Drewniane meble jak nowe – renowacja krok po kroku

Meble wykonane z drewna to często prawdziwe perełki – nie są tanie, a kiedy już raz pojawią się we wnętrzu domu, zwykle pozostają w nim na wiele lat. Dziś stare meble wracają do łask, stając się elementem stylu życia w myśl zasady „zero waste”, a także wspaniale urozmaicając wnętrza zaaranżowane w stylu rustykalnym, vintage, skandynawskim czy eklektycznym. To już nie tylko elementy, które od pokoleń stoją w domach naszych dziadków, ale również zdobycze wyszperane na targach czy internetowych aukcjach. Drewniane meble mają jednak jedną wadę – z biegiem czasu niszczeją, ich kolor blaknie, na powierzchni pojawiają się ubytki, czasami bywają atakowane przez szkodniki. Jak odnowić stare meble, by przywrócić im dawny urok i blask? Wszystkiego dowiesz się w kilka minut, czytając nasz poradnik „krok po kroku”!

drewniane meble do salonu, salon w stylu retro z drewnianymi meblami, renowacja mebli drewnianych, odnowione meble drewniane

Krok 1. Szlifowanie drewna

renowacja drewnianych mebli, szlifowanie mebli z drewna, szlifowanie mebli z drewna papierem ściernym

Mogłoby się wydawać, że przygotowanie mebla do renowacji to bułka z masłem, warto jednak podejść do tego kroku ze starannością, bo będzie miał wpływ na postępy Twojej pracy, a także na uzyskane efekty. Pracę z drewnem rozpocznij od przygotowania powierzchni – koniecznie usuń stare powłoki farb, lakierów, a także zanieczyszczenia. Jak to zrobić?

Będziesz potrzebować:

  • Szlifierki
  • Papieru ściernego lub bloczków ściernych
  • Odkurzacza
  • Wilgotnej szmatki

Do dużych powierzchni użyj szlifierki, która pozwoli szybko i sprawnie uporać się ze starymi powłokami. Do zakamarków, trudno dostępnych miejsc oraz wszelkiego rodzaju sztukaterii przyda się natomiast papier ścierny lub bloczki szlifierskie. Pamiętaj, żeby szlifować zawsze wzdłuż włókien drewna, a nie w poprzek – dzięki temu unikniemy powstania nieestetycznych wyrw i zadziorów. Po każdym szlifie usuwaj pył z powierzchni drewna, co zapobiegnie powstawaniu rys i uszkodzeń. Warto przyłożyć się do tego etapu prac, ponieważ dobrze oszlifowane drewno to podstawa udanej renowacji. Gdy skończysz szlifować, dokładnie odkurz całą powierzchnię drewna, a także sąsiednie powierzchnie, by był nie opadł z powrotem na wstępnie przygotowany mebel. Całość możesz przetrzeć lekko wilgotną szmatką, a następnie poczekać do całkowitego wyschnięcia drewna.

renowacja drewnianych mebli, szlifowanie mebli z drewna, szlifowanie mebli z drewna papierem ściernym, renowacja drewnianego stołu, renowacja stołu z drewna

Krok 2. Usuwanie szkodników

Zanim rozpoczniesz dalsze prace, sprawdź, czy drewno jest zdrowe. Jak to zrobić? Obejrzyj dokładnie powierzchnię mebli.

Oto co powinno Cię zaniepokoić:

  • Niewielkie otworki i kanaliki, z których może (ale nie musi) wysypywać się proszek drzewny
  • Odgłosy drążenia wydawane przez niektóre szkodniki (np. Kołatka domowego)

Jeśli nie zauważysz niczego niepokojącego – drewno prawdopodobnie jest zdrowie. Jeśli tak – trzeba podjąć odpowiednie kroki, by uratować mebel. Jest wiele sposobów, by pozbyć się niechcianych lokatorów, wśród nich można wyróżnić użycie gorącego powietrza, promieniowania elektromagnetycznego, a także preparatów chemicznych. Metoda powinna być dopasowana do rodzaju szkodnika – kiedy już rozpoznasz swojego wroga, zdecydujesz, czy z krokiem tym poradzisz sobie sam, czy potrzebna będzie pomoc fachowca.

