Przyczyną jest znacznie wyższa cena oraz fakt, że tego typu zadaszenie nie pasuje do wszystkich stylów architektonicznych (najlepiej wygląda przy nowoczesnych i minimalistycznych budynkach).


Szklane zadaszenie tarasu cena

Cena szklanego zadaszenia tarasu ze stelażem aluminiowym pokrytym bezpiecznym szkłem hartowanym o grubości 8 mm wynosi od ok. 8 tys. zł za model o standardowych wymiarach 2 x 3 m. Przy większym metrażu krycia cena wzrasta, np. model o wielkości 4 x 2 m kosztuje ok. 12 tys. zł. Z wyższą kwotą (co najmniej 20 tys. zł) trzeba liczyć się przy modelach ze szklanymi ściankami oraz przesuwnymi drzwiami.


Zadaszenie tarasu blachodachówką

Stosunkowo często w Polsce spotyka się także zadaszenia tarasu kryte blachodachówką. Z jednej strony dają one cień, a więc realną ochłodę w upalne dni, a także ochronę przed deszczem. Z drugiej – jest to rozwiązanie, które prezentuje się estetycznie, a do tego jest korzystne finansowo. Nie dość, że sama blachodachówka jest niedrogim materiałem kryjącym, to jeszcze – ze względu na fakt, że jest lekka, można zastosować mniejsze niż w przypadku dachówek ceramicznych czy betonowych przekroje drewna do stworzenia stelażu.

Wybierając tego typu zadaszenie, trzeba jednak pamiętać, że na konstrukcji drewnianej konieczne będzie zastosowanie nie tylko krokwi, ale także łat drewnianych, do których będzie przytwierdzana blacha. Dodatkowo, aby ukryć nieestetyczny spód blachy, trzeba nabić na krokwie również podbitkę. Wśród wad tego typu krycia najczęściej wymieniane są: zaciemnianie pomieszczeń sąsiadujących bezpośrednio z tarasem oraz głośne odgłosy uderzającego w blachę deszczu.


Zadaszenie tarasu bladodachówką cena

W przypadku zadaszeń tarasowych krytych blachodachówką trudno oszacować koszt wykonania wiaty. Ostateczna cena zależy zarówno do wielkości powierzchni, która ma być zakryta, typu użytego drewna i blachodachówki, jak również ceny roboczogodzin ekipy montującej zadaszenie. Przyjmuje się, że średni koszt tarasu z drewna iglastego, pokrytego niezbyt drogą blachą dachową, wynosi od ok. 300-350 zł za metr z robocizną.


Zadaszenie tarasu dachówką

Podobnie jak w przypadku zadaszenia z blachodachówki największą zaletą tarasu krytego dachówką ceramiczną czy betonową jest rzucany przez niego cień, który pozwala na relaks w ogrodzie nawet w największe upały. Dodatkowo tego typu nietransparentne zadaszenia dodają budynkowi klasy i elegancji, a także pozwalają na uzyskanie swojskiego klimatu. Jeżeli zastosujemy na tarasie taką samą dachówkę jak na reszcie budynków (np. domu czy garażu) uzyskamy spójną stylistycznie przydomową przestrzeń.

W odróżnieniu jednak od pokrycia z blachodachówki do utrzymania ciężaru dachówki konieczna będzie wytrzymała konstrukcja drewniana, a także zastosowanie łat i kontrłat oraz podbitki, co znacznie zwiększy koszt inwestycji. Dodatkowo, chcąc uchronić się przed nadmiernym zacienieniem tarasu oraz salonu, można pomyśleć o zamontowaniu w połaci dachu tarasu okien dachowych, co również będzie wiązało się z dodatkowymi nakładami finansowymi.


Zadaszenie tarasu dachówką cena

Na cenę ostateczną zadaszenia tarasowego krytego dachówką ceramiczną lub betonową wpływa koszt użytego drewna (jego klasa, typ, gatunek), montaż, wielkość konstrukcji drewnianej, jak również cena użytego materiału pokryciowego. Firmy zajmujące się tworzeniem na wymiar tego typu zadaszeń tarasu mają swoje cenniki. Za 1 metr kwadratowy (wraz z montażem) liczą sobie średnio od ok. 300 zł plus koszt wybranej przez klienta dachówki.


Zadaszenie tarasu pergola

Pergole stały się w ostatnich latach bardzo modne. Coraz częściej można je spotkać nie tylko przy nowo budowanych budynkach w nowoczesnym stylu, ale także przy klasycznych domach np. z elewacją ceglaną. Najczęściej wykonuje się je z drewna, które może być pomalowane na różne kolory (najczęściej są one białe, szare lub w różnych odcieniach brązu), a także z metalu, głównie malowanego proszkowo aluminium. Chociaż nie chronią one przed deszczem, z pewnością dodają budynkowi elegancji i mogą dać przyjemny cień, zwłaszcza gdy obsadzi się je pnącymi roślinami (np. winobluszczem, dzikim winem) lub gdy przyczepi się do ich górnych belek cieniówki z materiału czy płócienne żagle ogrodowe. Dodatkowo nie zasłaniają okien, przez co w pomieszczeniach w domu jest nadal jasno.

Minusem tego typu rozwiązania jest możliwość wypoczywania na świeżym powietrzu jedynie podczas bezdeszczowej pogody, a także konieczność demontażu oraz czyszczenia tkaninowych rolet czy żagli na okres jesieni i zimy.


Pergola cena

Cena pergoli zależy od materiału samego stelaża, jego wielkości oraz sposobu wykończenia (malowanie, olejowanie itp.). Najtańsze, niewielkie pergole wykonane z niemalowanego drewna iglastego kosztują już od ok. 700 zł, jednak ceny modeli z zabezpieczanego drewna najlepszej jakości mogą osiągać ceny nawet powyżej 10 tys. zł. Stalową pergolę z roletą górną (zwijaną) można kupić już nawet za 2,5 tys. zł, jednak duże modele z aluminium to koszt nawet powyżej 8 tys. zł.Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności