Okap w minimalistycznym wydaniu, czyli kuchenne trendy na najbliższe lata!

W kuchni – jak w życiu – wiele się dzieje! Podobnie jest w dziedzinie projektowania, gdzie z roku na rok przybywa niebanalnych pomysłów na urządzenie kulinarnego królestwa, a sklepowe półki uginają się od nadmiaru rzeczy – zarówno tych niezbędnych, jak i mniej potrzebnych, które wypełniają pojemne szuflady i głębokie szafki. Po modzie na wnętrza skandynawskie: ciepłe, harmonijne i przytulne, przyszła kolej na pomieszczenia, w których uciekamy od przepychu i natłoku dekoracji. Dziś na topie są minimalizm, ascetyzm, ergonomia i funkcjonalność.

Żyjemy coraz szybciej, cenimy swój czas, dlatego rezygnujemy z gromadzenia przedmiotów i chaosu, które generowały bałagan, a także znacznie chętniej sięgamy po innowacje. Wszystko to sprawia, że kuchenne trendy poszukują minimalistycznych rozwiązań, cenią postęp technologiczny, łączą domowe strefy i zacierają granice między poszczególnymi pomieszczeniami. Designerską rewolucję przechodzą też podstawowe sprzęty AGD, takie jak okap. Urządzenia urastają do rangi domowych pomocników, a także spisują się w roli stylowej, często dyskretnej dekoracji. Po jakie rozwiązania sięgnąć, by zaaranżować modne wnętrze? Razem z marką Elica podpowiemy Wam, co piszczy w świecie designu – zwłaszcza w aspekcie projektowania strefy gotowania.

okap dekoracyjny, sztaluga z obrazem, szara cegła na ścianie, wyspa kuchenna, kuchnia z wyspą

Minimalizm w kuchni, czyli jak ukryć okap?

Minimalizm zyskuje na popularności – jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych nurtów. To trend, który zamiast fantazyjnych dekoracji i wymyślnych konstrukcji stosuje proste, geometryczne kształty. Tło pomieszczeń tworzą podstawowa paleta barw i jednolite fronty mebli – wszystko jest wzorniczo spójne, nie przesadzone, wyważone. Sprzęt AGD, mimo że odgrywa istotną rolę, pozostaje w ukryciu, co oznacza, że wybór pada nie tylko na zabudowany piekarnik czy lodówkę skrzętnie schowaną za drzwiami szafki, ale też wiąże się z kresem tradycyjnych, straszących nad kuchenką okapów. Miejsce modeli wiszących zajmują warianty podszafkowe, które wkomponowane w linię mebli, pozwalają na stworzenie jednolitej, estetycznej zabudowy złożonej z jednego ciągu szafek. Oprócz walorów wizualnych i gwarancji użyteczności, związanej z zachowaniem najważniejszych funkcji urządzenia (usuwaniem nieprzyjemnych zapachów czy odprowadzaniem wilgoci) montaż wariantu podszafkowego Glass Out – z oferty marki Elica – pozwala na pełniejszą realizację podstawowej zasady kierunku, mówiącej o tym, że mniej znaczy więcej, a także ogranicza zużycie energii, dzięki klasie energetycznej A.

okap w zabudowie, biała ścianie, białe meble kuchenne

Okap dyskretnie schowany w górnej linii mebli ma też wiele zalet praktycznych, a minimalizm nie stroni od starannych kompilacji formy i funkcji. Takie rozwiązania mają szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku aranżacji małych mieszkań z ograniczoną powierzchnią do przechowywania kuchennych składników. Propozycja Hidden – marki Elica – poza tym, że wtopi się w otoczenie, to także zapewni dodatkową przestrzeń w szafce, która może być wykorzystana jako podręczny magazyn ulubionych przypraw czy miejsce na ceramiczne kubki do kawy.

kamienny blat, okap w zabudowie, płyta indukcyjna, beton na ścianie
Zobacz wszystkie okapy Elica >>

Kuchnia otwarta na... zapachy!