biurko w stylu retro, biurko stylowe, meble stylowe, renowacja mebli drewnianych, renowacja mebli z drewna

Krok 3. Uzupełnienie ubytków

Meble są eksploatowane każdego dnia, a przez to – podatne na uszkodzenia. Czasami na drewnie pojawiają się różnego rodzaju rysy i ubytki, a samo szlifowanie nie wystarczy, by je zlikwidować. Wtedy do akcji wkraczasz Ty i specjalistyczna szpachla do drewna. Odpowiedni produkt będzie łatwy w użyciu, a przy tym trwały i dostępny w wielu kolorach imitujących różne gatunki drewna. Taka szpachla zawiera terpentynę, której zawdzięcza przyczepność do drewna, a także mączkę kwarcową nadającą jej odpowiednią twardość i ułatwiającą dalszą obróbkę. Dokładnie wymieszaną szpachlę nakładaj na powierzchnię drewna metalową szpachelką – warstwa po warstwie, w zależności od głębokości ubytków. Każda warstwa schnie około 2-3 godziny.

Tutaj znajdziesz szpachlę do drewna >>
komoda retro, komoda z lat 60., renowacja komody z lat 60., renowacja mebli z drewna, renowacja drewnianej komody

Krok 4. Malowanie mebla

W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz odpowiedni produkt do malowania. Jakie są właściwości poszczególnych powłok?

  • Lakier akrylowy

Bezbarwny, szybkoschnący preparat o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Pomalujesz nim nie tylko stolik, czy komodę, ale również retro konika na biegunach znalezionego na strychu u babci – preparat ten jest bezpieczny i ekologiczny. To sposób na podkreślenie naturalnego koloru drewna i równoczesne zabezpieczenie go przed przebarwieniami powstającymi wskutek działania zawartych w nim żywic i garbników, a także nadanie mu odporności na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnie pomalowane lakierem charakteryzują się subtelnym połyskiem.

  • Bejca

To produkt, który pozwoli Ci uzyskać efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Stopniowo i równomiernie wnika w drewno, zapewniając jednolite wybarwienie. Powłoka nie tworzy błyszczącej warstwy, jest transparentna i nadaje powierzchni delikatny kolor, podkreślając naturalne piękno drewna.

  • Lakierobejca dekoracyjno-ochronna

Żelowa konsystencja preparatu sprawia, że charakteryzuje się on ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych – zapewnia więc dużą wygodę i łatwość w stosowaniu. To świetny wybór do malowania wymagających powierzchni, jak np. stół kuchenny. Lakierobejca tworzy na powierzchni drewna trwałą i elastyczną powłokę, odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu czy musztardy. Nadaje kolor i połysk, a przy tym zachowuje naturalny rysunek drewna.

  • Farba

Jeśli chcesz pokryć drewno intensywnym kolorem i całkowicie zmienić jego wizerunek – postaw na farbę kryjącą: akrylową, ftalową lub kredową. Sposób ten sprawdzi się również w przypadku mebli, na których powierzchni powstały głębokie przebarwienia. Farba przykryje nieestetyczne plamy, a także charakterystyczne usłojenie i rysunki drewna.

Kliknij i wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb >>

Metody nakładania poszczególnych produktów mogą się znacznie różnić, dlatego zapoznaj się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Lakiery i lakierobejce zazwyczaj nakłada się za pomocą pędzla, farbę – pędzla i/lub wałka, a bejcę – gąbki lub szmatki. Zwróć szczególną uwagę na czas schnięcia poszczególnych warstw.

Renowacja drewnianych mebli jest pracochłonna, ale cały proces jest stosunkowo prosty. Przestrzegaj wymienionych powyżej zasad i krok po kroku, starannie wykonuj wszystkie czynności. Pamiętaj, że efekt będzie zależny w dużej mierze od tego, czy drewno zostało przez Ciebie dobrze przygotowane: oczyszczone, wyszlifowane, pozbawione ewentualnych ubytków i szkodników. Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniego preparatu, a także wykorzystanie go zgodnie z instrukcją stosowania. Dzięki temu efekty będą zachwycające, a Twoje meble zyskają nowe życie!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze