Inteligentny system sterowania oknami na poddaszu – co warto o nim wiedzieć?

We wnętrzach naszych domów spędzamy więcej czasu, niż mogłoby nam się wydawać – warto więc zadbać o to, by panujący w nich klimat był korzystny dla zdrowia oraz samopoczucia wszystkich mieszkańców. Prowadząc szybki i intensywny tryb życia, w pośpiechu biegając między domem a miejscem pracy, często zapominamy o właściwej wentylacji, czyli regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Jest jednak sposób na to, by zapewnić sobie i domownikom możliwie najlepsze warunki do codziennego funkcjonowania – okna dachowe VELUX INTEGRA® oraz inteligentny system sterowania VELUX ACTIVE zadbają o zdrowy mikroklimat naszego domu. Jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować? Podpowiadamy razem z marką VELUX.

Dom, który wietrzy się sam – jak to działa?

Działanie systemu VELUX ACTIVE oparte jest o analizę jakości powietrza w pomieszczeniu oraz aktualnej pogody na zewnątrz – na ich podstawie system samodzielnie zarządza elektrycznymi oknami dachowymi, a także roletami i markizamiVELUX INTEGRA®. Inteligentne czujniki wewnętrzne nieustannie mierzą temperaturę, a także wilgotność powietrza oraz stężenie dwutlenku węgla. Na podstawie aktualnych warunków atmosferycznych, system wentyluje pomieszczenie co najmniej 3 razy dziennie. Jeśli w pokoju zrobi się zbyt ciepło, VELUX ACTIVE automatycznie zasłoni elektrycznie i solarnie sterowane rolety lub markizy.

Co więcej, dzięki zainstalowaniu aplikacji VELUX ACTIVE (dostępnej dla użytkowników systemu iOS oraz Android), możemy monitorować jakość domowego powietrza, a także sterować oknami dachowymi, markizami, roletami wewnętrznymi zewnętrznymi VELUX INTEGRA® z poziomu smartfona – niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajdujemy. Możemy również zaprogramować okna, by otwierały się automatycznie zawsze o wyznaczonej porze.

Zobacz jak działa system VELUX ACTIVE >>

Możliwości systemu VELUX ACTIVE:

 • Zapewnia pełen wgląd w jakość powietrza w każdym pomieszczeniu domu, a także umożliwia sprawdzenie, które okna są aktualnie otwarte.
 • Korzystanie z funkcji szybkiego wyboru „dzień dobry” i „dobranoc” pozwala na otwarcie lub zamknięcie wszystkich markiz, a także rolet wewnętrznych i zewnętrznych.
 • Łatwa dezaktywacja przy wychodzeniu z domu to gwarancja, że okna nie otworzą się pod naszą nieobecność, a wentylacja odbędzie się przez klapy wentylacyjne.
 • Wygodna obsługa sprawia, że możemy otwierać i zamykać okna dachowe, markizy oraz rolety sterowane elektrycznie i solarnie z dowolnego miejsca na świecie.
 • Wysokość temperatury, poziom wilgotności powietrza, a także częstotliwości wietrzenia pomieszczeń dostosowane są do indywidualnych potrzeb domowników.
 • Współpraca z systemem Apple HomeKit umożliwia głosowe sterowanie produktami VELUX INTEGRA®.
Dowiedz się więcej o sterowaniu klimatem poddasza z VELUX ACTIVE >>

Czy można zamienić okno dachowe otwierane ręcznie na elektryczne?

Tak! Większość sterowanych ręcznie okien dachowych z uchwytem górnym może stać się elementem inteligentnego systemu zarządzania domem VELUX ACTIVE, wymaga to jednak instalacji produktów VELUX INTEGRA®. Jak przerobić okna, by można było sterować nimi zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie? Wiąże się to z doprowadzeniem do nich zasilania poprzez zwykły przewód elektryczny – najlepiej pamiętać o tym na etapie budowy. Produkty elektryczne VELUX są niskonapięciowe, dlatego wystarczy przewód dwużyłowy. Jego drugi koniec musi być podłączony do sterownika, warto więc wyprowadzić przewód do miejsca, w którym planujemy go zamontować.

Następnie trzeba zainstalować zestaw adaptacyjny VELUX INTEGRA® – silnik montuje się pod oblachowaniem, dlatego, kiedy okno jest zamknięte, jest on praktycznie niewidoczny. Silnik umożliwia uchylenie skrzydła na szerokość 20 cm, a także otwieranie klapy wentylacyjnej. Możliwe jest również dodanie silnika solarnego – najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia okablowania i podłączania do prądu, ponieważ jest on zasilany baterią słoneczną. Dodatkowo na oblachowaniu mocuje się czujnik deszczu, który w razie nagłych opadów automatycznie zamknie okno.

Instalacja systemu VELUX ACTIVE

Sam system jest intuicyjny, a jego instalacja nie wymaga wsparcia specjalisty – wszystkie niezbędne akcesoria do konfiguracji znajdziemy w opakowaniu. Na zestaw składają się: wewnętrzny czujnik klimatu, przycisk „wyjście”, bramka internetowa, przewody, baterie, mocowanie oraz instrukcja obsługi. Niezbędny jest również smartfon oraz dostęp do sieci Wi-Fi.

Konfiguracja systemu przebiega w 5 prostych krokach:

 1. Pobieramy aplikację mobilną VELUX ACTIVE na telefon, a następnie tworzymy w niej konto użytkownika.
 2. Konfigurujemy bramkę internetową – podłączamy przewód do bramki i czekamy, że zobaczymy światełko migające na tylnej ściance. Ustanawiamy połączenie pomiędzy bramką internetową, a lokalną siecią Wi-Fi.
 3. Konfigurujemy czujnik oraz przycisk z bramką internetową – w tym celu należy zdjąć tylną pokrywę oraz włożyć dołączone do zestawu baterie. Teraz aplikacja będzie mogła wykryć czujnik oraz przycisk.
 4. Konfigurujemy zdalnie sterowane produkty VELUX do bramki internetowej za pomocą klawiatury naściennej lub panelu sterowania, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji. Teraz możemy wyszukać i wybrać w aplikacji wszystkie posiadane produkty elektryczne VELUX.
 5. Wskazujemy pomieszczenie dla naszych urządzeń – jego typ należy wybrać z listy. Montujemy wewnętrzny czujnik klimatu w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie słońca i … gotowe!

Systemy automatyki domowej coraz częściej pojawiają się we współczesnych wnętrzach. To nowoczesny sposób na poprawę jakości i komfortu codziennego funkcjonowania, wygodę sterowania urządzeniami oraz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym domu – nawet kiedy jesteśmy na drugim końcu świata. System VELUX ACTIVE zapewnia zdrową, wysoką jakość powietrza, by stworzyć domownikom optymalne warunki do przebywania w środku. Automatyczna wentylacja pomieszczeń, inteligentna ochrona przed nagrzewaniem, a także możliwość samodzielnej instalacji sprawiają, że VELUX ACTIVE to doskonałe rozwiązanie dla każdegostwórz swój smart home i przekonaj się, że naprawdę warto!

>> VELUX <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze