Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Mikromieszkania - kompaktowe mieszkania przyszłości

W raporcie "Mieszkanie Przyszłości" opracowanym przez infuture hatalska foresight institute na zlecenie portalu Homebook.pl można dowiedzieć się m.in. o tym, że do 2030 roku na świecie będzie funkcjonowało aż 41 megamiast, czyli ośrodków, w których żyje ponad 10 milionów osób. Taki gwałtowny rozwój metropolii sprawi, że wielu ludzi będzie borykało się z tzw. kryzysem mieszkaniowym. Wychodząc naprzeciw skali problemu, architekci już teraz opracowują nowoczesne projekty mikromieszkań, które pozwoliłyby na oszczędne, funkcjonalne i ekologiczne życie w wielkich miastach. Czym dokładnie są mikromieszkania i w jaki sposób będą kształtowały naszą rzeczywistość? O tym w poniższym artykule.

Czym są mikromieszkania?

Mikromieszkania to nic innego, jak kompaktowe lokale usytuowane w smukłych drapaczach chmur. Wiele z nich to przestrzenie tak kameralne, że jedno pomieszczenie pełni rolę zarówno sypialni, jak i kuchni oraz łazienki. Co ciekawe, obecnie jedna z najmniejszych kawalerek na świecie liczy zaledwie osiem metrów kwadratowych. Zaciszne mini-mieszkanie znajduje się w Londynie, a jego wartość została oszacowana na - bagatela - 460 tysięcy złotych! Jak jednak zapewniają architekci, mikromieszkania przyszłości mają być o wiele tańsze, dzięki czemu młodzi ludzie będą mogli uniknąć zadłużania się.

Gdzie można znaleźć mikromieszkania?

Obecnie na świecie można wyszczególnić już 31 ośrodków, które podsumowuje się jako megamiasta. Na czele listy jest Tokio, kolejno Delhi i Szanghaj. Jednym z miast, jakie z pewnością dołączy w przyszłości do zestawienia jest Hongkong, który obecnie liczy sobie 7,5 miliona mieszkańców. Nic zatem dziwnego, że w mieście już teraz pojawiają się tzw. domy-trumny (coffin home). Jak szacują eksperci, już około 200 tysięcy osób funkcjonuje w w pomieszczeniach, które będąc jednocześnie łazienką, kuchnią i salonem liczą sobie zaledwie 5m2. W Nowym Jorku z kolei furorę robi Micro NY, czyli budynek z mikroapartamentami o powierzchni wynoszącej około 30m2. „Wieżowiec” składa się łącznie z 90 modułów, które zostały ustawione za pomocą dźwigów. Jak komentują specjaliści, to rozwiązanie testowe, które jest odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy zaistniały w mieście.

Jak zaprojektować mikromieszkanie?

Jedna z nowojorskich firm architektonicznych opracowała kilka koncepcji, które pokazują jak będą wyglądały mieszkania przyszłości. Jedną z nich jest przestrzeń mieszkalna przeznaczona dla trzech osób – z sypialnią, kuchnią, salonem, jadalnią i garderobą. Co ciekawe, całość liczy sobie jedynie 5 m szerokości i 10 m wysokości, jednak dzięki ergonomicznym meblom i trikom optycznym, prezentuje się znacznie bardziej imponująco niż jest w rzeczywistości. Jak zapowiadają specjaliści, takich projektów będzie przybywać z roku na rok. Jednocześnie projektanci próbują rozwiązać problem braku wystarczającej ilości światła dziennego oraz braku zieleni w tego typu lokalach. Niektórzy projektują zatem ogrody na dachach budynków, inni stawiają na zielone kaskady wertykalne.

<h2 id="jakie-sprzety-sprawdzaja-sie-w-mikromieszkaniach">Jakie sprzęty sprawdzają się w mikromieszkaniach?</h2>
<p>W niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzają się meble modułowe. Designerzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli niewielkich lokali coraz częściej opracowują projekty, które mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Kompaktowy mebel może być zatem zarówno łóżkiem, jak i stołem czy szafą. Jedną z najbardziej znanych firm produkujących tego typu sprzęty jest Ori System, której nazwa pochodzi od origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru. Oprócz tego projektanci proponują sprytne zabudowy kuchenne &quot;chowane&quot; za przesuwnymi drzwiami oraz sprytne rozwiązania łazienkowe - poczynając od mini-umywalek, idąc poprzez ergonomiczne baterie podtynkowe, na funkcjonalnych kabinach prysznicowych kończąc.</p>

Jakie sprzęty sprawdzają się w mikromieszkaniach?

W niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzają się meble modułowe. Designerzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli niewielkich lokali coraz częściej opracowują projekty, które mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Kompaktowy mebel może być zatem zarówno łóżkiem, jak i stołem czy szafą. Jedną z najbardziej znanych firm produkujących tego typu sprzęty jest Ori System, której nazwa pochodzi od origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru. Oprócz tego projektanci proponują sprytne zabudowy kuchenne "chowane" za przesuwnymi drzwiami oraz sprytne rozwiązania łazienkowe - poczynając od mini-umywalek, idąc poprzez ergonomiczne baterie podtynkowe, na funkcjonalnych kabinach prysznicowych kończąc.

Jak radzić sobie z wadami niewielkich przestrzeni?

Naukowcy dowodzą, że brak zaspokojenia potrzeby intymności może w bardzo negatywny sposób wpływać na życie rodzinne osób funkcjonujących w niewielkich przestrzeniach. U niektórych taki stan może wywoływać frustrację, niezadowolenie, a nawet agresję. Projektanci przewidują zatem, że wraz ze wzrostem popularności mikromieszkań, pojawi się więcej przestrzeni wspólnych. I tak, w wielu mikroapartamentowcach będą projektowane centra fitness, centra rozrywki, a także wspólne pralnie, przestrzenie zielone i tzw. salony publiczne. Takie rozwiązania sprawią, że funkcje społeczne w bardzo dużym stopniu przeniosą się poza mieszkania prywatne.

Mikromieszkania to trend, który w znaczący sposób odmieni obraz nowoczesnych miast. Jest to szansa na życie bardziej ekonomiczne, ekologiczne i ergonomiczne, w którym brak miejsca na niepotrzebne zbytki. Jednocześnie mikromieszkania staną się szansą na bardziej dynamiczne funkcjonowanie w życiu społecznym i budowanie silniejszych relacji pomiędzy sąsiadami.


Inne artykuły w tej kategorii