Stroik wielkanocny – 8 pomysłów na dekoracje wielkanocne

Nic tak nie buduje świątecznej atmosfery jak grono najbliższych osób zebranych przy wielkanocnym stole. Z tego powodu warto zadbać, aby jego nakrycie i przybranie były odpowiednio przygotowane na tę okazję. Za pomocą dekoracji możemy podkreślić szczególny wymiar świąt wielkanocnych, stworzyć niepowtarzalną atmosferę pełną radości i szczęścia, a także zaprosić wiosenną aurę zza okna do wnętrza naszych domów.

Niezwykle prostą, a przy tym bardzo efektowną i barwną, dekoracją na stół jest świąteczny stroik, który stawia się w centralnym punkcie wielkanocnego stołu. Tradycyjne wiązanki na Wielkanoc składają się z wieńca, do którego mocuje się świeże kwiaty, gałązki bazi oraz kolorowe jajeczka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odejść od klasyki i stworzyć autorski stroik na stół. Stroik wielkanocny w szkle, a może na brzozie? Kolorowa wiązanka z kwiatami, a może jednobarwna, nowoczesna kompozycja? Prezentujemy 8 pomysłów na nieszablonowe stroiki wielkanocne na stół.

stroik wielkanocny na stół
stroiki wielkanocne pomysły

Stroiki wielkanocne – co warto wykorzystać?

Kwiaty i zielone rośliny

Święta wielkanocne zbiegają się z nadejściem wiosny, stąd do wykonania świątecznych dekoracji wykorzystuje się świeżo ścięte i kwitnące kwiaty, które podkreślają radosny wymiar tego okresu. Jakie kolorowe rośliny warto wybrać do stroika? Świetnie nadadzą się cięte tulipany, żonkile, a także aromatyczne lilie, pastelowe hortensje czy hiacynty sprzedawane razem z cebulką. Warto także wykorzystać drobne rośliny jadalne, na przykład pachnące zioła (miętę, tymianek czy rozmaryn), a także kiełki – najlepiej te z domowej uprawy.

Naturalne lub sztuczne gałęzie i witki

Do wielkanocnych kompozycji – zwłaszcza tych utrzymanych w rustykalnym stylu – możemy wykorzystać zebrane w lesie patyki i gałęzie (np. brzozy). Nie zapominajmy o ważnym symbolu wiosny, czyli gałązkach wierzby z charakterystycznymi kwiatostanami – baziami.

Dekoracje do stroików możemy także kupić w sklepach florystycznych. Suszone kwiaty oraz zioła, a także kolorowe witki, gałęzie z listkami czy suszki doskonale sprawdzą się w wielkanocnych kompozycjach.

Jajka wielkanocne

W stroiku wręcz musi znaleźć się najważniejszy symbol świąt, czyli jajko wielkanocne. Możemy wykorzystać własnoręcznie udekorowane pisanki i wydmuszki, a także sztuczne jajka dekoracyjne czy te z czekolady zapakowane w ozdobną folię. Do naturalnych i prostych stroików nadadzą się także jajka sauté, czyli bez żadnych zdobień. Sprawdzą się zwłaszcza te z charakterystycznymi plamkami i bruzdami w różnych odcieniach – od bieli, beżu po ciemny brąz.

Wielkanocny zwierzyniec – zajączki, baranki i kurczęta

Nie zapominajmy o ważnych symbolach Wielkanocy. Zające, baranki i kurczęta – zarówno te czekoladowe, z chleba, jak i materiałowe czy ceramiczne – zdobią niemal każdy stół w okresie świątecznym. Możemy umieścić je w naszych kompozycjach na stół w zależności od wizji i upodobań.

Kolorowe elementy dekoracyjne

Do stroika wielkanocnego warto wykorzystać ozdoby i materiały, które skrywamy w szufladach lub pojemnikach. Mogą to być dekoracje do pakowania prezentów, a więc: wstążki, kolorowe sznurki i rafie, kokardy czy koraliki, a także drobne akcesoria kuchenne: wykałaczki, papilotki na babeczki, serwetki czy kolorowe słomki do napojów. Jeśli mamy pociechy, to zaprośmy je do wspólnego dekorowania – dzieci będą miały znakomitą okazję do tworzenia ozdób i figurek z modeliny, plasteliny lub z pomocą zwykłego brystolu.

stroiki świąteczne na wielkanoc na stół

Stroik wielkanocny – pomysły na wiązanki świąteczne

Stroik wielkanocny w koszyku

Klasyczna wersja wielkanocnej kompozycji, która będzie doskonale prezentować się na każdym stole. To dobra opcja dla zabieganych osób, które przytłoczone obowiązkami nie mogą poświęcić czasu na przygotowanie dekoracji. Do stworzenia takiego stroika możemy wykorzystać koszyczek ze święconką. Wystarczy wyciągnąć poświęcone potrawy, a wnętrze kosza uzupełnić dekoracjami – kolorowymi pisankami, suszonymi kwiatami czy wstążkami.

