Szybkie porady eksperta: zlewozmywak nakładany czy wpuszczany w blat?

Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany w blat – który z nich warto kupić? Odpowiednio dobrany zlewozmywak ma ogromne znaczenie, bo może ułatwiać albo utrudniać pracę w kuchni oraz zachowanie czystości i higieny. Zlewozmywak to także taki element wyposażenia, który musi pasować do całości wnętrza i być dobrze zaprojektowany. Poznaj różnice pomiędzy zlewem wpuszczanym i zlewem nakładanym, by wybrać dla siebie optymalny model.

Zlewozmywak nakładany i wpuszczany w blat – różnice

Zlew nakładany na blat

To ten najczęściej wybierany. Zlewozmywak jest montowany od góry we wcześniej wyciętym otworze w blacie. Wyróżnia go łatwość montażu. By zabezpieczyć krawędź pomiędzy blatem i zlewem nakładanym, trzeba zastosować silikon. Ten zabieg będzie chronił blat (szczególnie drewniany) przed dostępem wilgoci. Zlewozmywak nakładany jest idealny do mebli gotowych oraz kuchni robionych na wymiar.

zlewozmywak nakładany na blat

Zlew wpuszczany w blat

Jest montowany od dołu szafki, w taki sposób, aby krawędzie zlewu były przykryte przez nieco szerszy blat kuchenny wokół niego. Dzięki temu powierzchnia zlewu i blatu znajdują się na jednym poziomie. To rozwiązanie jest bardziej skomplikowane, jednak gwarantuje doskonały komfort pracy i efekt wizualny. Zlewozmywak wpuszczany w blat jest też bardziej higieniczny, bo eliminuje ryzyko dostawania się okruchów pod krawędzie zlewu.

zlewozmywak wpuszczany w blat

Ile kosztuje zlewozmywak nakładany, a ile wpuszczany w blat?

Każdy ze zlewozmywaków może być jednokomorowy, półtorakomorowy lub dwukomorowy. Dodatkowo niektóre z nich są wyposażone w mniejszy lub większy ociekacz. Dobrej jakości zlewozmywak nakładany kosztuje od 150 do 1000 złotych. Na jego cenę składa się kilka czynników, w tym rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany (zlewozmywaki ceramiczne będą droższe).

Zlew wpuszczany w blat to natomiast troszkę droższa inwestycja, trzeba przygotować na nią ok. 600-2000 złotych.

Mimo że w większości nowoczesnych kuchni dumnie stanęły zmywarki, to zlewozmywak ciągle jeszcze jest istotnym elementem wyposażenia. Przy zakupie zlewozmywaka warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość, ale również możliwości i styl urządzenia kuchni. Decyzja dotycząca rodzaju zlewu w kuchni powinna być przemyślana, bo to inwestycja na lata.

Tu wybierzesz idealny zlewozmywak do swojej kuchni >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów