✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Tapetowanie, malowanie, naprawa mebli? Dziewczyny robią to same!

Czy remont ma swoją płeć? Postanowiliśmy to sprawdzić, pytając użytkowniczki Homebook.pl o ich doświadczenia związane z wykonywaniem prac naprawczych w swoich domach. Aż 84% z nich spotkało się ze stwierdzeniem, że remont jest typowo męską aktywnością. Jak powyższy stereotyp wpływa na ich aktywność na tym polu?

Aby przekonać się, czy wiertarka słusznie funkcjonuje jako jeden z atrybutów męskości, głos oddaliśmy kobietom, pytając je o to, czy rzeczywiście remonty pozostają dziś w centrum jedynie męskich rozrywek. Okazją do rozmowy o stosunku Polek do samodzielnych starć z zepsutym kranem, odpadającymi kafelkami czy dziurami w ścianie, stała się premiera poradnika (nie)tylko dla dziewczyn „Robię sobie remont” wydawnictwa Agora.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Homebook.pl, o zaangażowaniu kobiet w aktywności związane z remontem decyduje stopień zaawansowania prac (tę odpowiedź wskazała ponad połowa respondentek), w przypadku 30% z nich – za prace naprawcze odpowiedzialny jest mąż, partner lub inny męski członek rodziny. 25% użytkowniczek przeprowadza je samodzielnie, 15% zaś – zleca ich wykonanie fachowcom i specjalistom.

Interpretujemy ten wynik jako zaskakująco pozytywny. Skoro aż 51% respondentek uzależnia swój udział w pracach remontowych tylko od rodzaju zadania, wskazuje to według nas na otwartość kobiet na wykonanie części napraw, a tym samym poszerzanie swoich kompetencji - komentują Barbara Janisch i Joanna Kubiakowska, współautorki książki „Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik”.

A co mówią stereotypy?

Żyjemy w przekonaniu, że świat majsterkowania zdominowany jest przez mężczyzn. Potwierdzają to wyniki badania Homebook.pl: blisko 50% użytkowniczek bardzo często spotykało się ze stwierdzeniem, że przeprowadzanie remontów jest zajęciem typowo męskim, 36% z nich przyznało, że z tym stereotypem zetknęło się kilkukrotnie. Jedynie 7% respondentek nigdy nie usłyszało powyższej opinii, a 9% z nich nie przypomina sobie takiej sytuacji. Czy te liczby znajdują odzwierciedlenie w realnej sytuacji?

Praktyka czyni mistrza!

Blisko połowa użytkowniczek potwierdziła, że w przeszłości kilkukrotnie zdarzało się im rezygnować z samodzielnej naprawy sprzętów domowych i remontów. Kolejne 31% respondentek przyznało, że taka sytuacja zdarzała się im bardzo często. Jedynie 9% nigdy nie poddało się w walce z remontowymi zmaganiami.

A co jeśli to zepsuję…?

Intuicja podpowiada, że każdy, kto choć raz wziął w swoje ręce samodzielną naprawdę urządzenia, w duchu czuł paraliżujący lęk, wyrażający się w pytaniach: „Czy to może eksplodować? A jeżeli bezpowrotnie uszkodzę ekspres do kawy, który kosztował – co najmniej – dwie wypłaty?”. Choć strach najczęściej nie ma płci, okazuje się, że właśnie ta emocja najczęściej staje kobietom na przeszkodzie w samodzielnej naprawie przysłowiowego kranu. Wśród czynników, które powstrzymują je przed reperowaniem, obawę przed uszkodzeniem reperowanego urządzenia lub niewłaściwe wykonanie czynności, wskazało aż 34% ankietowanych.

1/3 użytkowniczek za równie istotny czynnik uważa brak przygotowania w postaci odpowiedniej wiedzy na temat wykonywania napraw i działań remontowych oraz doświadczeń w tym zakresie. Kolejne 30% użytkowniczek, które wzięły udział w badaniu ankietowym, nie dostrzega żadnych przeszkód i wykonuje takie prace zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. 12% w ogóle nie podejmuje prób związanych z naprawami i remontami, a 6% nie potrafi określić czynników, które je przed nimi powstrzymują.

Kobiety remontują i naprawiają – i to niemało!

Wśród kobiet, które posiadają doświadczenia związane z samodzielnym remontem, najczęściej wskazywaną pracą, jaką zdarzało im się wykonać, jest malowanie lub tapetowanie (79% badanych). Kolejne miejsce na remontowym podium przypadło skręcaniu lub odnawianiu mebli (75%) oraz naprawianiu drobnych sprzętów domowych (urządzeń RTV i AGD) – wskazało je 47% uczestniczek badania. Na dalszych pozycjach tej listy znalazło się kładzenie paneli lub płytek (22%) oraz montaż sprzętów łazienkowych (16,7%).

Chęci są, przygotowania brak

77% ankietowanych kobiet chciałaby nauczyć się radzenia sobie z podstawowymi pracami remontowymi i naprawczymi. Jedynie 6% nie wykazuje zainteresowania taką wiedzą, a 14% - nie dostrzega takiej potrzeby.

Czego Asia się nie nauczy, tego Joanna nie będzie umiała....

Bardzo podobne opinie towarzyszyły uczestniczkom badania w odniesieniu do edukacji dziewczynek z zakresu prac technicznych, związanych z drobnymi pracami majsterkowymi. 95% kobiet widzi potrzebę przeprowadzania takiej edukacji w domu lub w szkole, a zdania na ten temat nie posiada jedynie 4% badanych.

Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik

Ostatnią kwestią, o którą portal Homebook.pl zapytał swoje użytkowniczki, jest zapotrzebowanie na merytoryczne poradniki, które ułatwiłyby im samodzielne radzenie sobie z remontowymi aktywnościami. 75% badanych chciałoby czerpać wiedzę z tego rodzaju przewodników, 10% nie jest zainteresowana tego typu treściami, ponieważ potrafi poradzić sobie z podstawowymi naprawami, a jedynie 6% nie chce zdobywać wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

robie sobie remont

Wyniki całej ankiety są dla nas naprawdę optymistyczne. Widzimy tutaj, że „męskość” remontów pozostaje głównie w sferze stereotypów, a w polskich domach rzeczywistość jest zupełnie inna.

Społeczeństwo jest bardziej otwarte niż myślimy – kobiety chętnie zajmują się pracami remontowymi, jest w nas i śmiałość, i coraz większe kompetencje. Bardzo cieszy nas również fakt, że kobiety chcą dokształcać się w zakresie majsterkowania i widzą potrzebę rozwijania takich umiejętności także u dziewczynek – czy to w szkołach, czy w domach.

Ale naszą książkę polecamy tak naprawdę wszystkim, którzy chcą nauczyć się, jak wykonywać proste prace remontowe w domu – bo wobec konieczności poradzenia sobie z drobnymi, ale często jakże irytującymi usterkami, płeć nie ma znaczenia – komentują współautorki poradnika „Robię sobie remont”.

Platforma Homebook.pl zachęca – dziewczyny, śrubokręty w dłoń! A zanim na dobre rozpoczniecie remontowe przygody, warto uzupełnić – lub nabyć – wiedzę, sięgając po przewodnik „Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik”.


W badaniu przeprowadzonym przez Homebook.pl wzięło udział 955 użytkowniczek portalu.

APARICI BOHEMIAN BLUE NATURAL 59,55X59,55

APARICI BOHEMIAN BLUE NATURAL 59,55X59,55

200 zł
TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ BOHO 59,8X59,8

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ BOHO 59,8X59,8

143 zł
IMOLA THE ROOM ONYX AQUA BLUE GOLD BLUE AQ6 120  RM MAT 120x120

IMOLA THE ROOM ONYX AQUA BLUE GOLD BLUE AQ6 120 RM MAT 120x120

275 zł
PARADYŻ INTENSE TONE BLUE INSERTO SZKLANE HEKSAGON B 19,8x17,1

PARADYŻ INTENSE TONE BLUE INSERTO SZKLANE HEKSAGON B 19,8x17,1

62 zł
PAMESA LUX OSSOLA BLUE POLER 60X120

PAMESA LUX OSSOLA BLUE POLER 60X120

177 zł
PAMESA LUX DANAE NAVI POLER 60X120

PAMESA LUX DANAE NAVI POLER 60X120

158 zł
PAMESA ARNO AZZURRO POLER 60X120

PAMESA ARNO AZZURRO POLER 60X120

157 zł
APARICI BOHEMIAN BLUE NATURAL 49,75X99,55

APARICI BOHEMIAN BLUE NATURAL 49,75X99,55

190 zł

Inne artykuły w tej kategorii