Stroik wielkanocny w doniczce

Podstawą kompozycji na stół może być ozdobna doniczka, w której możemy umieścić dekoracje wielkanocne. Do środka donicy warto wsypać trochę ziemi lub kolorowego żwirku - dzięki temu będziemy mogli wbijać do donicy pionowe ozdoby (np. gałęzie, witki czy sztuczne łodygi z kwiatami). Do doniczki możemy także posadzić cebulkę z hiacyntem, a resztę przyozdobić kolorowymi wstążkami, niewielkimi jajkami lub gałązkami z baziami.

stroiki wielkanocne w doniczce

Stroiki wielkanocne ze sznurka

Taki stroik mogą wykonać osoby mające zdolności manualne oraz takie, które lubią kreatywnie spędzać czas. Do wykonania takiego stroika będziemy potrzebować dużego jajka ze styropianu (do kupienia przez internet lub w sklepach plastycznych/florystycznych) oraz cienkiego sznurka do pakowania. Sznurek mocujemy do jajka za pomocą kleju, tworząc linie w poziomie. Tak przepasane sznurkiem jajko możemy dodatkowo wykończyć paskiem koronki lub delikatną wstążką. Stroik stawiamy na dekoracyjnej paterze lub talerzyku, dookoła niego umieszczając kolorowe wydmuszki lub jajka z czekolady.

stroik wielkanocny ze sznurka

Stroiki wielkanocne z brzozy

Czyli bardzo prosta i oszczędna kompozycja na stół, do której wykorzystuje się naturalne surowce. Bazą tego stroika jest okrągły plaster brzozy. Ważne jest, aby był prosto przycięty, w przeciwnym razie stroik będzie niestabilny. Jeśli nie mamy dostępu do naturalnych materiałów, możemy kupić drewniane krążki dekoracyjne na aukcjach internetowych lub odwiedzić pobliski warsztat stolarski – być może pracownie mają do oddania ścinki z drewna, które uda się wykorzystać do tworzenia wielkanocnego stroika.

Stroik z brzozy jest bardzo prosty w wykonaniu. Na krążku z drewna ustawia się świąteczne ozdoby i figurki, a więc pisanki, ceramiczne zajączki czy słodycze. Całą kompozycję możemy dodatkowo urozmaicić, stawiając dużą świecę lub mały wieniec. Całość warto wykończyć neutralnymi dekoracjami zbliżonymi do naturalnych odcieni drewna – cienką rafią, sznurkiem z juty, subtelnym paskiem z koronki, sztuczny mchem, cienkimi witkami. Tworząc stroik z brzozy, pamiętajmy o zachowaniu umiaru w dekoracjach – zrezygnujmy z kolorowych i barwnych ozdób na rzecz stonowanych i naturalnych, dzięki czemu stworzymy spójną estetycznie kompozycję.

stroik wielkanocny na drzwi

Stroiki wielkanocne na drzwi

Drzwi wejściowe do domu możemy - na wzór amerykański - ozdobić, wieszając dekoracyjny wieniec. Ten na Wielkanoc w porównaniu z bożonarodzeniowym jest dość oszczędny i prosty. Do wieńca mocuje się świeże lub sztuczne kwiaty, kolorowe piórka, sztuczne gałązki, a całość wykańcza się wstążką lub dużą kokardą. Stroik na drzwi możemy również udekorować niewielkimi sztucznymi jajeczkami, przytwierdzając je za pomocą kleju (najlepszy będzie ten aplikowany na gorąco) lub podwieszając do spodu wieńca na sznurkach.

Uwaga! Wszystkie ozdoby, którymi dekorujemy wieniec, powinny być mocno przytwierdzone do konstrukcji. Do tworzenia stroika użyjmy kleju na ciepło, cienkich drutów lub solidnych sznurków. Pamiętajmy, że wieniec będzie wisiał w pionie, zatem wszystkie elementy powinny solidnie trzymać się całości.

Stroik wielkanocny na korze

Kolejna propozycja dla fanów rustykalnego stylu. Stroik na korze jest prosty w wykonaniu, doskonale prezentuje się na każdym stole, a na dodatek jest ekologiczny, ponieważ wykorzystujemy naturalne surowce i materiały. Podstawą takiego stroika jest płat kory brzozy - łupiny z pnia możemy zebrać podczas wiosennej przechadzki po lesie. Wybierajmy korę z rozłożystych drzew, których pnie mają szeroką średnicę - płat kory będzie rozłożysty i równy. Na takim płacie wystarczy umieścić dekoracje wielkanocne: świecę, jajka ozdobione sznurkiem, wydmuszki, a także świeże zioła czy kwiaty. Całość możemy udekorować rafią lub wstążką z juty.

stroik wielkanocny na korze

Stroik wielkanocny w szkle

Podstawą stroika mogą być również przezroczyste naczynia kuchenne: duże misy, słoje, szerokie pucharki czy okrągłe kieliszki. Dno wystaczy wyścielić białą serwetką, a do środka włożyć dekoracyjny mech, sztuczne gałęzie i witki, wydmuszki czy ceramiczne jajka. Z zewnątrz stroik można otulić wstążką w pastelowym kolorze lub subtelną rafią.


Las w słoiku – czyli popularna w ostatnich sezonach kompozycja roślin w szklanym naczyniu – również sprawdzi się jako stroik wielkanocny. Wystarczy do środka włożyć parę sztuk sztucznych jajeczek i gałązkę z baziami, a całość ozdobić kokardą lub jutowym sznurkiem.


stroik wielkanocny w szkle
Ozdoby wielkanocne

Stroik wielkanocny wiszący

Umieszczenie szerokiego wieńca wielkanocnego na małym czy okrągłym stole może graniczyć z cudem, nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować ze stroika. Wieniec możemy przymocować do lampy wiszącej lub sufitu za pomocą mocnych sznurków. Do tak podwieszonej girlandy możemy przymocować kokardy, wstążki lub lekkie pisanki na kolorowych sznurkach, a także ozdoby z papieru wykonane przez najmłodszych.

Do wiszącego wieńca nie wolno mocować ciężkich ozdób ( np. dekoracji z ceramiki czy prawdziwych pisanek). Konstrukcja powinna być wobec tego lekka i oszczędna w dekoracje oraz solidnie podwieszona nad stołem.

Stroiki wielkanocne – nowoczesne kompozycje i trendy

Trendy w aranżacji stołu na Wielkanoc dotyczą także zdobienia stroików świątecznych. Z roku na rok obserwuje się coraz bardziej wyważoną i oszczędną w dekoracje oprawę wielkanocnego stołu. Odchodzi się od przepychu i splendoru w aranżacji świątecznego stołu, a stawia się na minimalizm i powrót do natury. Większą wagę przywiązujemy do spójności w estetyce naszych wnętrz, nie dziwi zatem fakt, że nowoczesne stroiki wielkanocne są oszczędne w dekoracje i utrzymane w spójnej, często jednobarwnej kolorystyce. Zamiast pstrokatych dekoracji wykorzystuje się cięte kwiaty, rezygnuje się z kolorowych pisanek i stawia się na jajka tzw. sauté, sztuczne dekoracje zastępuje się własnoręcznie zebranymi gałązkami czy witkami, a kupne czekoladowe jajeczka – samodzielnie upieczonymi babeczkami.

Jak wyglądają nowoczesne stroiki na Wielkanoc? Króluje w nich estetyczna powściągliwość. Mamy zatem okrągłą paterę lub piętrową etażerkę, na której umieszcza się jajka, kolorowe ciastka, kiełki rzeżuchy, okrągłą misę z pojedynczym jajkiem i wieńcem, w niektórych domach rolę stroika wielkanocnego spełnia duży wazon świeżych tulipanów, w innych – wiklinowy koszyk z paroma jajkami i gałązką bazi lub świeżych ziół.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Ozdoby świąteczne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Ozdoby świąteczne
Komentarze
Piękne, ale bardzo czaso i pracochłonne. Wystarczy mi gotowanie, pieczenie i sprzątanie, a gotowy stroik zamówiłam na poczcie kwiatowej z dostawą do domu. Też ładnie się prezentuje, a jaka oszczędność czasu.
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów