Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Poznaj zalety obu rozwiązań!

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach zmywarka należy już do podstawowych artykułów gospodarstwa domowego. Kto raz doświadczył związanych z nią dobrodziejstw, już nigdy nie będzie chciał z niej zrezygnować. Zmywarka to nie tylko potężna oszczędność czasu, ale także pieniędzy – już dawno udowodniono, że ręczne mycie naczyń oznacza znacznie większe zużycie wody, przy którym koszt prądu zużywanego przez zmywarkę jest właściwie pomijalny. Ale jaką zmywarkę wybrać? Wolnostojącą czy do zabudowy?

zmywarka do zabudowy, nowoczesna zmywarka

Zmywarki wolnostojące

Zmywarka wolnostojąca to racjonalny wybór, kiedy nie planujemy w kuchni większego remontu. Wystarczy znaleźć na nią miejsce, rozsunąć szafki i podłączyć wodę. Nowoczesne zmywarki wolnostojące projektowane są tak, by pasować do każdej kuchni, a zadanie wyboru właściwej ułatwiają warianty kolorystyczne. Z drugiej strony należy pamiętać, że zmywarki wolnostojące – inaczej niż lodówki – zazwyczaj dysponują nieco mniejszą ilością funkcji niż ich odpowiedniki do zabudowy. Przykładowo, w urządzeniach wolnostojących raczej nie spotyka się jeszcze oświetlenia wnętrza, które powoli staje się standardem w zabudowie. W ich przypadku musimy się też liczyć z kompromisem na polu estetyki. Jeśli zależy nam na jak najlepszym wyglądzie kuchni, to zmywarkę wolnostojącą będziemy musieli dobrać kolorystycznie do innych sprzętów AGD, co w praktyce może okazać się trudne.

zmywarka do zabudowy, nowoczesna zmywarka, zmywarka w nowoczesnej kuchni
Poznaj wszystkie zmywarki BEKO >>

Zmywarki do zabudowy

Segment zmywarek do zabudowy rozwija się bardzo intensywnie. W ich wnętrzach wszelkie nowatorskie rozwiązania pojawiają się znacznie wcześniej niż w przypadku urządzeń wolnostojących i szybciej stają się obowiązującym standardem. W przypadku marki Beko można tu wskazać na takie rozwiązania, jak praktyczny, trzypoziomowy system Acrobat (umożliwiający łatwiejszy załadunek), modułowy trzeci kosz na sztućce (powoli wypierający standardowy, zajmujący dużo miejsca koszyk) czy wspomniane wcześniej oświetlenie wnętrza (zobacz model Beko DIN39431). Pomimo większej ilości rozwiązań technologicznych „w środku”, zmywarki do zabudowy są też zazwyczaj nieco bardziej pojemne – największe modele zdolne są zmieścić nawet 15 kompletów naczyń. Wreszcie – pozostaje kwestia wyglądu oraz kultury pracy. Zabudowane zmywarki naturalnie pracują ciszej niż ich wolnostojące odpowiedniki.

zmywarka pod zabudowę, nowoczesna zmywarka, zielone płytki w kuchni

45 czy 60 cm?

Dodatkową kwestią jest szerokość wybieranego przez nas urządzenia. Weźmy pod uwagę, że zmywarki o szerokości 45 cm nadają się przede wszystkim dla singli, par bez dzieci lub innych osób, które zużywają mało naczyń. W innym wypadku będą zapełniać się bardzo szybko. W wąskiej zmywarce nie umyjemy też bardzo dużych garnków czy tac do piekarnika. Jeśli mamy tendencję do „zużywania” wielu naczyń w ciągu dnia, lepiej od razu zastanowić się nad wyborem większego urządzenia – tym bardziej, że jego ekonomia pracy będzie nawet lepsza niż w przypadku węższych zmywarek. Będziemy myli rzadziej, a podczas jednego cyklu zużyjemy tylko odrobinę więcej prądu i wody.

zmywarka pod zabudowę, nowoczesna zmywarka, zielone płytki w kuchni

Wybierając sprzęty do kuchni, stajemy przed decyzjami, które przesądzają o funkcjonalności i estetyce tego najważniejszego w domu wnętrza. Zadbajmy o to, by także zmywarka wkomponowała się w aranżację naszej przestrzeni i w jak najlepszy sposób ułatwiała dbanie o panujący w niej porządek. Zarówno zmywarka wolnostojąca, jak i ta do zabudowy, będzie skutecznym sprzymierzeńcem utrzymania czystości po naszych kuchennych rewolucjach i jednocześnie oszczędzania czasu i energii.

>> BEKO <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Anonimowy użytkownik

A co za różnica z czy wolno stojąca czy do zabudowy to indywidualny wybór każdego z nas
  • Dodano 6 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Dokładnie najważniejsze, żeby spełniała swoją funkcję 😃
  • Dodano 6 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Nieważne jaka, ważne żeby robiła swoje. 😅
  • Dodano 6 miesięcy temu

Zobacz więcej produktów