Odkryj konsole do przedpokoju i salonu już od 199zł 👀
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak się pozbyć muszek owocówek? Wybierz najlepszy sposób na owocówki

Jak się pozbyć muszek owocówek? Te uporczywe owady najbardziej lgną do dojrzałych i aromatycznych owoców, soczystych warzyw, a także do soków, słodkich napojów i alkoholowych drinków. Choć muszki owocówki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników, to potrafią poważnie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie w kuchni. Co na muszki owocówki sprawdzi się najlepiej? Kiedy zdecydować się na domowe sposoby, a kiedy sięgnąć po profesjonalne środki na szkodniki? Sprawdź nasz poradnik i wybierz swój sposób na muszki owocówki.

Jak się pozbyć muszek owocówek? Domowe sposoby

W walce z muszkami owocówkami przydadzą się zarówno domowe preparaty, jak i gotowe środki czystości. Kluczem do sukcesu jest błyskawiczna reakcja na owady. Jeśli je zignorujesz, owocówki szybko rozprzestrzenią się po całym wnętrzu. Sposób na muszki owocówki, który od razu przyniesie efekty, to usunięcie produktów przyciągających owady. Muszki mogły przylecieć m.in. do nadgniłych owoców, zepsutych warzyw, resztek jedzenia w naczyniach czy do słodkich napojów. Z blatu i stołu kuchennego zabierz zatem całą żywność, oczyść również zlew, wyrzuć resztki z sitka, pozbądź się śmieci z kosza. Jeśli dokładnie wysprzątasz kuchnię, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli zrobienia domowej pułapki na muszki owocówki.

Domowa mikstura na muszki owocówki krok po kroku

Usunięcie produktów przyciągających muszki, nie oznacza, że owady znikną z Twojej kuchni. Będą wciąż leniwie latać w poszukiwaniu pożywienia. Ręczne zabijanie małych muszek może okazać się syzyfową pracą. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się muszek jest użycie podstępu, czyli skonstruowanie domowej pułapki na muszki owocówki.

pułapka na muszki owocówki domowej roboty
Źródło: Shutterstock

Będziesz potrzebować szklanego naczynia, folii spożywczej oraz niewielkiej ilości octu jabłkowego.

  1. W pierwszej kolejności wlej niewielką ilość octu do naczynia (ok. 1 cm).
  2. Słoik lub szklankę szczelnie zamknij za pomocą folii spożywczej. Krawędzie możesz dodatkowo zabezpieczyć gumką recepturką.
  3. Ostrym nożem delikatnie przebij wieko z folii, robiąc niewielki otwór. Musi być on na tyle duży, aby muszki owocówki mogły przedostać się do wnętrza szklanki, ale nie może być zbyt szeroki, ponieważ owady mogłyby się łatwo uwolnić.
  4. Tak stworzoną pułapkę umieść w widocznym miejscu i czekaj, aż w naczyniu zaczną pojawiać się muszki. Gdy tak się stanie, pozbądź się pułapki i w razie konieczności powtórz zabieg do momentu, aż wszystkie owady wpadną w Twoje sidła.

Porada! Zamiast folii spożywczej możesz użyć papierowego filtra do kawy. Wystarczy zwinąć go w szczelny rulon tak, aby powstał niewielki otwór u jego ujścia. Filtr włóż do naczynia z octem jabłkowym (może być zmieszany z odrobiną płynu do mycia naczyń). Alternatywą dla octu jabłkowego może być inny produkt, który przyciągnie muszki – niewielka ilość wina, plaster cytryny czy sok o intensywnym zapachu.

O innych zastosowaniach octu przeczytaj w artykule Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

Co działa na muszki owocówki? Specjalne preparaty

Zmasowany atak muszek owocówek będzie wymagał od Ciebie przedsięwzięcia poważniejszych kroków. W przypadku dużej ilości owadów domowe sposoby mogą się okazać nieskuteczne, na szczęście producenci oferują w sprzedaży specjalistyczne środki, dzięki którym można szybko pozbyć się problemu.

  • Profesjonalne pułapki na muszki owocówki – zamiast samodzielnie konstruować przynętę na owocówki możesz zdecydować się na zakup specjalistycznego produktu. Sklepowe wabiki na owocówki są wykonane z lekkiego tworzywa w żółtym kolorze, który przyciąga tego typu owady. Do wnętrza nalewa się intensywny roztwór, pułapkę zakręca i umieszcza w widocznym miejscu.
  • Lepy na owocówki – kolejnym sposobem na szybkie unicestwienie dużej ilości muszek jest przyklejenie w widocznym miejscu (np. na oknie, parapecie czy w okolicy zlewu) plastra pokrytego grubą warstwą kleju. Zwabione żółtym kolorem owocówki zostaną trwale przytwierdzone do lepu. Plastry na muchy możemy kupić w ciekawych wzorach i kolorach, dzięki czemu będą przy okazji praktyczną ozdobą w kuchni.

Profilaktyka – niezawodny sposób na muszki owocówki

Muszki owocówki to niegroźne, lecz uciążliwe owady, które latem w szczególności lubią uprzykrzać nam życie. Przed owocówkami można się jednak ustrzec, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.

1. Prawidłowo przechowuj żywność

Muszki owocówki najchętniej osiadają na świeżych owocach i warzywach. Rozkrojony pomidor czy cytryna pozostawione na kuchennym blacie będą pożywką dla owadów. Latem najlepiej jest trzymać większość produktów spożywczych w lodówce. Przydatne będą wszystkie pudełka, pojemniki oraz patery z zamykanym kloszem – w ten sposób zabezpieczysz żywność przed kontaktem z owadami.

Pojemnik plastikowy ROTHO Loft 1160690000 2 L Biały

Pojemnik plastikowy ROTHO Loft 1160690000 2 L Biały

25 zł
Pojemnik stalowy LAMART LT6023 1.8 L Czarny

Pojemnik stalowy LAMART LT6023 1.8 L Czarny

45 zł
Pojemnik do marynowania z pokrywką Orion Green, 1,8 l

Pojemnik do marynowania z pokrywką Orion Green, 1,8 l

59 zł
Pojemnik plastikowy ROTHO Loft Premium 1.5 L Czarny

Pojemnik plastikowy ROTHO Loft Premium 1.5 L Czarny

25 zł
Pojemnik plastikowy N'OVEEN Lunch Box Multi MLB911 Xline 1 L Zielony

Pojemnik plastikowy N'OVEEN Lunch Box Multi MLB911 Xline 1 L Zielony

248 zł
Pojemnik AMBITION 698885 1L

Pojemnik AMBITION 698885 1L

13 zł
Pojemnik do gotowania jaj w koszulce M-Poach

Pojemnik do gotowania jaj w koszulce M-Poach

56 zł 74 zł
Pojemniki Cupboard Store M transparentne (5-set)

Pojemniki Cupboard Store M transparentne (5-set)

224 zł 299 zł

2. Na bieżąco zmywaj naczynia i usuwaj resztki jedzenia

Najskuteczniejszym sposobem, aby uchronić się przed atakiem muszek owocówek, jest utrzymywanie czystości w kuchni. Po skończonym posiłku resztki jedzenia należy wyrzucić i dokładnie przepłukać naczynia. To samo dotyczy słodkich napojów czy alkoholu – nawet niewielka ilość wina w kieliszku potrafi przyciągnąć kilkanaście muszek owocówek. Uwaga! Pamiętaj także o sitku w zlewie, w którym gromadzi się sporo resztek potraw. Pozostałości po jedzeniu usuwaj na bieżąco.

3. Często myj kuchenne sprzęty

Po każdym gotowaniu warto również przemyć wszystkie urządzenia oraz sprzęt, z którego korzystałeś. Dotyczy to przede wszystkim kuchenki oraz kafelków, na których najczęściej gromadzą się resztki jedzenia i plamy z potraw. Profilaktycznie możesz także oczyścić wilgotną ścierką z odrobiną octu fronty kuchenne czy uchwyty szafek, których często dotykasz brudnymi rękoma w trakcie przyrządzania posiłków.

4. Usuwaj źródła wilgoci

Gąbka kuchenna, ścierka czy mop to prawdziwe siedliska bakterii, zwłaszcza jeśli nie są dokładnie osuszane po użyciu. Po każdym myciu naczyń ściereczki i zmywaki należy dokładnie wypłukać, a następnie wycisnąć z nich wodę. Pamiętaj, aby położyć je w miejscu, gdzie będą mogły dobrze przeschnąć. Unikaj zostawiania gąbki na dnie mokrego zlewu, a mopa w wilgotnym wiadrze. Pamiętaj również o częstym wymienianiu akcesoriów do sprzątania.

5. Regularnie wyrzucaj śmieci

Latem powinniśmy częściej wyrzucać śmieci, ponieważ wysoka temperatura w powietrzu powoduje szybsze rozkładanie się nieczystości w koszu. Obierki, resztki jedzenia i inne odpady na dnie worka mogą zacząć gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach, przyciągając jednocześnie owady i inne szkodniki. Muszki owocówki błyskawicznie zgromadzą się wokół kosza na śmieci, a Ty po upływie krótkiego czasu będziesz mieć w kuchni prawdziwą plagę latających much. Rada? Latem opróżniaj kosz częściej – możesz zrezygnować ze standardowych worków i kupować mniejsze. Pamiętaj również, aby przemywać wnętrze pojemnika, klapę oraz boki kosza ściereczką z dodatkiem octu i płynu do mycia naczyń.

Sortownik odpadów FRANKE Easysort 450-2-0121.0494.182 2x14.5L

Sortownik odpadów FRANKE Easysort 450-2-0121.0494.182 2x14.5L

130 zł
Sortownik odpadów FRANKE Easysort 450-0-4121.0494.191 4x7.5L

Sortownik odpadów FRANKE Easysort 450-0-4121.0494.191 4x7.5L

133 zł
Kosz na śmieci MELICONI Multispace Duo 25L Biały

Kosz na śmieci MELICONI Multispace Duo 25L Biały

80 zł
Sortownik odpadów FRANKE Easysort 600-3-0121.0494.192 3x14.5L

Sortownik odpadów FRANKE Easysort 600-3-0121.0494.192 3x14.5L

160 zł
Sortownik odpadów FRANKE Cube 10 134.0039.317 4.5L

Sortownik odpadów FRANKE Cube 10 134.0039.317 4.5L

174 zł
Kosz na śmieci PROSPERPLAST Sortibox IKWB25S4-S433 (4x25l) Czarny

Kosz na śmieci PROSPERPLAST Sortibox IKWB25S4-S433 (4x25l) Czarny

120 zł
Sortownik odpadów FRANKE Cube 30 134.0039.554 20L + 10L

Sortownik odpadów FRANKE Cube 30 134.0039.554 20L + 10L

310 zł
Kosz do śmieci MELICONI Ecocubes 22L Biały

Kosz do śmieci MELICONI Ecocubes 22L Biały

80 zł

6. Przemywaj owoce i warzywa

Latem najczęściej kupujemy sezonowe warzywa i owoce na ulicznych straganach, warzywniakach czy otwartych halach targowych. W skórce produktów (np. bananów czy pomidorów) mogą już przebywać niewidoczne muszki, które niechcący przyniesiemy do wnętrza naszej kuchni. Dlatego zaleca się przemycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą oraz ich dokładne osuszenie.

Skąd się biorą muszki owocówki? Czy są groźne dla zdrowia?

Na muszki owocówki najczęściej narzekamy letnią porą. Latem mamy dostęp do świeżych warzyw i owoców, które pod wpływem wysokiej temperatury szybciej dojrzewają i zaczynają się psuć. Latające w powietrzu muszki owocówki mają ułatwiony dostęp do naszych domów i mieszkań przez otwarte drzwi balkonowe czy uchylone okno w kuchni. Te drobne owady szybko rozmnażają się w warunkach domowych. Jedna samiczka potrafi złożyć nawet 500 jajeczek, które wykluwają się w dorosłe osobniki już po upływie 24 godzin. Samotnie latająca muszka owocówka to zwiastun chmury drobnych owadów, dlatego musisz reagować szybko. Choć muszki owocówki są zaliczane do łagodnych szkodników, to nie należy ich bagatelizować. Owady mogą przenosić bakterie na pożywienie, zanieczyszczając je i przyspieszając procesy gnilne.

Nawet cienki plaster cytryny czy niewielka ilość wina w kieliszku są w stanie przyciągnąć cały zastęp owocówek, które raz zaproszone do wnętrza kuchni nie będą chciały tak chętnie jej opuścić. Jak się pozbyć muszek owocówek? Wybierz najlepszy dla siebie sposób na muszki owocówki i raz na zawsze uwolnij się od tych uporczywych owadów.


Inne artykuły w tej kategorii