Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak Polacy dekorują dom na Wielkanoc? Raport 2017

„I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było” - głosi jedno ze starych polskich przysłów. Rzeczywiście, tuż po siarczystych zimowych mrozach, nic nie cieszy tak bardzo, jak pierwszy złocisty promień słońca, dźwięczne trele skowronka i tęczowy bukiet tulipanów. Wiosenny czas niesie ze sobą coś jeszcze - wyjątkową magię Świąt Wielkanocnych. Dla nas, Polaków, to Święta fundamentalne i niezwykle radosne. I nic w tym dziwnego! Na rodzimych ziemiach Wielkanoc obchodzimy już od XIII wieku, przy czym trudno znaleźć na świecie inny naród, którego świąteczna tradycja byłaby tak bogata i piękna.

Urokliwe pisanki, misterne kompozycje z bazi i bukszpanu, cukrowe baranki i wspaniałe lukrowane baby - to jedne z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy. Na okres Świąt w wielu domach i mieszkaniach pojawia się fantastyczna feeria barw i moc rozmaitych dekoracji. Po jakie ozdoby sięgamy jednak najchętniej? Skąd czerpiemy wielkanocne inspiracje? W jaki sposób nakrywamy do stołu? Na te, i wiele innych pytań związanych ze Świętami Wielkanocnymi, odpowiada wnikliwy raport Homebook.pl. Jeśli jesteś ciekaw, jak wyglądają współczesne wielkanocne gusta Polaków, zapraszamy do lektury!

Oby do Wielkanocy, czyli kiedy i jak dekorujemy mieszkania?

W wielkanocnej ankiecie przeprowadzonej przez Homebook.pl, udział wzięło 960 kobiet i 40 mężczyzn. Odpowiedzi na pytania najchętniej udzielały osoby w wieku powyżej 46 lat. Jak wynika z raportu, zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 980 osób, deklaruje, że ozdabia swoje mieszkanie na Święta Wielkanocne. Największy procent respondentów (42%) zaczyna dekorować domowe wnętrza w trakcie ostatniego tygodnia przed Świętami, z kolei najmniejsza ilość ankietowanych (zaledwie 5%), przystraja mieszkanie już na miesiąc przed Wielkanocą. Aż 71% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że część ozdób kupuje, a część wykonuje ręcznie. Do mniejszości należeli respondenci, którzy dekoracje wyłącznie kupują (25%) lub wyłącznie tworzą samodzielnie (2%).

Święta Wielkanocne to radosny okres, w którym pragniemy spędzać jak najwięcej czasu z najbliższymi. To magiczny moment, który sprzyja wspólnemu wykonywaniu dekoracji świątecznych - malowaniu pisanek, tworzeniu stroików z bukszpanu, pieczeniu świątecznych ciast - komentuje wyniki ankiety Dyrektor Operacyjna Homebook.pl, Anna Poprawska - jak widać Polacy zręcznie łączą trend DIY (czyli wykonywanie ozdób własnoręcznie), z zakupem świątecznych dekoracji. Dzięki temu, nasze domy są zróżnicowane stylistycznie i bogate w rozmaite, kreatywne rozwiązania - dodaje.

Gdzie poszukujemy wielkanocnych inspiracji?

Wyniki ankiety pokazują wyraźnie, że ankietowani przywiązują dużą wagę do tego, aby dekoracje były „na czasie”, czyli zgodne z obowiązującymi trendami. Niemal 60% osób zdradziło, że ozdoby świąteczne kupuje co roku. Co dwa lata wielkanocną kolekcję ozdób uzupełnia ponad 23% respondentów, natomiast co trzy lata - 7%. Gdzie ankietowani najczęściej poszukują wielkanocnych inspiracji? Odpowiedź nie powinna dziwić - aż 73% osób przyznało, że w internecie. Tuż za światem wirtualnym - co bardzo cieszy - plasuje się wyobraźnia i własna inwencja twórcza. Aż 56% ankietowanych przyznało bowiem, że może się pochwalić autorskimi pomysłami na wielkanocne dekoracje. Pozostałe źródła inspiracji to gazety (34%), podpowiedzi znajomych (niemal 13%) oraz telewizja (13%).

