Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ponad połowa użytkowników Homebook.pl korzysta z pomocy profesjonalisty przy urządzaniu wnętrza

Z raportu opracowanego na podstawie badań konsumenckich wynika, że z usług projektantów czy architektów wnętrz przy urządzaniu mieszkania lub domu korzysta ponad połowa użytkowników Homebook.pl. Okazuje się, że pomoc specjalisty w tym względzie zyskuje na popularności. Rosną też kwoty wydawane na ten cel.

Z czego wynika większa większe zainteresowanie usługami ekspertów?

Homebook.pl to największa polska platforma skupiająca architektów i projektantów wnętrz oraz osoby planujące aranżację nieruchomości. Niedawno opublikowano raport, z którego wynika, że 52% użytkowników (spośród 451 badanych) współpracowało przy urządzaniu wnętrza ze specjalistami. Głównym powodem takiej decyzji była chęć uniknięcia błędów przy samodzielnej realizacji – tego obawiała się jedna trzecia badanych. Na drugim miejscu (29% odpowiedzi) był brak wiedzy oraz znajomości wymagań, związanych z wykorzystaniem różnych rozwiązań projektowych. Kolejną motywacją była chęć powierzenia strony wizualnej realizacji profesjonaliście. Nie chodziło więc wyłącznie o kwestie techniczne. 17% pytanych przyznało też, że powodem był brak czasu na samodzielne wykonanie projektu. Spośród osób, które korzystały z usług specjalistów 65% podjęłoby współpracę ponownie. 26% badanych w tej grupie było przeciwnego zdania, a 9% nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Ile kosztowała realizacja projektu wnętrza? Osoby, które zlecały to pracowni projektowej, płaciły najczęściej 100-200 zł za m² (58% odpowiedzi). Co piąty deklarował wydatki w przedziale 200-300 zł za m², 7% od 300 do 400 zł za m², a 6% powyżej 400 zł za m². 10% pytanych zaznaczyło odpowiedź „inne”. Coraz więcej inwestorów przekonuje się, że projektowanie bez fachowej wiedzy i doświadczenia nie jest takie proste. Dowodzi tego rosnąca popularność usług specjalistycznych pracowni. W 2020 r. liczba poszukujących projektantów czy architektów wnętrz za pośrednictwem Homebook.pl wyniosła 70 tys.

Dlaczego 48% badanych nie korzystało z usług pracowni projektowej?

Spośród osób, które nie współpracowały z żadną pracownią projektową, większość podjęła taką decyzję z powodu wysokich kosztów usług (43% odpowiedzi). Innymi powodami były: chęć samodzielnego zaprojektowania wnętrza (37% odpowiedzi), obawa przed niesatysfakcjonującą realizacją zlecenia (9% odpowiedzi) czy strach przed trudnościami, związanymi ze współpracą.

Z raportu Homebook.pl wynika, że najważniejsze dla klientów we współpracy ze specjalistami przy urządzaniu wnętrza jest zrozumienie wizji zleceniodawcy. Projekt powinien w pełni odpowiadać na potrzeby ankietowanych (56% odpowiedzi), a zleceniobiorca musi mieć odpowiednie doświadczenie i wiedzę ekspercką (16%). Koszty nie są tak ważne – adekwatna wycena usług była czynnikiem istotnym dla 12% pytanych. Ostatnim z wymienianych wymagań było to, by architekt znał i potrafił zastosować innowacyjne i skuteczne rozwiązania projektowe (11% odpowiedzi) oraz znał aktualne trendy (3% odpowiedzi).


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności