Świętujemy Dzień Kawy ☕ Tylko dziś rabaty na stoliki kawowe!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jakie plany remontowe mają Polacy? Raport o planach remontowych na 2019 rok

Sezon urlopowy w pełni! Jak się jednak okazuje, duża część Polaków zamiast spędzać beztroskie wakacje w nadmorskim kurorcie zaczyna albo jest już w trakcie remontu. Najbliższe miesiące i sprzyjająca pogoda to czas wzmożonych działań, które mają jeden cel: podwyższyć jakość życia – czy to za sprawą drobnych metamorfoz, czy dzięki funkcjonalnym i kompleksowym zmianom. Jak wygląda budowlana mapa Polski w 2019 roku i jakie plany mają Polacy?

Jak wynika z badania omniASP, zrealizowanego przez Centrum Badań i Analiz Rynku ASM dla firmy ROCKWOOL, głowę co trzeciego Polaka zaprzątają aktualnie kwestie remontowe.

  • 16,8% z nich podjęło się wyzwania gruntownych zmian w domu,
  • 13,1% przekształca swoje mieszkanie,
  • 4,9% grupy tworzy wymarzone miejsce na ziemi, czyli buduje dom.

Spektrum podejmowanych prac jest bardzo różnorodne, obejmuje nie tylko wymianę nieco wyeksploatowanych mebli czy malowanie ścian. To również zadania związane z odświeżeniem fasady czy termoizolacją budynku.

Pokoleniowe metamorfozy

Polacy w dużej mierze remontują istniejące, odziedziczone po przodkach domy, dostosowując je do obecnych standardów. Według danych statystycznych GUS oraz raportu „6 Paliwo” w krajobrazie naszego kraju przeważa starsza zabudowa.

  • Z 5 milionów budynków w Polsce aż 72% (3,6 miliona) to obiekty, które mają co najmniej 30 lat.
  • Najwięcej powstało ich na przestrzeni lat 1918-1944 (468 tys. na wsiach –14,3% i 263 tys. w miastach – 15,1%) oraz 1945-1970 (889 tys. domów na wsi – 27,2% i 356 tys. domów w miastach – 20,5%).
  • W latach 2003-2011 liczba ta znacząco spadła do 288 tys. domów na wsiach (8,8% wszystkich domów na wsi) oraz 181 tys. w miastach (10,4% domów w miastach).

Przyczyną pokoleniowych metamorfoz jest konieczność dostosowania architektury sprzed kilku dekad do obecnych wymagań rynku, tempa życia oraz postępu branży.

Biorąc pod uwagę zarówno rozwój technologii budowlanych, jak i stale rosnące normy dla budynków dotyczące zapotrzebowania na energię czy izolacyjności, to jasne, że wiele domów w naszym kraju wymaga remontu i przystosowania ich do dzisiejszych standardów. Mówiąc o tym, mamy na myśli nie tylko prace prowadzone wewnątrz domu, ale także prace związane z odświeżeniem elewacji oraz izolacji, czyli prace termomodernizacyjne – podkreśla Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska.

Inwestycja w ciepło

Trendy budowlane kładą szczególny nacisk na wykorzystanie innowacyjnych systemów oraz rozwiązań, których zadaniem jest zmniejszenie zużycia energii. Prowadzi to do generowania oszczędności oraz wpływa na ograniczanie wydatków w przyszłości. O ile w nowo powstałych budynkach takie ekonomiczne zabiegi są standardem, a konstrukcje uchodzą za ekologiczne i energooszczędne, o tyle stare budownictwo na tym polu wykazuje wiele ubytków. Dotyczy to głównie ogrzewania, które pochłania aż 70% energii zużywanej przez polskie gospodarstwa. Inwestycja w docieplenie dachu, eliminacja mostków termicznych, odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych czy wymiana okien stanowią więc sposób na ograniczenie strat ciepła, a tym samym sprzyjają w osiągnięciu wyższego komfortu życia.

Prace, które warto wykonać przy takim kompleksowym remoncie, by te rachunki znacząco obniżyć, to przede wszystkim izolacja przegród zewnętrznych i dachu, wymiana stolarki okiennej a w następnej kolejności wymiana źródła ciepła. Dodatkowym plusem tak kompleksowych prac są też walory estetyczne. Nowe kolory elewacji, blachodachówek czy stolarki okiennej mają istotny wpływ na upiększanie polskich miast i wsi, a także na ekonomię, bo wartość takiej wyremontowanej nieruchomości wzrasta – dodaje Piotr Pawlak.

Zmiany podyktowane chęcią oszczędzania

Do podjęcia decyzji o remoncie skłaniają nas chęć odświeżenia mieszkania, podążania za modą czy poprawa ergonomii i jakości życia. Polacy przykładają też coraz większą wagę nie tyle do estetyki, ile do funkcjonalności, zwłaszcza że w wielu przypadkach ma to przełożenie na rozsądne gospodarowanie domowym budżetem, związane chociażby z ograniczeniem zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania.

Jeszcze przed 1918 rokiem zapotrzebowanie to wynosiło ponad 300 kWh/(m²rok), podczas gdy na przestrzeni lat 2003-2007 wartości te spadły niemal trzykrotnie, do 90-120 kWh/(m²rok). Oszczędności, mniejsze rachunki i wyższy komfort cieplny to realne korzyści wynikające z inwestycji w stylowy, energooszczędny dom. Są one przesłanką do zmian dla wielu inwestorów, a potwierdzeniem tego są prognozy badania omniASP, z których wynika, że jeszcze do końca roku 2019 aż 25% właścicieli domów i 27% właścicieli mieszkań planuje zakończenie prac remontowych.

W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku ASM dla firmy ROCKWOOL wzięło udział 1555 osób. Z danych wynika, że Polacy w 2019 roku stawiają na funkcjonalne zmiany, ekologiczne rozwiązania oraz wyższą jakość życia. To wyraźny sygnał dla branż budowlanej oraz wnętrzarskiej, że zarówno ten rok, jak i kolejne będą upływały pod znakiem dobrej koniunktury, stylistycznych metamorfoz oraz popytu na usługi remontowe.


Inne artykuły w tej kategorii