Czego szukasz?
Zobacz także
ELICA S.P.A.
ELICA S.P.A.
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Okap w minimalistycznym wydaniu, czyli kuchenne trendy na najbliższe lata!

W kuchni – jak w życiu – wiele się dzieje! Podobnie jest w dziedzinie projektowania, gdzie z roku na rok przybywa niebanalnych pomysłów na urządzenie kulinarnego królestwa, a sklepowe półki uginają się od nadmiaru rzeczy – zarówno tych niezbędnych, jak i mniej potrzebnych, które wypełniają pojemne szuflady i głębokie szafki. Po modzie na wnętrza skandynawskie: ciepłe, harmonijne i przytulne, przyszła kolej na pomieszczenia, w których uciekamy od przepychu i natłoku dekoracji. Dziś na topie są minimalizm, ascetyzm, ergonomia i funkcjonalność.

Żyjemy coraz szybciej, cenimy swój czas, dlatego rezygnujemy z gromadzenia przedmiotów i chaosu, które generowały bałagan, a także znacznie chętniej sięgamy po innowacje. Wszystko to sprawia, że kuchenne trendy poszukują minimalistycznych rozwiązań, cenią postęp technologiczny, łączą domowe strefy i zacierają granice między poszczególnymi pomieszczeniami. Designerską rewolucję przechodzą też podstawowe sprzęty AGD, takie jak okap. Urządzenia urastają do rangi domowych pomocników, a także spisują się w roli stylowej, często dyskretnej dekoracji. Po jakie rozwiązania sięgnąć, by zaaranżować modne wnętrze? Razem z marką Elica podpowiemy Wam, co piszczy w świecie designu – zwłaszcza w aspekcie projektowania strefy gotowania.

Minimalizm w kuchni, czyli jak ukryć okap?

Minimalizm zyskuje na popularności – jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych nurtów. To trend, który zamiast fantazyjnych dekoracji i wymyślnych konstrukcji stosuje proste, geometryczne kształty. Tło pomieszczeń tworzą podstawowa paleta barw i jednolite fronty mebli – wszystko jest wzorniczo spójne, nie przesadzone, wyważone. Sprzęt AGD, mimo że odgrywa istotną rolę, pozostaje w ukryciu, co oznacza, że wybór pada nie tylko na zabudowany piekarnik czy lodówkę skrzętnie schowaną za drzwiami szafki, ale też wiąże się z kresem tradycyjnych, straszących nad kuchenką okapów. Miejsce modeli wiszących zajmują warianty podszafkowe, które wkomponowane w linię mebli, pozwalają na stworzenie jednolitej, estetycznej zabudowy złożonej z jednego ciągu szafek. Oprócz walorów wizualnych i gwarancji użyteczności, związanej z zachowaniem najważniejszych funkcji urządzenia (usuwaniem nieprzyjemnych zapachów czy odprowadzaniem wilgoci) montaż wariantu podszafkowego Glass Out – z oferty marki Elica – pozwala na pełniejszą realizację podstawowej zasady kierunku, mówiącej o tym, że mniej znaczy więcej, a także ogranicza zużycie energii, dzięki klasie energetycznej A.

Okap dyskretnie schowany w górnej linii mebli ma też wiele zalet praktycznych, a minimalizm nie stroni od starannych kompilacji formy i funkcji. Takie rozwiązania mają szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku aranżacji małych mieszkań z ograniczoną powierzchnią do przechowywania kuchennych składników. Propozycja Hidden – marki Elica – poza tym, że wtopi się w otoczenie, to także zapewni dodatkową przestrzeń w szafce, która może być wykorzystana jako podręczny magazyn ulubionych przypraw czy miejsce na ceramiczne kubki do kawy.

Kuchnia otwarta na... zapachy!

Kuchnia otwarta to nadal mocny trend. Coraz częściej łączymy poszczególne strefy domu i w myśl wykreowania modnych, przestronnych i nowoczesnych wnętrz, rezygnujemy ze ścianek działowych, które ograniczały funkcjonowanie. Takie scalenie strefy roboczej, czyli kuchni, z częścią dzienną czy wypoczynkową, a więc salonem lub jadalnią wiąże się z koniecznością stworzenia reprezentacyjnego kuchennego królestwa, a co za tym idzie – wyborem okapów albo designerskich i przyciągających wzrok, albo całkowicie niewidocznych, które nie będą konkurowały ze stylową lampą sufitową.

