Ręcznie robione ozdoby wielkanocne – zrób to sam
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione to jeden z najmilszych akcentów dekoracyjnych. Dlaczego? Doskonałe w swojej niedoskonałości, tworzone z sercem, przeważnie w gronie rodzinnym, a także pozwalające w dużej mierze dać drugie życie wielu materiałom. To najważniejsze argumenty za tym, by pomysły na ręcznie robione dekoracje wielkanocne wdrożyć w życie! Podpowiadamy, jakie ozdoby wielkanocne możesz zrobić metodą „zrób to sam”!
Ozdoby wielkanocne – ręcznie robione czy gotowe?
W sklepach nie brakuje ozdób wielkanocnych: tych o bardzo prostej formie, a także tych misternie wykonanych, wyglądających jak małe dzieła sztuki. Ręcznie robione ozdoby wielkanocne cieszą się sporą popularnością - jak zresztą wszystkie inne przedmioty DIY.
Dlaczego? Ręcznie wykonane dekoracje wielkanocne mają niezwykłą duszę: są bowiem tworzone z serca. Dzięki temu są również niepowtarzalne - rękodzieła nie da się przecież skopiować. Każda ozdoba jest więc unikalna.
Ręcznie robione ozdoby pozwalają również dać drugie życie różnym materiałom - a to doskonale wpisuje się w ekologiczny trend, rozwijający się szczególnie w ciągu ostatnich lat.
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z papieru – zajączek z serwetki
Ręcznie robione ozdoby wielkanocne z papieru to ostatnio najmodniejszy trend. Aby blat stołu zachwycał malowniczą stylizacją, zadbaj nie tylko o elegancką zastawę wielkanocną i urokliwe dekoracje, ale również o dodatki, takie jak obrus, bieżnik czy serwetki. Te ostatnie warto jednak wyeksponować na stole w nietypowy sposób, np. składając je w wielkanocnego zajączka. W jaki sposób to zrobić?
- serwetkę złóż w prostokąt, a następnie jeszcze raz w prostokąt;
- zagnij rogi serwetki tak, aby powstał „samolocik”;
- dwa równoległe boki zagnij tak, by uzyskać kwadrat, a następnie latawiec, z którego po spięciu serwetki powstaną uszy zajączka;
- tak przygotowaną serwetkę przewiąż sznurkiem, który będzie pełnił rolę wąsików. Naklej na nie sztuczny nosek - niebanalna dekoracja gotowa!
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione na stół – oryginalny stroik
Stroiki wielkanocne nie muszą być klasyczne! Ręcznie robione stroiki wielkanocne cieszą się ogromną popularnością. Przy tworzeniu świątecznych dekoracji projektanci zachęcają do stylistycznych eksperymentów i wykorzystywania nieoczywistych materiałów.
Jednym z pomysłów może być np. wykorzystanie wiklinowych gałązek. Dawniej tego typu ozdoby plecione były misternie, dokładnie, kunsztownie – najczęściej przypominały kształtem warkocze lub kłosy. Dziś mają zaskakiwać nieharmonijnymi, swobodnymi splotami. Taki wianek możesz z łatwością zapleść za pomocą bezbarwnej żyłki lub cienkiego, giętkiego drucika. Innym pomysłem może być wykorzystanie mchu, piór, słomy, a nawet kory drzewa!
Z czego natomiast wykonywać bazową podstawę stroików? Czasem można wykorzystać patery z kloszem, innym razem etażerki na słodkości, przezroczyste misy czy po prostu szklane słoiki. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia!
Sprawdź też: Oryginalne wianki wielkanocne - z czego i jak je zrobić?
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione na szydełku – pisanki
Wśród ręcznie robionych ozdób na Wielkanoc sporą popularnością cieszą się również te wykonywane na szydełku. Takie wielkanocne rękodzieło ma sporo zalet. Jest urocze i pozwala na oszczędność materiałów, a tym samym nie przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska. Dodatkowo jest tanie - jedyny koszt to włóczka i szydełko. Jeśli zajmujesz się szydełkowaniem i masz w domu odpowiedni zestaw, to koszt jest w zasadzie zerowy!
Stworzenie wielkanocnych pisanek na szydełku to najłatwiejsza propozycja. Wystarczy, że nadmuchasz balonik o jajowatym kształcie - posłuży Ci jako forma. Następnie dziergaj wybrane wzory, układając je na kształt jajka - czyli balonika. Takie szydełkowanie na formie pozwoli Ci zachować odpowiedni kształt i formę rękodzieła.
Gdy skończysz, wystarczy, że przebijesz balonik i wyjmiesz go przez jedną z dziurek. Jeśli chcesz usztywnić pisanki, zamocz je w roztworze wikolu i krochmalu. Dzięki temu nie będą się uginać i zachowają kształt.
Dowiedz się więcej: Ozdoby wielkanocne na szydełku – jak zrobić je krok po kroku?
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z filcu – urocze zajączki
Jak zrobić ozdoby wielkanocne z filcu? To bardzo proste, a efekty są świetne. Dlatego filcowe ozdoby wielkanocne ręcznie robione przez dzieci to częsty element dekoracyjny na stołach, zasłonkach czy w koszyczkach wielkanocnych.
Wielkanocne zajączki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Wielkanocy. Filcowe zajączki będą więc wspaniałą ozdobą wielkanocnego domu. Jak je zrobić? To bardzo proste. Przygotuj kilka kawałków filcu w różnych kolorach. Na tylnej stronie odrysuj kształt zajączka, a następnie wytnij go. Teraz wystarczy już tylko z kawałków filcu w innych, odpowiednich kolorach wyciąć oczka, nosek i wąsiki! Elementy możesz połączyć ze sobą na dwa sposoby: zszywając je ze sobą lub przyklejając je.
Jeśli chcesz wykonać ozdoby wiszące, wybierz cienki, a przy tym lekki filc.
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z drewna – płotek
Ozdoby wielkanocne to nie tylko zajączki, kurczaczki, baranki i jajka. To także inne elementy kojarzące się z naturą i zwierzakami. Z drewnianych elementów łatwo wykonasz domek lub płotek, a nawet zagrodę, w której te urocze zwierzątka będą hasać po zielonej trawce.
Stworzenie płotka lub zagrody jest banalnie proste. Możesz do tego wykorzystać nawet patyczki do lodów - wystarczy poukładać je obok siebie i połączyć poziomo dodatkowymi. Do połączenia świetnie sprawdzi się klej wikol.
Takie drewniane ozdoby wielkanocne ręcznie robione zapewnią niezwykłą atmosferę - są przeurocze i niepowtarzalne, a co najważniejsze: tworzone z sercem!
Ozdoby wielkanocne typu „zrób to sam” mogą przynieść naprawdę ogrom frajdy i satysfakcji! Ręcznie robione wielkanocne dekoracje potrafią zaczarować każde wnętrze, wnosząc do środka przyjazny wiosenny powiew. Oprócz tego pamiętaj, że do twórczych świątecznych zabaw można zaprosić swoich najbliższych i spędzić z nimi przyjemny czas jeszcze przed rozpoczęciem Wielkanocy.