Kuchnia otwarta to nadal mocny trend. Coraz częściej łączymy poszczególne strefy domu i w myśl wykreowania modnych, przestronnych i nowoczesnych wnętrz, rezygnujemy ze ścianek działowych, które ograniczały funkcjonowanie. Takie scalenie strefy roboczej, czyli kuchni, z częścią dzienną czy wypoczynkową, a więc salonem lub jadalnią wiąże się z koniecznością stworzenia reprezentacyjnego kuchennego królestwa, a co za tym idzie – wyborem okapów albo designerskich i przyciągających wzrok, albo całkowicie niewidocznych, które nie będą konkurowały ze stylową lampą sufitową.

okap dekoracyjny, płyta indukcyjna, wyspa kuchenna, kuchnia z wyspą

Druga opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się w aranżacjach o minimalistycznym charakterze, w których siłą projektu są czystość i brak zbędnych dekoracji. Jeśli chcemy ukryć okap, możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy wiąże się z montażem wariantu podszafkowego, który – tak jak propozycja Box In Plus, marki Elica – odpowie za pełną wzorniczą spójność z linią zabudowy i umiejętnie wkomponuje się w bryłę mebli, nie zwracając na siebie uwagi.

okap w zabudowie, szklane fronty, jasna kuchnia, płyta gazowa

Inną metodą na niebanalny wystrój kuchni otwartej na salon jest wybór okapu blatowego, który od kilku lat szturmem podbija serca miłośników minimalizmu i oryginalnego podejścia do aranżacji. Przykładem takiego produktu jest elegancko schowany model See you – dostępny w dwóch rodzajach wykończeń: czarnym i ze stali szlachetnej. Rozwiązanie jest niemal niewidoczne, całkowicie integruje się z powierzchnią blatu, a o jego działaniu świadczy jedynie szklana wstawka, która jest otwierana na czas pracy urządzenia.

okap blatowy, płyta indukcyjna, betonowy blat, kamienny blat

Kierunek na designerskie rozwiązania, czyli kuchnia innowacyjna

W dobie innowacji oraz coraz bardziej praktycznych i śmiałych wizji, nie sposób przejść obojętnie obok zdobyczy technologii. W kuchni – miejscu, gdzie smakowite eksperymenty pochłaniają mnóstwo czasu – wykorzystanie nowoczesnych urządzeń wiąże się z lepszą organizacją pracy oraz większą ilością wolnych chwil dla siebie. Wszystko to sprawia, że designerzy marki Elica obrali kierunek na wnętrze dopasowane do potrzeb, praktyczne i pełne nowatorskich udogodnień. Sprzęty AGD muszą więc łączyć formę i funkcję, adaptując się jednocześnie do stylu nowoczesnej przestrzeni, czego potwierdzeniem jest okap wysuwany Pandora. Współczesne wzornictwo modelu o charakterystycznych prostych, wyrazistych liniach, a także możliwość wysuwu urządzenia tylko wtedy, gdy jest ono potrzebne, sprawiają, że produkt jest nie tylko niebanalnym gadżetem dostosowującym się do kulinarnych warunków i potrzeb kucharza, ale świadczy również o pełnej indywidualizacji przestrzeni.

okap blatowy, czarny okap, płyta indukcyjna, betonowy blat, blat z betonu, kamienny blat

Kuchenna wyspa, jako centrum kulinarnych doświadczeń

Od wielu lat na topie jest aranżacja kuchni wyposażonej w wyspę, która stanowi centrum przyrządzania posiłków, rodzinnych spotkań i wieczornych pogaduszek z przyjaciółką. Ten trend w połączeniu z nurtem minimalistycznym i zastosowaniem nowatorskich udogodnień to nadal silny kierunek urządzania, a także przepis na aranżację doskonałą – modną, ponadczasową i komfortową. Jednak w przypadku mebla najczęściej ulokowanego na środku pomieszczenia mamy do czynienia z niemałym problemem: gdzie powiesić okap, tak by nie psuł estetycznej czystości i nie „kłócił” się z metalowym kloszem wiszącym obok? Miłośnicy nowinek radzą, by wybrać dyskretny okap Adagio ukryty w blacie, który po wyłączeniu, schowamy, prezentując wyłącznie elegancką listwę z dotykowymi elementami sterowniczymi. Taki wygodny detal spowoduje, że wyspa wciąż będzie zmieniać swoje oblicza – raz stanie się w pełni funkcjonalną strefą gotowania, a niekiedy przeistoczy się w masywny stół, przy którym skosztujemy smaczną kolację.

okap blatowy, płyta indukcyjna, blat z betonu, betonowy blat

Kuchenne trendy stawiają na funkcjonalność, minimalistyczny design i innowacyjność. Te trzy elementy to także zalety nowoczesnych okapów podszafkowych i blatowych. Nic więc dziwnego, że w przypadku aranżacji modnej kuchni wybór jest tylko jeden – dyskretnie ukryty i prosty, stylowy sprzęt AGD!

>> ELICA <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze