Przygotuj swój ogród na lato! 7 rzeczy, które należy wiedzieć o pielęgnacji drewna na zewnątrz

Wielkimi krokami zbliżają się ciepłe dni lata. To miesiące, w których ogród zamienia się w strefę relaksu „pod chmurką”. Wszelkie przyjemności nie będą jednak dawały satysfakcji, gdy drewniane powierzchnie zieleńca będą straszyły swoim wyglądem. Tych szpetnych przeszkód może być co niemiara. To m.in. zniszczone meble, zszarzałe ławki czy naderwane szczebelki płotu. Żeby tego uniknąć, warto już teraz przygotować się do sezonu i zabrać się za pielęgnację! O czym musisz pamiętać?

drewno w ogrodzie, jak impregnować drewno

1. Impregnuj!

Naturalne materiały w ogrodzie są piękne, ale szybko ulegają biodegradacji. Koniecznością jest więc impregnacja, czyli zabezpieczanie drewnianych powierzchni specjalnymi środkami. Ich zadaniem jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi (promienie UV, wiatr, wilgoć) oraz biologicznymi (sinizna, pleśń, owady i grzyb). Warto jednak pamiętać, że to proces, który gwarantuje skuteczną ochronę tylko wtedy, gdy odbywa się cyklicznie. Jednorazowe działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i nie przedłuży żywotności żadnej deski.

2. Sprawdź stan drewna

Drewno wykorzystywane na zewnątrz jest narażone na różne czynniki. Niestety, zdecydowana większość z nich ma niekorzystny wpływ na jego stan. Mowa o wilgoci, zmiennych temperaturach, promieniowaniu UV i mikroorganizmach, które powodują, że powierzchnie tracą na jakości oraz estetyce. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk sprawdzania elementów architektury ogrodowej. Taki przegląd należy wykonać przynajmniej dwa razy do roku – raz jesienią, przed zimowaniem, a raz wiosną, przed sezonem letnim.

drewno w ogrodzie, jak dbać o drewno w ogrodzie

3. Przygotuj powierzchnię

czyszczenie drewna przed malowaniem, impregnacja drewna

Popękane i złuszczające się warstwy farby należy usunąć ręcznie lub szlifierką, a ubytki i szczeliny uzupełnić przy użyciu szpachli. Jeśli pominiesz ten krok, kolejna warstwa nowego preparatu bardzo szybko odpadnie, a produkt nie wniknie w głąb. Powierzchnia poddawana renowacji powinna być dokładnie oczyszczona, sucha i gładka. Po usunięciu resztek lakieru i wszelkich nierówności przetrzyj ją papierem ściernym o gradacji od 150 do 200, odpyl i odtłuść benzyną lakową lub ekstrakcyjną. Jeśli zabiegi tego typu wykonujesz na zewnątrz, wilgotność powinna wynosić do 85%, temperatura powietrza od 5 do 25°C, zaś temperatura podłoża – do 40°C.

4. Wybierz odpowiedni preparat

Nie każdy zakupiony preparat sprawdzi się na tych samych powierzchniach. Inny środek zda egzamin w przypadku niepomalowanego niczym płotu, a inny ulubionej huśtawki czy stołu znalezionego na strychu. Żeby podkreślić rysunek naturalnego drewna i wzmocnić go, wykorzystaj impregnaty lub oleje. To środki, które wnikają w strukturę desek, a przy tym tworzą powłokę odporną na grzyby, glony czy wilgoć. Polecane są do tarasów, mebli ogrodowych i innych elementów architektury.

drewniany płotek, impregnacja drewna

Do podkreślenia faktury można również zastosować lakierobejce, które składają się z lakieru i pigmentu. Kolejne warstwy produktu nie ukrywają słojów, gwarantując elastyczną i wytrzymałą powłokę. Lakierobejca nie zawiera jednak biocydów, więc nie zagwarantuje skutecznego zabezpieczenia przed grzybami czy sinizną, dlatego przed jej użyciem zastosuj impregnat gruntujący Vidaron. Takie preparaty przedostają się w strukturę drewna, zapewniając maksymalną ochronę przed wilgocią i rozwojem grzybów. Stanowią też bazę dla dalszych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem innych środków; impregnatu czy lakieru.

Popularną formą ochrony przed czynnikami zewnętrznymi są impregnaty ochronno-dekoracyjne i powłokotwórcze, które z jednej strony zabezpieczają drewniane powierzchnie, a z drugiej są sposobem na odświeżenie ich wyglądu lub nadanie konstrukcjom nowego charakteru. Dostępność wielu ciekawych wariantów kolorystycznych sprawi, że modna altana, pergola czy drewutnia wyróżnią się na tle zieleni.

Każdy preparat ma inne właściwości i zapewnia inne efekty, dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się z jego etykietą. Producenci umieszczają na niej informacje dotyczące nie tylko składu, wydajności czy przeznaczenia, lecz także szczegółowo instruują o najlepszym sposobie aplikacji. Wcześniejsza lektura pozwoli wyeliminować jakiekolwiek błędy malarskie.

drewno w ogrodzie, impregnacja drewna
Tutaj znajdziesz środki do impregnacji i pielęgnacji drewna >>

5. Wykonaj próbę koloru

W przypadku renowacji drewna polegającej na zmianie koloru powierzchni jest podobnie jak ze ścianami w domu. Na odbiór barwy ma wpływ wiele czynników – od gatunku desek, po oświetlenie. Zanim więc pomalujesz wszystkie elementy pergoli lub altany, wykonaj próbę koloru na niewidocznym fragmencie konstrukcji. Dzięki temu unikniesz barwnych nieporozumień i zaoszczędzisz czas, nerwy oraz pieniądze!

6. Nie przesadzaj z ilością środka do impregnacji

W pielęgnacji drewna wystawionego na działanie czynników zewnętrznych impregnacja jest obowiązkowa. Jednak nie ilość środka powinna się liczyć, a jego odpowiednie dopasowanie i technika nakładania. Aplikuj cienkie warstwy, by zapewnić powierzchniom optymalną ochronę. Nie przesadzaj z ilością, bo zbyt dużo produktu niepotrzebnie wydłuży proces wysychania, a sama warstwa szybciej popęka. Nie ignoruj również szlifowania międzywarstwowego (jeśli zaleca je producent), a także przestrzegaj czasu podanego na etykiecie.

impregnowanie drewna, jak impregnować drewno, pielęgnacja drewna

7. Uważaj na metalowe elementy

Nieodłącznymi elementami wielu drewnianych konstrukcji są śruby i gwoździe. Te jednak mogą być zgubne dla estetyki całości, bo pod wpływem wilgoci często ulegają korozji i powodują odbarwianie drewna. Dzieje się tak z reguły w przypadku rozwiązań żelaznych. Najlepszą alternatywą są więc części mosiężne lub wykonane ze stali nierdzewnej.

Drewno w ogrodzie to materiał niezastąpiony, ale i wymagający! Przed rozpoczęciem sezonu letniego warto mu się dobrze przyjrzeć, by przedłużyć trwałość wszelkich elementów architektury. Czasem wystarczy tylko kilka szlifów papierem ściernym i ruchów pędzlem ze środkiem impregnującym, by huśtawka, altana czy krzesła zyskały zdecydowanie lepszy wygląd. Taka systematyczność w pielęgnacji to najlepszy przepis na piękną scenerię wokół domu – bez dodatkowych kosztów i wysiłku.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów