Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Świąteczne domy Polaków – Raport Homebook.pl

Z listy przedświątecznych prac Polacy najbardziej lubią dekorowanie domu. Zaledwie 2% z nas nie chce ozdabiać swoich wnętrz bożonarodzeniowymi drobiazgami. Nowy raport serwisu Homebook.pl pokazuje, jak będą wyglądały nadchodzące Święta w naszych domach.

Zgodnie z wynikami badań ankietowych serwisu Homebook.pl, zaskakująco wielu z nas (41%) zajmuje się dekoracją domu już w pierwszej połowie grudnia. Dla kogo to wszystko? Okazuje się, że tylko 1% Polaków przystraja wnętrza dla gości, 6% robi to dla radości dzieci, a zdecydowana większość - aż 89% - tworzy aranżacje bożonarodzeniowe dla siebie i własnej satysfakcji. Nie dziwi więc fakt, że ozdabianie domu należy do najprzyjemniejszych przedświątecznych obowiązków dla 69% ankietowanych. Na drugim miejscu ex aequo znalazło się gotowanie bożonarodzeniowych potraw oraz wybór prezentów (14%).

Pomimo bardzo dużej oferty świątecznych dekoracji, bliska jest nam tradycja tworzenia bożonarodzeniowych stroików. Aż 66% Polaków sporą część ozdób przygotowuje we własnym zakresie. Zdecydowanie mniej, bo 25%, kupuje gotowe rozwiązania. Modny w ostatnich latach styl skandynawski nie da o sobie zapomnieć nawet w te święta - 50% Polaków zdecyduje się na aranżacje w tej estetyce. Zupełnie inny, pełen przepychu i blasku, styl glamour, będzie królował u 21% domowników. Z kolei 12% z nas postawi na minimalizm.

Kluczowym elementem dekoracji jest ich kolor. Tutaj, niezmiennie od lat, wybieramy najczęściej czerwień (21%) i biel (17%). Polacy ozdabiają nie tylko wnętrza, ale również elewację i otoczenie domu: aż 44% z nas stroi drzwi, 40% ozdabia okna, 25% zawiesza lampki na drzewach i stawia świecące instalacje w ogrodzie.

Zgodnie z tradycją, zdecydowana większość (96%) wręczy prezent swojej rodzinie i przyjaciołom. W sklepach stacjonarnych planuje zrobić zakupy 66% Polaków. Kolejki w tym roku powinny być jednak nieco krótsze niż w poprzednich latach, ponieważ niemal 60% z nas kupi choć część upominków przez Internet. Z kolei 13% przygotuje osobiste drobiazgi własnoręcznie. A na jaki prezent sami najbardziej liczymy? Raport wskazuje, że marzą nam się: meble i dekoracje do domu (31%), książki i rozrywka (20%), odzież (11%), sprzęt elektroniczny (7%) i AGD (5%). Według danych serwisu Homebook.pl polscy internauci w grudniu ubiegłego roku w segmencie home&decor najczęściej poszukiwali: firan, lamp, kompletów pościeli, stolików, zasłon, sof, dywanów, foteli, narożników i stołów. Zatem przy bożonarodzeniowych aranżacjach warto pomyśleć jeszcze o jednym – gdzie pomieścimy wszystkie wielkogabarytowe prezenty.

W badaniu wzięło udział 1205 ankietowanych, 96% kobiet, 4% mężczyzn, w tym 28% z miast powyżej 250 tys. mieszkańców i o wykształceniu wyższym (66%). Analiza wyników została przeprowadzona w grudniu 2018 wśród użytkowników serwisu Homebook.pl.


Inne artykuły w tej kategorii