Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaką kuchnię mają Polacy? Raport

W jakim stylu czujemy się najlepiej? Jakie barwy najczęściej wybieramy? Bez jakich sprzętów nie wyobrażamy sobie pracy w kuchni? W marcu bieżącego roku zapytaliśmy naszych użytkowników o wyposażenie ich kuchni, a także o ich marzenia związane ze zmianą aranżacji tego pomieszczenia. Ankieta zawierała pytania dotyczące typów kuchni, materiałów budowlanych, które zostały użyte przy aranżacji kuchni, kolorów, rodzaju mebli, stylów aranżacyjnych oraz sprzętów AGD. Wyniki badań mogą niektórym wydać się zaskakujące. Jakie zmiany?

Pierwszym poruszanym w badaniu zagadnieniem są zmiany, jakie respondenci przeprowadzali w swoich kuchniach. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17 proc. badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni.

Zamknięta czy otwarta?

Aktualne trendy panujące w świecie projektowania wnętrz idą w kierunku otwierania przestrzeni dziennej. Coraz więcej osób decyduje się na kuchnie otwartą. Potwierdziło to również nasze badanie, z którego wynika, że 44 procent respondentów ma w domach kuchnię otwartą. Bardzo zbliżona liczba dysponuje kuchnią zamkniętą. Zaledwie 14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą, która według 37 proc. badanych jest ich kuchennym marzeniem. - " Marzenie Polaków związane z posiadaniem wyspy nie jest zaskakujące. Jest to bardzo funkcjonalny i efektowny trend, któremu jednak mogą sprostać tylko właściciele dużych mieszkań" - komentuje projektantka wnętrz Anna Poprawska.

Nowoczesna czy klasyczna?

Według badań aż 43 proc. respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29 proc. badanych, a skandynawski tylko 1/5 z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7 proc. Polaków. -" Wyniki te potwierdza kolejna odpowiedź naszych ankietowanych, którzy prawie jednomyślnie (aż 83 proc.) zdeklarowali posiadanie kuchni przyjaznej środowisku. Związane jest to z użytymi w aranżacji materiałami, czyli wszelkiego typu surowcami ekologicznymi oraz drewnem" - dopowiada Anna Poprawska.

Jaki materiał?

W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców respondenci byli mniej jednogłośni. Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Kuchenne fronty w domach 42% respondentów wykonane są z płyty MDF. Równo ¼ z nich wybrała płytę laminowaną, a zaledwie co dziesiąty ankietowany zdecydował się na płytę fornirowaną. Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. Płytki ceramiczne zdaniem aż 70% ankietowanych sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem - błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.

Biała czy kolorowa?

Kolor we wnętrzu jest bardzo ważnym elementem, odpowiada za nastrój, atmosferę, ale może również wpływać na apetyt. Jaki kolor króluje w polskich kuchniach? Najczęściej wybieranym kolorem okazała się biel - białą kuchnią wybrało 46% respondentów. Na drewniane fronty zdecydowało się 22% ankietowanych. 32% posiada kuchnie w innym kolorze.

Gotowa czy na wymiar?

„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji” – komentuje wyniki badania Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Topowe AGD

A jakie sprzęty są typowym "must have" w polskiej kuchni? Niemal 60 proc. respondentów zgodnie stwierdziło, że korzysta ze zmywarki, a prawie 15 proc. wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co dziesiątego ankietowanego. Są to ciekawe wyniki, ponieważ te urządzenia pojawiły się również w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Ekspres oraz zmywarka to fantazja 23 proc. respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii - 30 proc. Polaków marzy o dwudrzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

ZMYWARKA WOLNOSTOJĄCA O SZEROKOŚCI 60 CM SN26V896EU

ZMYWARKA WOLNOSTOJĄCA O SZEROKOŚCI 60 CM SN26V896EU

 Avance Collection Robot planetarny

Avance Collection Robot planetarny

Ekspres do kawy DeLonghi ECAM 26.455 B

Ekspres do kawy DeLonghi ECAM 26.455 B

4299 zł
KUCHENKA MIKROFALOWA FIRST

KUCHENKA MIKROFALOWA FIRST

269 zł

Podsumowanie

Badania przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn - użytkowników portalu Homebook.pl. Wyniki pokazują, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą co zamkniętą - w zależności od miejsca zamieszkania, aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.


Inne artykuły w tej kategorii