Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

„Glowing, Glowing, Gone” według Pantone, czyli kolory umierających koralowców

Pantone, czyli jeden z najważniejszych przewodników po kolorach, ponownie zwraca uwagę na problem ocieplenia klimatu. Zaprezentowane przez koncern trzy jaskrawe odcienie niebieskiego, purpurowego i żółtego, mają za zadanie zwrócić naszą uwagę na globalny kryzys, którym jest m.in. wzrost temperatury w oceanach.

Jaskrawy “krzyk” koralowców

Gdy w 2016 roku zespół The Ocean Agency kręcił film dokumentalny Chasing Coral, ich oczom ukazał się niepokojący widok. Rafa koralowa w Nowej Kaledonii “świeciła” jaskrawymi odcieniami koloru niebieskiego, purpurowego i żółtego. I choć zjawisko mogłoby się wydać niezwykle pięknym i niecodziennym odkryciem, w rzeczywistości było sygnałem alarmującym, zwiastującym śmierć podwodnego ekosystemu.

“Glowing, Glowing, Gone” - ponura kampania jaskrawych barw

Pantone już wcześniej zwróciło uwagę na problem ginących koralowców, które obumierają m.in. z powodu zanieczyszczeń wód oceanicznych i podwodnych fali upałów. Living Coral, czyli kolor roku 2019, nie tylko wykreował obowiązujące trendy w branżach designerskich, ale również stał się wstępem do ponurej kampanii barw, które zostały uchwycone w dokumencie “Chasing Coral”. “Glowing, Glowing, Gone” jest więc jaskrawą akcją mającą na celu wezwać cały świat do rozpoczęcia działań przeciwko niebezpiecznym zmianom klimatu.

W jakich barwach umiera rafa koralowa?

Rozjarzone kolory zwykle kojarzą się z radością, jednak w przypadku raf koralowych, są ostatnim sygnałem alarmującym o kłopotach oceanu. Jaskrawy błękit, purpura lub żółć to wynik desperackiej próby przetrwania koralowców. Dlaczego? Podczas podwodnych fali upałów, uwalniają one substancje chemiczne, które – niczym filtr przeciwsłoneczny – chronią ekosystem przed gorącem. Ekstremalnie wysoki poziom fluorescencji, jakiego nigdy wcześniej nie zaobserwowano w przypadku raf koralowych, oznacza, że wody oceaniczne osiągnęły krytyczną temperaturę. Konsekwencją tego jest nie tylko śmierć i wyblaknięcie podwodnego miasta, ale również zmiany na lądzie, które – prędzej czy później – dotkną nas wszystkich.

Pantone, Adobe i The Ocean Agency przeciwko zmianom klimatu

Pantone Color Institute wraz z Adobe postanowili odtworzyć fluorescencyjne barwy, które zostały sfotografowane przez The Ocean Agency. Wynikiem pracy identyfikacyjnych jest rozjarzona paleta barw:

  • Glowing Blue (#0029fd) - jaskrawy błękit;
  • Glowing Purple (#9007f9) - jaskrawa purpura;
  • Glowing Yellow (#FFFF05) - jaskrawa żółć.

W ten sposób, Pantone, Adobe oraz The Ocean Agency chcą zwrócić uwagę zarówno wielkich korporacji, jak i lokalnych społeczności na problem globalnego ocieplenia. A dlaczego to dotyczy nas wszystkich? Bo każdy krok, nawet ten najmniejszy, ale powtórzony przez miliardy, daje potężny efekt.

Najpiękniejsza śmierć świata

W odkryciu ekstremalnej fluorescencji najbardziej przerażające jest to, że obumieranie rafy koralowej zostało nazwane najpiękniejszą śmiercią na świecie. Tuż przed wyblaknięciem, które w głównej mierze wynika z podniesienia się temperatury wody, koralowce wysyłają ostatni znak życia w postaci jaskrawych barw. Wydarzenie zaobserwowane w Nowej Kaledonii było jednak wyjątkowe. Nigdy wcześniej, poziom jarzenia nie był aż tak intensywny.

Czy trzy kolory mogą uratować podwodny świat?

Powstanie kampanii “Glowing, Glowing, Gone” jest próbą zwrócenia uwagi całego świata na problem, który dotyczy nas wszystkich bez względu na to, gdzie mieszkamy. Wysoka emisja gazów cieplarnianych, nadmierna ilość tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu lub niewłaściwe zarządzanie zasobami naturalnymi, są cegiełką wielkiego muru, jakim jest globalne ocieplenie. Pantone, jako gigant i przewodnik w świecie kolorów, ma ogromny wpływ na trendy, dlatego barwna kampania, jaką zapoczątkował, ma większe szanse powodzenia. Jednak równie dużo zależy od nas samych.

Wnętrza zainspirowane ekologią

Kolory koralowców wg Pantone i Adobe to również ciekawy pomysł na aranżację wnętrza. Zainspirowane naturalnymi zjawiskami barwy, mogą ożywić nasz salon, a jednocześnie przypominać, jak ważne jest życie w zgodzie z otaczającą nas przyrodą. Jaskrawe barwy kampanii “Glowing, Glowing, Gone” możemy wykorzystać jako akcenty przełamujące chłód modnej szarości betonowej. Całość warto uzupełnić o rośliny doniczkowe znane ze swoich oczyszczających powietrze właściwości, np. zielistką, sansevierią lub efektownym epipremnum.

Living coral - symbol świadomości i kolor roku 2019

Jaskrawe barwy możemy wykorzystać raczej w formie dodatków, aby nie stworzyć wrażenia nadmiernej pstrokatości. Jeśli zależy nam jednak na większym udziale koloru w mieszkaniu, warto sięgnąć po Living Coral. Jest nie tylko bardzo łagodny, ale również zainspirowany podwodnym światem. Fajnie współgra z bielą, zielenią, szarością oraz złotem, dzięki czemu możemy go przemycić do większości aranżacji, zarówno tych współczesnych, jak i rustykalnych.

Jak dobrze żyć i uratować środowisko naturalne?

Nie musimy wybierać się na australijskie wybrzeża, aby mieć wpływ na losy świata. Wystarczy przyjrzeć się swoim nawykom i powoli wprowadzać zmiany. Zmniejszenie ilości zużywanej wody, uszycie wielorazowych torebek na warzywa i owoce lub próby naprawiania zepsutych rzeczy zamiast zakupu nowych, nie wymagają od nas dużych poświęceń, a mogą zmienić losy naszej cywilizacji. Gdyby każdy z nas zaprotestował np. przeciwko wyrobom z tworzywa, złej jakości paliwa do CO oraz zwracał uwagę na jakość i ekologiczność rozwiązań, świat w jakim żyjemy, stałby się zdrowszy i lepszy.

Rafa koralowa jest miernikiem, który odzwierciedla stan naszej planety. Wrażliwa na zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne, jest również domem dla jednej czwartej życia całego oceanu. Niestety, jej jaskrawy blask sygnalizujący poważne kłopoty, nie jest widoczny z perspektywy lądu. Czy fluorescencyjna kampania “Glowing, Glowing Gone” może uratować ginące koralowce i przyczynić się w jakimś stopniu do poprawy sytuacji całego środowiska? Mamy nadzieję, że tak.


Inne artykuły w tej kategorii