Jednymi z najbardziej wiekowych ozdób wielkanocnych są pisanki. Najstarsze dekoracyjne jajka znalezione na polskich ziemiach pochodzą bowiem z X wieku. Współcześnie wciąż z lubością malujemy jajka, jednak tuż obok nich plasuje się szereg innych, równie efektownych ozdób wielkanocnych. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, to nie pisanki, ale żywe kwiaty są najbardziej cenione przez respondentów. Na kompozycje kwiatowe stawia aż 86% badanych, z kolei na kolorowe pisanki 77%. Tuż za urokliwymi jajkami, miejsce - niemal ex aequo - zajęły wielkanocne tekstylia i stroiki (ponad 66%). Kolejno, respondenci wskazali na wielkanocne figurki (61%), świece dekoracyjne (54%) oraz dekoracje okien (35%). Co interesujące, najmniej głosów zdobył wieniec wielkanocny - zaledwie 29%.

Jakie nurty stylistyczne i jakie kolory rządzą wśród wielkanocnych dekoracji?

Dawniej dekoracje wielkanocne były stosunkowo uniwersalne. Współcześnie można je kategoryzować według stylów wnętrzarskich. Jak jednak wynika z raportu Homebook.pl, wciąż najchętniej stawiamy na ozdoby tradycyjne (niemal 32%), dopiero później na nowoczesne (23%) i na te w stylu skandynawskim (niemal 15%). Minimalistyczne dekoracje wybiera nieco ponad 9%, natomiast rustykalne 7%.

Aranżacja wnętrz staje się dla Polaków coraz bardziej istotna. Większość estetów z zainteresowaniem śledzi zmieniające się trendy wnętrzarskie, analizuje style i przygląda się najnowszym designerskim rozwiązaniom. Nic zatem dziwnego, że również dekoracje wielkanocne podporządkowujemy konkretnym trendom aranżacyjnym - podsumowuje wybory ankietowanych Anna Poprawska - Arbitrzy dobrego smaku bardzo cenią sobie harmonijne, spójne stylizacje. Oprócz konkretnego stylu, dużą wagę przywiązują również do jakości ozdób, a także ich dopasowania kolorystycznego.

Rzeczywiście, kolor dekoracji wielkanocnych ma dla ankietowanych bardzo duże znaczenie. Jak się jednak okazuje, większość z nich hołduje klasycznym wiosennym barwom. Aż 43% respondentów przyznało, że wybiera dekoracje w kolorze żółtym. Na drugim miejscu uplasował się kolor zielony (30%), a na trzecim, biały (13%). Do mniejszości należą osoby, które wybierają bardziej ekstrawaganckie odcienie, takie jak róż (3%), fiolet (niecałe 2%) czy srebro (niecałe 2%).

Odświętny stół i koszyczek pełen wielkanocnych skarbów

W ankiecie Homebook.pl nie mogło zabraknąć szczegółowego pytania o kwiatowe kompozycje. Ankietowani szczególnie upodobali sobie tulipany (76%), kolejno narcyzy (niemal 54%) oraz hiacynty (ponad 37%). W domach respondentów rzadziej pojawiają się stroiki z krokusów (niemal 14%), czy szafirków (10%). Oprócz tego, pytaliśmy o dekorowanie stołu wielkanocnego. Jak nietrudno się domyślić, odpowiedź nie jest zaskakująca - aż 98% respondentów kultywuje ozdabianie stołu na Wielkanoc. Najczęściej pojawiają się na nim wcześniej wspomniane kwiaty (85%), odświętny obrus (niemal 79%) i dekoracyjne serwetki (70%). Nie zapominamy również o stroikach (niemal 54%) i wielkanocnych figurkach (46%). Z przyjemnością sięgamy także po tradycyjne wydmuszki (30%).

Święconka, czyli inaczej koszyczek wielkanocny, to zwyczaj znany w Polsce od wieków. Choć drobne różnice w jego stylizowaniu wynikają z lokalnych tradycji, w całym kraju jest to istotny wielkanocny symbol. Jak wynika z raportu Homebook.pl, zaledwie 3% ankietowanych nie dekoruje koszyczka w ogóle. Większość respondentów przystraja go serwetą (87%), bukszpanem (85%), wstążkami (ponad 37%) czy baziami (36%). W ankiecie pojawiły się także ulubione przez Polaków wiosenne kwiaty. 29% badanych odpowiedziało, że przystraja nimi święconkę.

Polacy to naród, który bardzo ceni sobie bogactwo natury. Widać to wyraźnie po sposobach przystrajania domu, wielkanocnego stołu czy święconki. Wszechobecne kwiaty, bazie, bukszpan, sugerują nie tylko przywiązanie do tradycji, ale również pragnienie kreowania naturalnych, bezpretensjonalnych dekoracji - zauważa Dyrektor Operacyjna Homebook.pl, Anna Poprawska - to wspaniałe, bo dzięki temu mieszkania wyglądają świeżo i malowniczo. Dla ankietowanych liczą się nie tylko gotowe ozdoby, ale także te, które mogą wykonać samodzielnie i które przypominają im o radosnym, wiosennym czasie - dodaje.

