Szukasz pomysłu na prezent? Dodatki i akcesoria w supercenach!💥
VIDARON
VIDARON
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak skutecznie zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VIDARON.


Drewno w ogrodzie sprawdzi się zawsze – jest piękne, uniwersalne i wiecznie modne! Naturalny materiał pasuje do każdego stylu i harmonijnie współgra z zielenią traw, kwiatów i krzewów. Nie dziwi więc, że letni taras „pod chmurką” zazwyczaj wypełniają meble produkowane ze szlachetnych gatunków drzew. Surowiec pozostawiony na zewnątrz narażony jest jednak na działanie niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć, owady, grzyby, promienie UV czy niskie temperatury, które skutecznie obniżają nie tylko jego walory wizualne, ale i wpływają negatywnie na trwałość oraz funkcjonalność. Żeby temu zapobiec, warto pamiętać o impregnacji, czyli zabezpieczeniu powierzchni. Jak to zrobić? Odpowiedź poniżej.

Z czego wykonane są meble ogrodowe?

Gatunki drzew, które wykorzystywane są do budowy elementów architektury ogrodu oraz mebli, mogą różnić się od siebie pod wieloma względami, co ma bezpośrednie przełożenie na sposób ochrony powierzchni. Jedne rozwiązania będą trwalsze oraz odporniejsze, inne z kolei tańsze, łatwiej dostępne, równie efektowne, ale i niekiedy bardziej wymagające. W pierwszym gronie znajdują się warianty egzotyczne. Teak, bambus, merbau czy iroko – droższe od polskich alternatyw – okażą się wysoce wytrzymałe na kaprysy pogody, bakterie oraz grzyby. W tym przypadku ochrona zazwyczaj polega na wykorzystaniu preparatów takich jak oleje, których zadaniem jest m.in. zabezpieczenie przed pęknięciami oraz zapobieganie szarzeniu, które mogłoby być następstwem silnego nasłonecznienia. Rodzime gatunki, takie jak sosna, dąb, świerk, modrzew lub robinia skutecznie radzą sobie z niekorzystnymi czynnikami biologicznymi oraz atmosferycznymi, a do ich pielęgnacji najczęściej stosuje się impregnaty, lakierobejce oraz oleje.

Czym zabezpieczyć meble z drewna?

Wybór środka do impregnacji powierzchniowej zależy od wielu czynników. Liczy się m.in. to, czy drewno było już wcześniej zabezpieczane, przed czym chcemy je ochronić oraz jakiego efektu się spodziewamy. Przygodę z drewnem surowym najlepiej rozpocząć od wykorzystania impregnatu ochronno-gruntującego w wersji bezbarwnej. Warstwa produktu wzmocni strukturę surowca, zapobiegnie gniciu i ochroni przed grzybem, wilgocią czy sinizną, a także będzie dobrą bazą do dalszych zabiegów. Potem wystarczy pokryć powierzchnię impregnatem powłokotwórczym w wybranym kolorze, lakierem lub lakierobejcą, które ochronią drewno przed szarzeniem, działaniem promieni UV, a przy tym stanowić będą powłokę dekoracyjną. Jeśli zależy nam jedynie na odświeżeniu mebli i poprawie ich wyglądu, najlepiej sięgnąć po specjalne impregnaty powłokotwórcze, renowacyjne, lakierobejce, a także oleje. Ostatnie sprawdzą się w przypadku twardych gatunków drzew, takich jak dąb, jesion czy merbau.

Ekologiczną alternatywą jest również pokost, przygotowywany na bazie oleju lnianego, który posiada naturalną recepturę i zabezpiecza przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ten naturalny preparat jest nieszkodliwy dla zwierząt, dlatego znakomicie nadaje się zarówno do renowacji mebli na tarasie, jak i elementów takich jak buda dla psa, wolier czy klatka dla ptaków, które wypełniają przestrzeń przydomowej działki.

Kluczem dobru najlepszego środka jest czytanie etykiet znajdujących się na opakowaniu. Informacje na nich umieszczone zawierają szczegółowe dane dotyczące przeznaczenia produktu, rodzaju powierzchni czy przygotowania podłoża. Na kartach technologicznych określane są także warunki, w jakich należy aplikować preparat, co w przypadku drewna ogrodowego ma niebagatelne znaczenie. Czynności najlepiej przeprowadzać na zewnątrz w bezdeszczową pogodę, przy temperaturze od 5 do 25°C, lub wewnątrz w zadaszonym pomieszczeniu. Tym, co może zniweczyć rezultat, są m.in. zbyt silne nasłonecznienie, nieodpowiednia wilgotność czy zapylenie.

Jak przygotować powierzchnię?

Podczas impregnacji drewna (a także innych powierzchni) pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Podstawą wszelkich czynności powinno być dokładne oczyszczenie mebli. Pominięcie tego kroku bądź wykonanie go w sposób niestaranny może przysporzyć wiele problemów w przyszłości i sprawić, że uzyskany efekt będzie daleki od oczekiwanego. Drewno należy przeszlifować ręcznie papierem ściernym lub mechanicznie – przy użyciu szlifierki, odtłuścić za pomocą benzyny lakowej lub ekstrakcyjnej, pozbawić je starych farb i powłok, oraz wysuszyć. Materiał powinien być wolny od kurzu oraz plam żywicznych. Taki zabieg zwiększy przyczepność nanoszonej warstwy, a także zapobiegnie powstawaniu mało efektownych plam i prześwitów.

Jakich narzędzi użyć?

Arsenał narzędzi służących do nakładania środków zabezpieczających drewno jest równie rozbudowany co lista dostępnych preparatów. Najrzadziej wykorzystywanym sposobem jest metoda natryskowa. Mimo że aplikacja jest zdecydowanie szybsza, to w przypadku mebli okaże się mało ekonomiczna, bo będzie wiązała się z dużymi startami materiału. Pozostaje więc dylemat: malować pędzlem czy wałkiem? Najważniejszym kryterium jest to, jakie przedmioty poddajemy renowacji. Pędzel sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych, na krawędziach i zakamarkach krzeseł, leżaków czy huśtawek. Rozwiązania o grubszym włosiu skutecznie poradzą sobie z szorstkimi i nieregularnymi płaszczyznami, natomiast te z miękkim – gładkimi. Wałki gąbkowe lub te o krótkim runie zdadzą egzamin na większych, płaskich powierzchniach.

Warunkiem satysfakcjonującej eksploatacji mebli ogrodowych wykonanych z drewna jest odpowiednia pielęgnacja. Tylko zabezpieczony materiał będzie w stanie przetrwać długie lata bez uszczerbku na wyglądzie oraz funkcjonalności. Co zrobić, by renowacja była skuteczna? Kluczem jest dobry preparat – dobry, czyli wyróżniający się wysoką jakością, dopasowany do gatunku i rodzaju drewna.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VIDARON.Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Drewniane meble jak nowe – renowacja krok po kroku

Drewniane meble jak nowe – renowacja krok po kroku

Sponsorowane Samodzielna budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?

Samodzielna budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?

Sponsorowane Ogrodzenie z drewna – jak je pielęgnować? Poradnik

Ogrodzenie z drewna – jak je pielęgnować? Poradnik

Sponsorowane Wiosna – czas na renowację drewna w ogrodzie. Jak się do tego zabrać?

Wiosna – czas na renowację drewna w ogrodzie. Jak się do tego zabrać?

Top 10 foteli do czytania w 2023 roku

Top 10 foteli do czytania w 2023 roku

Krzesła drewniane na pierwszym planie. Jakie wybrać do swojego domu?

Krzesła drewniane na pierwszym planie. Jakie wybrać do swojego domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.