Mobile home - ruchome domy przyszłości

W raporcie "Mieszkanie Przyszłości" opracowanym przez infuture hatalska foresight institute na zlecenie portalu Homebook.pl można dowiedzieć się m.in. o tym, że cyfrowy nomadyzm to zjawisko, które coraz częściej gości na ustach socjologów. Nic w tym jednak dziwnego! Według ostatnich badań do 2020 roku aż 40% wszystkich amerykańskich pracowników będzie pracowało zdalnie, a do 2035 roku, będą oni stanowić już 50% zatrudnionych. Oto właśnie cyfrowi nomadzi - osoby, które dzięki technologii, dostępowi do internetu oraz urządzeniom mobilnym, zdecydowały się pracować zdalnie. Jak mówią prognozy, zjawisko to będzie miało bardzo duży wpływ na rozwój sektora mobile home, dzięki któremu mieszkania nie będą już stałym, statycznym rozwiązaniem na całe życie.

Skąd moda na cyfrowy nomadyzm?
--
Według najnowszych scenariuszy sektor mobilnych mieszkań będzie się rozwijał coraz p ...

Skąd moda na cyfrowy nomadyzm?

Według najnowszych scenariuszy sektor mobilnych mieszkań będzie się rozwijał coraz prężniej. Ludzie będą podróżować i wykonywać swój zawód „na odległość”, a to dzięki temu, że coraz więcej osób ma możliwość pracy zdalnej. Na konferencji DNX Global oszacowano, że do 2035 roku do miana cyfrowych nomadów będzie można zaliczyć ok. 1 mld osób na całym świecie. Taki tryb życia spowoduje, że cyfrowi nomadzi będą poszukiwać mieszkań niezwiązanych na stałe z gruntem. W dużej mierze będą to domy na kółkach lub budynki zbudowane z modułów mieszkalnych, które będzie można transportować.

Zobacz najnowszy raport "Mieszkanie Przyszłości" >>

Różnice pokoleniowe

Moda na pracę zdalną spowodowana jest przede wszystkim zmianami pokoleniowymi. Poczucie przywiązania do „siedliska”, które towarzyszyło wcześniejszym pokoleniom, powoli się osłabia i ustępuje miejsca potrzebie niezależności. Młodzi ludzie coraz częściej odrzucają pracę w korporacjach na okoliczność prowadzenia własnego biznesu lub freelance’u. Takie zjawisko określane jest z angielskiego gig economy, czyli ekonomią wolnych strzelców.

Mobile home - nowoczesne domy na kółkach
--
Ze względu na zmieniające się potrzeby mieszkaniowe, coraz więcej przedsię ...

Mobile home - nowoczesne domy na kółkach

Ze względu na zmieniające się potrzeby mieszkaniowe, coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna myśleć przyszłościowo i opracowuje koncepcje, które mogłyby wpisać się w potrzeby cyfrowych nomadów. Jedną z takich firm jest koncern Honda, który idąc z duchem czasu, postanowił zaprezentować koncepcję pojazdu zintegrowanego z niedużym domem. Projekt noszący nazwę Ie-Mobi, po raz pierwszy przedstawiono na Tokyo Motor Show 2017. Innym ciekawym przykładem mogą być domy mobilne polskiej firmy Redukt. Architekci opracowali projekt domów niezwiązanych na stałe z gruntem, które mogą być wykorzystywane na wiele sposobów - poczynając od bazy letniskowej, idąc przez nowoczesny ogrodowy domek dla gości, na całorocznym domu kończąc. Ich ogromną zaletą, prócz mobilności, jest nowoczesne, modułowe wyposażenie, które można dostosowywać do swoich potrzeb przy zminimalizowanych kosztach dopasowania.

Futurystyczne rozwiązania

Oprócz klasycznych domów na kółkach, niektóre firmy zaczynają projektować nowoczesne, mobilne kapsuły, w których główną rolę odgrywają inteligentne rozwiązania. Producent Nice Architects zaproponował „nowy poziom wolności i niezależności”, który można uzyskać dzięki mieszkaniu w eko-kapsule liczącej sobie 4,45 m długości, 2,56 m wysokości i 2,25 m szerokości. Wewnątrz można znaleźć kuchnię, łazienkę, rozkładane łóżko oraz garderobę. Warto zaznaczyć, że futurystyczne domek zasilają promienie słoneczne i wiatr. Ciekawym projektem jest również KASITA – iphone for housing, opracowany przez Profesora Jeffa Wilsona i jego zespół. Mobilny, 30-metrowy dom zaprojektowano w duchu smart living, co oznacza, że można nim zarządzać za pomocą aplikacji na telefonie.

Zjawisko mobile home zależy przede wszystkim od trendów takich jak: modułowość, multifunkcjonalność, dynamika i adaptacja. Choć cyfrowi nomadzi funkcjonują głównie w Stanach Zjednoczonych i w Europie (poza granicami Polski), również w naszym kraju rośnie liczba osób, które decydują się na taki styl życia. Oprócz tego, coraz więcej osób pracuje w innych miastach, niż mieszka na stałe (tzw. miejscy nomadzi). Podobne tendencje w ciekawy i zaskakujący sposób rysują przyszłość światowego rynku mieszkaniowego, dzięki czemu co rusz otwierają nowe możliwości - zarówno przed osobami decydującymi się na mobilny tryb życia, jak i współczesnymi architektami.

Poznaj mikromieszkania - kompaktowe mieszkania przyszłości >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Domy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Domy
Komentarze