Druga opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się w aranżacjach o minimalistycznym charakterze, w których siłą projektu są czystość i brak zbędnych dekoracji. Jeśli chcemy ukryć okap, możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy wiąże się z montażem wariantu podszafkowego, który – tak jak propozycja Box In Plus, marki Elica – odpowie za pełną wzorniczą spójność z linią zabudowy i umiejętnie wkomponuje się w bryłę mebli, nie zwracając na siebie uwagi.

Inną metodą na niebanalny wystrój kuchni otwartej na salon jest wybór okapu blatowego, który od kilku lat szturmem podbija serca miłośników minimalizmu i oryginalnego podejścia do aranżacji. Przykładem takiego produktu jest elegancko schowany model See you – dostępny w dwóch rodzajach wykończeń: czarnym i ze stali szlachetnej. Rozwiązanie jest niemal niewidoczne, całkowicie integruje się z powierzchnią blatu, a o jego działaniu świadczy jedynie szklana wstawka, która jest otwierana na czas pracy urządzenia.

Kierunek na designerskie rozwiązania, czyli kuchnia innowacyjna

W dobie innowacji oraz coraz bardziej praktycznych i śmiałych wizji, nie sposób przejść obojętnie obok zdobyczy technologii. W kuchni – miejscu, gdzie smakowite eksperymenty pochłaniają mnóstwo czasu – wykorzystanie nowoczesnych urządzeń wiąże się z lepszą organizacją pracy oraz większą ilością wolnych chwil dla siebie. Wszystko to sprawia, że designerzy marki Elica obrali kierunek na wnętrze dopasowane do potrzeb, praktyczne i pełne nowatorskich udogodnień. Sprzęty AGD muszą więc łączyć formę i funkcję, adaptując się jednocześnie do stylu nowoczesnej przestrzeni, czego potwierdzeniem jest okap wysuwany Pandora. Współczesne wzornictwo modelu o charakterystycznych prostych, wyrazistych liniach, a także możliwość wysuwu urządzenia tylko wtedy, gdy jest ono potrzebne, sprawiają, że produkt jest nie tylko niebanalnym gadżetem dostosowującym się do kulinarnych warunków i potrzeb kucharza, ale świadczy również o pełnej indywidualizacji przestrzeni.

Kuchenna wyspa, jako centrum kulinarnych doświadczeń

Od wielu lat na topie jest aranżacja kuchni wyposażonej w wyspę, która stanowi centrum przyrządzania posiłków, rodzinnych spotkań i wieczornych pogaduszek z przyjaciółką. Ten trend w połączeniu z nurtem minimalistycznym i zastosowaniem nowatorskich udogodnień to nadal silny kierunek urządzania, a także przepis na aranżację doskonałą – modną, ponadczasową i komfortową. Jednak w przypadku mebla najczęściej ulokowanego na środku pomieszczenia mamy do czynienia z niemałym problemem: gdzie powiesić okap, tak by nie psuł estetycznej czystości i nie „kłócił” się z metalowym kloszem wiszącym obok? Miłośnicy nowinek radzą, by wybrać dyskretny okap Adagio ukryty w blacie, który po wyłączeniu, schowamy, prezentując wyłącznie elegancką listwę z dotykowymi elementami sterowniczymi. Taki wygodny detal spowoduje, że wyspa wciąż będzie zmieniać swoje oblicza – raz stanie się w pełni funkcjonalną strefą gotowania, a niekiedy przeistoczy się w masywny stół, przy którym skosztujemy smaczną kolację.

Kuchenne trendy stawiają na funkcjonalność, minimalistyczny design i innowacyjność. Te trzy elementy to także zalety nowoczesnych okapów podszafkowych i blatowych. Nic więc dziwnego, że w przypadku aranżacji modnej kuchni wybór jest tylko jeden – dyskretnie ukryty i prosty, stylowy sprzęt AGD!


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności