Co szukasz?
Zobacz także

Jaką kuchnię mają Polacy? Raport

W jakim stylu czujemy się najlepiej? Jakie barwy najczęściej wybieramy? Bez jakich sprzętów nie wyobrażamy sobie pracy w kuchni? W marcu bieżącego roku zapytaliśmy naszych użytkowników o wyposażenie ich kuchni, a także o ich marzenia związane ze zmianą aranżacji tego pomieszczenia. Ankieta zawierała pytania dotyczące typów kuchni, materiałów budowlanych, które zostały użyte przy aranżacji kuchni, kolorów, rodzaju mebli, stylów aranżacyjnych oraz sprzętów AGD. Wyniki badań mogą niektórym wydać się zaskakujące. Jakie zmiany?

Pierwszym poruszanym w badaniu zagadnieniem są zmiany, jakie respondenci przeprowadzali w swoich kuchniach. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17 proc. badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni.

białe meble kuchenne z drewnianym blatem, białe lampy wiszące, białe hokery

Zamknięta czy otwarta?

Aktualne trendy panujące w świecie projektowania wnętrz idą w kierunku otwierania przestrzeni dziennej. Coraz więcej osób decyduje się na kuchnie otwartą. Potwierdziło to również nasze badanie, z którego wynika, że 44 procent respondentów ma w domach kuchnię otwartą. Bardzo zbliżona liczba dysponuje kuchnią zamkniętą. Zaledwie 14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą, która według 37 proc. badanych jest ich kuchennym marzeniem. - " Marzenie Polaków związane z posiadaniem wyspy nie jest zaskakujące. Jest to bardzo funkcjonalny i efektowny trend, któremu jednak mogą sprostać tylko właściciele dużych mieszkań" - komentuje projektantka wnętrz Anna Poprawska.

białe meble kuchenne, białe hokery, czarna lampa wisząca, metalowy zegar, szare zasłony

Nowoczesna czy klasyczna?

Według badań aż 43 proc. respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29 proc. badanych, a skandynawski tylko 1/5 z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7 proc. Polaków. -" Wyniki te potwierdza kolejna odpowiedź naszych ankietowanych, którzy prawie jednomyślnie (aż 83 proc.) zdeklarowali posiadanie kuchni przyjaznej środowisku. Związane jest to z użytymi w aranżacji materiałami, czyli wszelkiego typu surowcami ekologicznymi oraz drewnem" - dopowiada Anna Poprawska.

szare meble kuchenne, drewniany blat,cegła naturalna

Jaki materiał?

W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców respondenci byli mniej jednogłośni. Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Kuchenne fronty w domach 42% respondentów wykonane są z płyty MDF. Równo ¼ z nich wybrała płytę laminowaną, a zaledwie co dziesiąty ankietowany zdecydował się na płytę fornirowaną. Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. Płytki ceramiczne zdaniem aż 70% ankietowanych sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem - błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.

turkusowe meble kuchenne, żółte meble, białe meble kuchenne, nowoczesna kuchnia

Biała czy kolorowa?

Kolor we wnętrzu jest bardzo ważnym elementem, odpowiada za nastrój, atmosferę, ale może również wpływać na apetyt. Jaki kolor króluje w polskich kuchniach? Najczęściej wybieranym kolorem okazała się biel - białą kuchnią wybrało 46% respondentów. Na drewniane fronty zdecydowało się 22% ankietowanych. 32% posiada kuchnie w innym kolorze.

Gotowa czy na wymiar?

„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji” – komentuje wyniki badania Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Topowe AGD

A jakie sprzęty są typowym "must have" w polskiej kuchni? Niemal 60 proc. respondentów zgodnie stwierdziło, że korzysta ze zmywarki, a prawie 15 proc. wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co dziesiątego ankietowanego. Są to ciekawe wyniki, ponieważ te urządzenia pojawiły się również w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Ekspres oraz zmywarka to fantazja 23 proc. respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii - 30 proc. Polaków marzy o dwudrzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

Podsumowanie

Badania przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn - użytkowników portalu Homebook.pl. Wyniki pokazują, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą co zamkniętą - w zależności od miejsca zamieszkania, aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Raporty
Zobacz więcej artykułów w kategorii Raporty
Komentarze
Polacy to chyba mają tylko kuchnie w stylu skandynawskim na wysoki połysk i białe .Ewenementem są odstępstwa od tej reguły
 • Dodano 2 lata temu
Cegla we wnetrzu kuchennym wyglada przepieknie, zwlaszcza taka w naturalnym kolorze...
 • Dodano 2 lata temu
Moja kuchnia jest otwarta i w kolorze białym, fronty zrobione na "starawe" . Miałam zdolnego stolarza. Dodatki w stylu prowansalskim /uwielbiam/. Jest po prostu śliczna :) Miałam łatwość wykonania otwartej bo mieszkanie było w stanie developerskim i mogłam z nim robić wszystko, to co sobie wymarzyłam
 • Dodano 3 lata temu
Na pewno coraz ładniejsze kuchnie mamy! Jak oglądam te wszystkie aranżacje w internecie, np. na okapykuchenne.pl, to wydaje mi się, że tylko ja mam jakąś taką niedorobioną...
 • Dodano 3 lata temu
Na szczęście cora zwięcej osób nie boi sie zamawiać mebli na wymiar. U mnie są z Drewit Kraków:)
 • Dodano 4 lata temu
Otwarta kuchnia, to marzenie chyba każdej z nas. Niestety nie da się ukryć, że moda na tego rodzaju wnętrze weszła stosunkowo niedawno i wiele domów nie jest dostosowanych do przebudowy na "otwartą kuchnię". Biała, z wyspą i pachnąca ziołami z pewnością kiedyś wypełni niejeden dom :-). Aranżacje jak zwykle cudowne!
 • Dodano 4 lata temu
Najważniejsze pytanie to ile mamy przeznaczone na kuchnie ,w drugiej kolejności ile mamy miejsca ,w jakim stylu mamy utrzymany dom czy mieszkanie . A jeśli ktoś ma wszystkie must have w swojej kuchni i dużo więcej to jak zaprojektować nowa kuchnie w nowym domu ?
 • Dodano 4 lata temu
BlueCat Studio robi najlepsze kuchnie:) Jedna z nich, "loftowa" to właśnie ich dzieło.
 • Dodano 4 lata temu
Uwielbiam swoją klasyczną kuchnię w kolorze waniliowym!!!
 • Dodano 4 lata temu
Wszystko zależy od tego ile mamy miejsca :) Ale czy zamknięta czy otwarta ważne żeby była praktyczna :) Nic nie zaszkodzi jak będzie do tego ładna ;) Zapraszamy do nas po panele szklane :)
 • Dodano 4 lata temu
Kiedy będzie raport o łazienkach?
 • Dodano 5 lat temu