Pisanki, kraszanki, malowanki, czyli jak dekorujemy jajka wielkanocne?

Dekorowanie jajek to najstarsza wielkanocna tradycja. Choć wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, obecnie jest jednym z najważniejszych symboli chrześcijańskich, nawiązującym do odrodzenia i nowych początków. Jak wynika z ankiety, Polacy bardzo dużą wagę przywiązują do dekorowania jajek - aż 89% ankietowanych odpowiedziało, że ozdabia je samodzielnie. 57% respondentów zdradziło, że wykorzystuje przy tym naturalne barwniki, takie jak cebula czy buraki. 46% sięga po barwniki gotowe, natomiast 36% korzysta z naklejek, tworząc tzw. oklejanki. Ponad 16% ankietowanych przyznało, że używa farb, natomiast 9% preferuje ozdabianie jajek ścinkami materiałów, np. muliną czy wełną. Co ciekawe, jedynie 6% ankietowanych korzysta z najstarszego sposobu ozdabiania pisanek, polegającego na rysowaniu po skorupce gorącym roztopionym woskiem.

Warto pamiętać, że talerze i koszyki wielkanocne, to nie jedynie akcesoria, dzięki którym można pięknie wyeksponować jajka wielkanocne. Aż 66% respondentów przyznało, że do podawania jajek wielkanocnych wykorzystuje efektowne patery. Kolejno, na równi, znalazły się kieliszki i podstawki (21%), a na końcu miski (20%).

Świątecznie nie tylko w domu - czy Polacy ozdabiają ogrody i tarasy?

W ankiecie przeprowadzonej przez Homebook.pl nie mogło zabraknąć pytania o przydomowe zieleńce. Autorzy raportu zapytali respondentów, czy oprócz domu, dekorują również balkony, tarasy i ogrody. Większość ankietowanych, bo ponad 49%, odpowiedziało, że nie. Na tak, było 40%, z kolei nieco ponad 10%, odpowiedziało, że nie dysponuje balkonem, tarasem lub ogrodem

Moda na dekorowanie przydomowych przestrzeni przyszła do nas z Zachodu - komentuje obowiązujące trendy Anna Poprawska - Polacy coraz chętniej „wychodzą” ze świątecznymi dekoracjami poza obręb mieszkania. Jest to interesująca i bardzo rozwojowa tendencja. Urokliwe zieleńce coraz częściej traktujemy jako przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Nagle anturaż „pod chmurką”, zamienia się w modną i funkcjonalną powierzchnię użytkową. Przeczuwam, że kolejne lata przyniosą prawdziwy boom na ozdabianie ogrodów i balkonów - zwłaszcza w okresach świątecznych - prognozuje Dyrektor Operacyjna Homebook.pl.

Cenny dekor, czyli ile wydamy w tym roku na wielkanocne ozdoby?

Ostatnie pytanie w ankiecie Homebook.pl, dotyczyło planowanych wydatków związanych ze świątecznym dekorem. Większość respondentów odpowiedziało, że na wielkanocne ozdoby planuje wydać około 50-100 złotych (36%). Ponad 19% ankietowanych przyznało, że na dekoracje wyda w tym roku około 100-150 złotych, natomiast 13% deklaruje, że przeznaczy na nie 150-200 złotych. Do mniejszości należały osoby, które chcą wydać na wielkanocny dekor 200-250 złotych (4%) oraz 250-300 złotych (ponad 3%). Co może jednak być zaskakujące, niemal 6% ankietowanych odpowiedziało, że ich planowane wydatki dotyczące wielkanocnych dekoracji, plasują się na poziomie wyższym niż 300 złotych. 3% ankietowanych stwierdziło z kolei, że nie planuje w tym roku jakichkolwiek wydatków związanych z ozdobami wielkanocnymi.

Wielkanoc to niezwykły moment, który emanuje niczym niezmąconym urokiem. Przyroda powoli budzi się do życia, słońce zerka na nas coraz śmielej, a dom pachnie słodkim zapachem żonkili i lukrem apetycznych mazurków. Warto zatem podkreślić urodę Świąt Wielkanocnych gustownymi ozdobami, pięknymi tekstyliami i morzem świeżych kwiatów. Bez względu jednak na to, czy dekorujemy dom cennymi ozdobami na wzór słynnych jajek Fabergé, czy własnoręcznie malowanymi wydmuszkami, pamiętajmy o tym, co dla nas najważniejsze. O rodzinnej miłości, harmonii, radości i spokoju. I właśnie tego życzymy Wam w te Święta!


Inne artykuły w tej kategorii